Herjulfson

Kolik procent Čechů umí perfektně česky? A jak si myslíte, že jsou na tom zdejší přispěvatelé?

Nejlepší odpověď
annas

Perfektně, tedy dokonale česky. Myslím si, že se úroveň jazykové dokonalosti snižuje u mladé generace, chybí vzory. Ve škole používají spisovnou hovorovou češtině zpravdla jen jazykáří.

Připomněla jsem sil generaci herců, kteří jsou už v „hereckém nebi“, pracovali s krásnou češtinou, která dnes už tolik běžná. Chybí nejen jazyková správnost, ale i srozumitelnost – mám na mysli mluvenou řeč.

  1. Je třeba rozlišit hovorovou češtinu, která je spisovná.
  2. Dále existuje vlastní spisovná čeština,, která je určená pro veřejný a úřední styk, má tedy repezentativní flunkci.
  3. Česky se mluví v sociálních i územnílch nářečích atd.

Samozřejmě do češtiny patří i přejaté výrazy z jiných jazyků, stejně tak v oblasti např. PC se používají anglické výrazy, které nemají v češtině náhradu.

Procento nevím, ale současný jazyk je jazyk asi 3 generací, tedy asi za 50 let – liší se podle území, věku, sociálního postavení.

Už jen třeba rozdíly mezi moravismy a čechismy.

Je mnoho uživatelů jazyka, kteří jsou k němu necitliví a lhostejní, mnozí neuznávají pravidla výslovnosti, psaný projev, tedy pravopisná pravidla, neřeší. Někdy jazykové vyjadřování zhoršuje tzv. bilingvismus.. Záleží na tom, který jazyk je dominantní.
--

"Češtinou jako mateřským jazykem mluví zhruba 10,7 milionu lidí – prakticky všichni v České republice. Celkový počet českých mluvčích se odhaduje na 13,2 milionu, což zahrnuje 2,5 milionu uživatelů češtiny jako druhého jazyka.

V důsledku několika vystěhovaleckých vln ve druhé polovině 19. a ve 20. století hovoří totiž česky i desetitisíce emigrantů a jejich potomků, zejména na Slovensku, v USA (55 tisíc mluvčích), Kanadě, Německu, Rakousku, Rumunsku, Austrálii, na Ukrajině, v Srbsku (37 tisíc mluvčích), Chorvatsku (6 290 mluvčích), Rumunsku (2 170 mluvčích), Polsku (1 430 mluvčích) a v řadě dalších zemí. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Ce%C5%A1ti­na

Kolik z uvedených jedinců mluví dokonale česky, se nedá odhadnout. Jak by se to asi zjišťovalo? Ale moc jich určitě nebude.

Přece i pracovníci UJC AV mluví občas hovorovou češtinou, která je spisovná, ale není dokonalá.

Jak jsou na tom uživatelé Odpovědí? Projděte si otázky či odpovědi a můžete si udělat statistiku.

Dokonalý bude korektor češtiny, který vytvářejí jazykovědci.

„Na pravopisném, gramatickém a typografickém korektoru, který pro český jazyk zatím neexistuje, pracují odborníci z Masarykovy univerzity.“

Autorka článku Marina Fojtů, 25. června 2019

https://www.em­.muni.cz/veda-a-vyzkum/11816-lingviste-vytvareji-temer-dokonaly-korektor-cestiny

Další odpovědi
led

Napriek tomu, že český spisovný jazyk ovládam, netrúfam si takto závažnú odpoveď napísať česky.

Čeština patrí medzi živé jazyky. To znamená, že sa neustále vyvíja a to, čo kedysi pre dnešných 50+ bolo spisovné, dnes už môže byť archaizmus a spisovné je použitie nových výrazov (z češtiny to poznám zo skloňovania pre nás to bol 1.-7.pád a jednotné/množné číslo a dnes ma oslovuje akýsi cudzí singulár s plurálom a ich sedem detí – nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokál a instrumentál)
Čistú spisovnú češtinu môžme počuť ešte z úst starých hercov, alebo v čiernobielych filmoch ale v iných médiách obrazových, zvukových a tlačových je jej málo.
Ak by som trúfla posúdiť používanie spisovného jazyka národa českého, na rozdiel od annas, skutočne plne aktívnych užívateľov (bez užívania cudzích, nárečových, profesných a prijatých výrazov a reči „ulice“) by bolo len jednociferné percento tých, ktorí si píšu: „český spisovný jazyk – ovládam“.

Tak a teraz sa môžte do mňa triafať.

elkon

Tohle by byla spíše otázka pro statistický úřad. Ale podle toho, jak se lidé vyjadřují na různých fórech, stejně tak i zde, troufnu si říci, že dobře česky komunikuje méně než padesát % Čechů.Největší problém dělá gramatika. Je mnoho lidí, kterým to je jedno a hlavu si tím nelámou. Ať už se vyjadřují anonymně, nebo ne. Rodný jazyk je moc nezajímá.

annas

Už jsem několikrát v otázkách o češtině zmínila slova Karla Čapka.

"Řeč je jediný autentický projev duše národa. Náboženství, zvyky, národní poslání a všechny poměry se mohou zvrátit revolucí; jen v řeči není revoluce, nýbrž věčná kontinuita, věčné přejímání, tichý a hluboký vývoj jako v tvořící přírodě. Řeč je sama souvislost národa; nedá se uměle předělat, nedá se do ní nepřirozeně zasáhnout, může se vyhubit, ale nemůže se převracet; má houževnaté, organické bytí přírodních věcí. Tisíciletá minulost protéká každým slovem; děláme něco velkolepě starého a historického, když mluvíme česky. A přece každý z nás musel nově a původně objevit každé slovo; mateřská řeč je řeč dětství, první řeč duše, poklad prvních dobrodružství, nálezů a poznatků; věčně navazuješ na své dětství, mluvíš-li mateřským jazykem.

Řeč je sama duše a kultura národa. Její zvučnost a melodie dává svědectví o poetických radostech kmene; její skladba a čistota projevuje tajemné zákony myšlení; její přesnost a logičnost udává míru rozumových darů národa. Tam, kde skřípá a vrže řeč, skřípá a haraší něco v hlubokém bytí lidu; každá nechutnost a jalovost řeči, každá fráze a ošumělost je symptomem něčeho zkaženého v kolektivním životě. Myšlenky jsou naše, ale řeč patří národu. Každá korupce jazyka porušuje národní vědomí. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk; neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního. atd.

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Krásná slova, která bohužel z povědomí mnohých vymizela. Dokonce zde několik jedinců zavrhovalo češtinu … Neváží se toho, že jsou Češi, velbí angličtinu, jsou tedy světoví …

Myslím si, že chyba je ve výchově, pokračuje to ve škole, vlastní zkušenosti. v zaměstnání atd.

Herjulfson

Ano, to je opravdu hezké, ale jak se dívám … cituji " Neváží se toho, že jsou Češi, velbí angličtinu"… To je ta klávesnice. Při psaní rukou by se to prostě nestalo -:)

annas

Máte pravdu, že ruka byla jistější.

Ale i překlep se vloudí, občas vyrobím „zmetek“. Učitel při výuce psaní na stroji, vždy tvrdil, že překlep je zmetek, nevyrábějte jej.

annas

Už jsem několikrát v otázkách o češtině zmínila slova Karla Čapka.

"Řeč je jediný autentický projev duše národa. Náboženství, zvyky, národní poslání a všechny poměry se mohou zvrátit revolucí; jen v řeči není revoluce, nýbrž věčná kontinuita, věčné přejímání, tichý a hluboký vývoj jako v tvořící přírodě. Řeč je sama souvislost národa; nedá se uměle předělat, nedá se do ní nepřirozeně zasáhnout, může se vyhubit, ale nemůže se převracet; má houževnaté, organické bytí přírodních věcí. Tisíciletá minulost protéká každým slovem; děláme něco velkolepě starého a historického, když mluvíme česky. A přece každý z nás musel nově a původně objevit každé slovo; mateřská řeč je řeč dětství, první řeč duše, poklad prvních dobrodružství, nálezů a poznatků; věčně navazuješ na své dětství, mluvíš-li mateřským jazykem.

Řeč je sama duše a kultura národa. Její zvučnost a melodie dává svědectví o poetických radostech kmene; její skladba a čistota projevuje tajemné zákony myšlení; její přesnost a logičnost udává míru rozumových darů národa. Tam, kde skřípá a vrže řeč, skřípá a haraší něco v hlubokém bytí lidu; každá nechutnost a jalovost řeči, každá fráze a ošumělost je symptomem něčeho zkaženého v kolektivním životě. Myšlenky jsou naše, ale řeč patří národu. Každá korupce jazyka porušuje národní vědomí. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk; neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního. atd.

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Krásná slova, která bohužel z povědomí mnohých vymizela. Dokonce zde několik jedinců zavrhovalo češtinu … Neváží se toho, že jsou Češi, velbí angličtinu, jsou tedy světoví …

Myslím si, že chyba je ve výchově, pokračuje to ve škole, vlastní zkušenosti. v zaměstnání atd.

Herjulfson

Děkuji všem za odpovědi. Byl jsem zvědav jak to vidíte, protože si tu občas připadám jako v nějakém jazykovém kroužku. Jako by už nic nestálo nad tím umět dobře česky. Možná to tak občas vnímám, protože sám vím, že náš jazyk příliš neovládám. Dokonce jsem zjistil, že když píšu na klávesnici deseti, jsem schopen napsat ve vyjmenovaném slově měké i. Proč? To opravdu nechápu, ale už se mi to prostě stalo. Při psaní rukou by se to stát nemohlo, alespoň tedy doufám. V každém případě rozhodně se kvůli tomu nebudu věšet.
50% od elkona … to je velký optimismus. Přiklonil bych se spíš k Led. Pak je tady otázka proč většina národa jazyk neovládá, když je jeho většina průměrně nebo nadprůměrně inteligtentní? Moc těžký jazyk? Lidi ho nechtějí umět?
Asi to bude tím, že každý máme buňky na něco jiného a intelekt je v tomto případě jen předpokladem a nikoliv zárukou dobré znalosti češtiny.

led

Ne. Český jazyk je sice pro cizince těžký, ale pro člověka, který jím mluví a píše už „od narození“, by měl být přirozeným.Problém je v pohledu člověka na samotný život.Dnes je doba, kdy se orientujeme na USA, předtím to bylo na Rusko, předtím dlouhá staletí převládal germanizmus. A český jazyk se útrpně díval jak jej likvidují. Co je ze zahraničí, je dobré a co z domu, škoda slov – obecně zažitý názor. Tak se lidé odnárodňujú a jak bylo v minulých stoletích módní i dnes se český jazyk pro mnohé „myslitelé“ stává jen řečí chudoby a lidí chabé mysli. (Pro mě je čeština jazyk rovnocenný s kterýmkoli jazykem světa). Jen se podívejte, kolik cizích slov se dnes používá místo rovnocenných slov vašeho rodného jazyka. Jednoduše, pokud nepoužijete dnes anglický výraz místo svého rodného, jste kdosi, kdo ani nepatří na tento svět.

anonym

Čeští komunisté si vystačí s ruštinou.