Zlatý

Tak to je s tím důchodem?

> http://www.novinky.cz/…

Pokud sem četl ten článek správně, tak nejde o to mít odpracovaná léta, ale zaplacené pojištění za ta léta, je to tak? A jak se pak počítá důchod, kdyby to bylo dnes?
Doplňuji:
Drap: Jasně, ale co když ti budou nějaký léta chybět? Co když přijde v 65 letech cigán, ukáže se že nemá odpracováno ani rok ale bude mít na kontě peníze a zaplatí si zpětně 35 let (nebo kolik to v tý době bude) pojištění, dostane důchod? A jestli jo tak z čeho mu ho spočítaj?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Samozřejmě, pokud pracuješ tak platíš i sociální. Pokud si budeš platit jenom minimální pojištění, budeš mít i minimální důchod.

Další odpovědi:

Zlatý

1. Důchod se počítá stejně jako dříve. Jenom ty hranice se posouvají.

2. Nárok na důchod vzniká, když dosáhneš důchodového věku a splníš dobu minimálního pojištění. Protože existuje tzv náhradní ( vyloučená) doba, je počet dní pro dobu pojištění a počet dní pro výpočet důchodu odlišný.

3. Způsob výpočtu důchodu je poměrně složitý, ale spočívá v tom, že se vezmou každý rok od roku 1986 roční výdělky a valorizují se každoročně vydávanými koeficienty. Do výdělku se nepočítá nemocenská a ani jiné náhrady, ale i doba za tyto náhrady se posuzuje jako vyloučená pro výpočet pruměrného výdělku. To je ta náhradní ( vyloučená doba). Bere se pouze skutečná mzda za skutečně odpracované dny.

4. Valorizované roční výdělky se sečtou za všechna léta od roku 1986, sečtou se i dny za všechny roky z nichž se odečte ta vyloučená( náhradní) doba a součet výdělků se podělí těmito dny poníženými o vyloučenou dobu. Dostane se průměrný výdělek na den a ten se vynásobí 30,4164 a dostane se průměrný výdělek na měsíc. Tento průměrný výdělek se podrobí redukci podle redukčních hranic a z takto vzniklého redukovaného průměrného výdělku bereš tolik procent kolik činí doba pojištění v letech x 1,5 !!!

5. Důchod ale nesmí být nižší než je zákonem daný nejnižší důchod ( kolik je nyní si určitě najdeš). Takže pokud ti vyjde nižší, dostaneš ten státem garantovaný nejnižší.
Takže jak píše Hlada i kdyby jsi si jenom platil tu nejnižší povinnou sazbu po celý život tak se ti důchod nemá z čeho počítat a dostaneš ten státem garantovaný nejnižší důchod.

Nedá mně to. Na netu se píše, že se Romům počítá důchod z průměrné mzdy, ale nevím kde by to bylo zakotvené. V důchodovém zákoně to není. Podle mně platí pro ně to co píši výše.

Pokročilý

Jo jo,budem muset splnit podmínku odpracovaných let a k tomu mít zaplacen stanovený a neustále se zvyšující počet let sociálního pojištění,takže jistější je si šporovat a nespoléhat na stát.

Zlatý

Článek je psaný hloupě, populisticky. Dobu pojištění dosáhnou s rezervou i vysokoškoláci. Kdo se o pojištění stará, nemá problém. Přihlásit se k pojištění zpětně nelze, takže příklad s cikánem nepřichází v úvahu. Spíš mi vadí nezapočítání doby studia a péče o malé děti. Osobně jsem proti zvyšování důchodů. Nemám zájem celoživotně platit vyšší pojistné. Své peníze si dokážu sám zhodnotit lépe.

Diskuze k otázce

Zlatý

ivzez

Z minimální mzdy možná vycházel autor článku.

Minimální důchod je 3.100 Kč měsíčně (základní výměra 2.330 Kč + nejnižší procentní výměra 770 Kč).

Důchodové pojištění lze zpětně doplatit maximálně za jeden rok.
Pokud by někomu scházelo 10 let pojištění, mohl by jeden rok doplatit zpětně a dalších 9 let by ještě musel pojištění platit.

Zlatý

ivzez

Zdroj:
ČSSZ, nejčastější dotazy:
http://www.cssz.cz/…

Zlatý

bolak

mosoj: a jakej je v současnosti nejnižší možnej důchod? kde to najdu?

Zlatý

mosoj

Vychází se z minimální mzdy. Tady píší že 5 810 peněz.

http://www.finance.cz/…

Zlatý

bolak

mosoj: jo a jak je to teda s tím mým příkladem? pokud někomu bude chybět deset odpracovaných let ale už bude v důchodovým věku, tak stačí jen někde doplatit pojištění za těch 10 let a další měsic už mu přijde regulérní důchod?

Zlatý

mosoj

Pokud to jde doplatit ( to já nevím) tak ano. Ale výše důchodu bude vypočítána podle pravidel jaká jsem napsal.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1984
Zlatý standa 1250
Zlatý ivzez 786
Zlatý mosoj 666
Zlatý gecco 534
Zlatý led 502
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 417
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.