bolak

Tak to je s tím důchodem?

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/296290-aby-obcan-vubec-dosahl-na-penzi-musi-socialce-platit-stale-vice-let.html

Pokud sem četl ten článek správně, tak nejde o to mít odpracovaná léta, ale zaplacené pojištění za ta léta, je to tak? A jak se pak počítá důchod, kdyby to bylo dnes?
Doplňuji:
Drap: Jasně, ale co když ti budou nějaký léta chybět? Co když přijde v 65 letech cigán, ukáže se že nemá odpracováno ani rok ale bude mít na kontě peníze a zaplatí si zpětně 35 let (nebo kolik to v tý době bude) pojištění, dostane důchod? A jestli jo tak z čeho mu ho spočítaj?

Nejlepší odpověď
Drap

Samozřejmě, pokud pracuješ tak platíš i sociální. Pokud si budeš platit jenom minimální pojištění, budeš mít i minimální důchod.

Další odpovědi
mosoj

  1. Důchod se počítá stejně jako dříve. Jenom ty hranice se posouvají.
  2. Nárok na důchod vzniká, když dosáhneš důchodového věku a splníš dobu minimálního pojištění. Protože existuje tzv náhradní ( vyloučená) doba, je počet dní pro dobu pojištění a počet dní pro výpočet důchodu odlišný.
  3. Způsob výpočtu důchodu je poměrně složitý, ale spočívá v tom, že se vezmou každý rok od roku 1986 roční výdělky a valorizují se každoročně vydávanými koeficienty. Do výdělku se nepočítá nemocenská a ani jiné náhrady, ale i doba za tyto náhrady se posuzuje jako vyloučená pro výpočet pruměrného výdělku. To je ta náhradní ( vyloučená doba). Bere se pouze skutečná mzda za skutečně odpracované dny.
  4. Valorizované roční výdělky se sečtou za všechna léta od roku 1986, sečtou se i dny za všechny roky z nichž se odečte ta vyloučená( náhradní) doba a součet výdělků se podělí těmito dny poníženými o vyloučenou dobu. Dostane se průměrný výdělek na den a ten se vynásobí 30,4164 a dostane se průměrný výdělek na měsíc. Tento průměrný výdělek se podrobí redukci podle redukčních hranic a z takto vzniklého redukovaného průměrného výdělku bereš tolik procent kolik činí doba pojištění v letech x 1,5 !!!
  5. Důchod ale nesmí být nižší než je zákonem daný nejnižší důchod ( kolik je nyní si určitě najdeš). Takže pokud ti vyjde nižší, dostaneš ten státem garantovaný nejnižší.

Takže jak píše Hlada i kdyby jsi si jenom platil tu nejnižší povinnou sazbu po celý život tak se ti důchod nemá z čeho počítat a dostaneš ten státem garantovaný nejnižší důchod.

Nedá mně to. Na netu se píše, že se Romům počítá důchod z průměrné mzdy, ale nevím kde by to bylo zakotvené. V důchodovém zákoně to není. Podle mně platí pro ně to co píši výše.

charliesheep

Jo jo,budem muset splnit podmínku odpracovaných let a k tomu mít zaplacen stanovený a neustále se zvyšující počet let sociálního pojištění,takže jistější je si šporovat a nespoléhat na stát.

Hlada

Článek je psaný hloupě, populisticky. Dobu pojištění dosáhnou s rezervou i vysokoškoláci. Kdo se o pojištění stará, nemá problém. Přihlásit se k pojištění zpětně nelze, takže příklad s cikánem nepřichází v úvahu. Spíš mi vadí nezapočítání doby studia a péče o malé děti. Osobně jsem proti zvyšování důchodů. Nemám zájem celoživotně platit vyšší pojistné. Své peníze si dokážu sám zhodnotit lépe.

ivzez

Z minimální mzdy možná vycházel autor článku.

Minimální důchod je 3.100 Kč měsíčně (základní výměra 2.330 Kč + nejnižší procentní výměra 770 Kč).

Důchodové pojištění lze zpětně doplatit maximálně za jeden rok.
Pokud by někomu scházelo 10 let pojištění, mohl by jeden rok doplatit zpětně a dalších 9 let by ještě musel pojištění platit.

ivzez

Zdroj:
ČSSZ, nejčastější dotazy:
http://www.cssz­.cz/templates/nej­castejsi-dotazy.aspx?NRMO­DE=Published&NRNO­DEGUID=%7bF32F8E­92-38CC-465D-BCDD-1A62B86C1B5E%­7d&NRORIGINALUR­L=%2fcz%2finfor­mace%2fnejcas­tejsi-dotazy%2fnejcas­tejsi-dotazy-duchodove-pojisteni%2eh­tm&NRCACHEHIN­T=Guest#ducho­dove172

bolak

mosoj: a jakej je v současnosti nejnižší možnej důchod? kde to najdu?

mosoj

Vychází se z minimální mzdy. Tady píší že 5 810 peněz.

http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/370117-jaka-bude-v-roce-2013-minimalni-a-maximalni-penze-/

bolak

mosoj: jo a jak je to teda s tím mým příkladem? pokud někomu bude chybět deset odpracovaných let ale už bude v důchodovým věku, tak stačí jen někde doplatit pojištění za těch 10 let a další měsic už mu přijde regulérní důchod?

mosoj

Pokud to jde doplatit ( to já nevím) tak ano. Ale výše důchodu bude vypočítána podle pravidel jaká jsem napsal.