Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jak správně používat klimatizaci v autě?

Je pravda, že by se měla klimatizace vypínat dřív než auto?
Abych to upřesnil, nevypínat klimatizaci zároveň s klíčkem zapalování, kdy se vše vypne. Prý by se měla nějakou dobu před zastavením vypnout a dejme tomu po 5km teprve vypnout auto.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Kepler před 1828 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Odpoveď byla označena jako užitečná

„vypínat dřív“ je podle mně z jiného důvodu – aby oschla. Na klimatizaci (chlazení) se sráží voda z ochlazovaného vzduchu. Pokud tam trochu vody zůstane a zaparkuje se, rostou tam plísně. (tedy… rostou tam víc než když to necháte oschnout)

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj, JájsemRaibek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Technický problém v tom nevidím. Výměník tepla klimatizace bývá součástí chladiče a celý systém funguje stejně jako chladnička, akorát neochlazuješ prostor chladničky, ale kabinu, Když se chladnička vypne, ať už termostatem, nebo přerušením proudu, nic se nestane. Logické mi připadá jen neklimatizovat až do poslední minuty – to je celkem zbytečné. Lepší je pozvolný nárůst teploty v kabině, než zbůhdarma vypustit klimatizovaný vzduch při otevření dveří. Zamezí se tak teplotnímu šoku (proto se taky nedoporučuje klimatizovat o víc než 5 st., mohou z toho být zdravotní problémy) a pak chod klimatizace je dost velký žrout benzínu.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Měla by se vypnout dříve, z důvodů teplotního šoku. Lidé na Balkáně a v okolí v létě klimatizaci nezapínají většinou vůbec a otvírají okénka. Každá prudká změna teploty je pro lidský organismus krajně nevhodná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Dochy má pravdu!! Jiný důvod není!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jakub Tlapal

Já to dělám s klimatizací tak, že než někam jedeme, tak ji zapnu, vychladím auto a pak ji vypínám. Auto máme vychlazený a klimatizace na nás nefouká. Auto vychlazuju jen o pár stupňů, není dobré, aby tam bylo jako v ledničce. Klimatizace je dobrá věc, ale musí se s ní opatrně. Potřeboval bych před létem vyměnit chladící kapalinu, už jsem si ji objednal z https://www.au­todilyvojkov.cz/chla­zeni-topeni-klimatizace , ale úplně přesně nevím, jak ji vyměnit. Musím si to ještě zjistit.

Avatar uživatele
mosoj

Keplere, Keplere!

před 1828 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek