Rommart

Klimatizace tzv. manuální.

Koupil jsem starší vozidlo vybavené tzv. manuální klimatizací, tato je pouze pro léto na chlazení vzduchu v autě? Nebo v zimě znásobí výkonnost topení ve vozidle? Díky za Vaše odpovědi.

Odpovědi
Conchus

Chladí v létě, množství chladícího vzduchu se musí regulovat ručně – manuálně. V zimě se používá jen topení.
Doplňuji:
To vám k tomu nepřidali manuál?

venkovan

Manuální kliatizace reguluje stálou teplotu v autě. Takže i v zimě může v autě regulovat teplo – voda do topení ne vždy proudí stálou teplotou (v zatížení je teplejší). takže v zimě výkonnost topení nezvýší, ale bude vyrovnávat přibližně stejnou teplotu v autě – respektivě teplotu teplého vzduchu který auto vyhřívá.
Nicméně, osobně klimatizaci využívám jen v létě ve vyloženě tropických dnech než se mi kabina trochu vychladí. Ono jezdit v „podchlazeném autě“ není dobré. Profesionální řidiči mají uloženo, že v horkých dnech asi půl hodiny před plánovanou zastávkou mají klimatizaci vypnout, aby se tělo aklimatizovalo na přechod na venkovní teplotu.
Takže raději větrám, na sedačku dám látku na sání potu a tělo ochlazuji vodou zevnitř.

Hlada

Pod pojmem klimatizace v autě se rozumí chlazení. Tím nelze topit.
V zimě se klimatizace používá k rychlému odmlžování. Většinou je kompresor zapnutý při nastavení ofukování předního skla.

mosoj

Máte vůbec někdo z odpovídajících klimatizaci ?
Manualní nemanuální. U manuální je rozdíl pouze v tom že se o tepelnou pohodu musíš více starat. Požadovanou teplotu si nastavuješ sám otáčením knoflíkem.

A teď k tomu topení. Manuální klimatizací můžeš v zimě i topit a topí to o hodně více. Využívá se toho k rychlému vytemperování auta a odmlžení skel. Ono se sčítá teplo z normálního topení a od výměníku klimatizace. V každém manuálu auto to najdeš. Navíc teplý vzduch od klimatizace je hodně suchý a proto to rychle odmlží okna !!
Knoflík ovládání manuální klimatizace dáš do červeného pole a zapneš kompresor klimatizace. Toť vše.
Doplňuji:
Systém topení a klimatizace jso dva naprosto oddělené systémy !!!
Spojené pouze klapkou která podle požadavku míchá vzduch z těchto systémů.

cochee

Upozorňuji na to, že některé klimatizace v zimě nefungují (u mého Forda například od 5°C venkovní teploty níže), je to opatření proti poškození výměníku klimy zamrznutím vody vysrážené ze vzduchu. Tudíž s nimi ani nelze přitápět.