JájsemRaibek

Jak správně používat klimatizaci v autě?

Je pravda, že by se měla klimatizace vypínat dřív než auto?
Abych to upřesnil, nevypínat klimatizaci zároveň s klíčkem zapalování, kdy se vše vypne. Prý by se měla nějakou dobu před zastavením vypnout a dejme tomu po 5km teprve vypnout auto.

Nejlepší odpověď
Dochy

„vypínat dřív“ je podle mně z jiného důvodu – aby oschla. Na klimatizaci (chlazení) se sráží voda z ochlazovaného vzduchu. Pokud tam trochu vody zůstane a zaparkuje se, rostou tam plísně. (tedy… rostou tam víc než když to necháte oschnout)

Další odpovědi
Kepler

Technický problém v tom nevidím. Výměník tepla klimatizace bývá součástí chladiče a celý systém funguje stejně jako chladnička, akorát neochlazuješ prostor chladničky, ale kabinu, Když se chladnička vypne, ať už termostatem, nebo přerušením proudu, nic se nestane. Logické mi připadá jen neklimatizovat až do poslední minuty – to je celkem zbytečné. Lepší je pozvolný nárůst teploty v kabině, než zbůhdarma vypustit klimatizovaný vzduch při otevření dveří. Zamezí se tak teplotnímu šoku (proto se taky nedoporučuje klimatizovat o víc než 5 st., mohou z toho být zdravotní problémy) a pak chod klimatizace je dost velký žrout benzínu.

Drap

Měla by se vypnout dříve, z důvodů teplotního šoku. Lidé na Balkáně a v okolí v létě klimatizaci nezapínají většinou vůbec a otvírají okénka. Každá prudká změna teploty je pro lidský organismus krajně nevhodná.

mosoj

Dochy má pravdu!! Jiný důvod není!

Jakub Tlapal

Já to dělám s klimatizací tak, že než někam jedeme, tak ji zapnu, vychladím auto a pak ji vypínám. Auto máme vychlazený a klimatizace na nás nefouká. Auto vychlazuju jen o pár stupňů, není dobré, aby tam bylo jako v ledničce. Klimatizace je dobrá věc, ale musí se s ní opatrně. Potřeboval bych před létem vyměnit chladící kapalinu, už jsem si ji objednal z https://www.au­todilyvojkov.cz/chla­zeni-topeni-klimatizace , ale úplně přesně nevím, jak ji vyměnit. Musím si to ještě zjistit.

mosoj

Keplere, Keplere!