plebs

Kdy a kdo začal druhou světovou válku?

Bude opět výročí obsazení Čech a Moravy německou armádou, historie se mění dle různých zdrojů.
15.3.1939 vstoupila německá vojska do Čech
23.8.1939 uzavřel Sovětský svaz s Německem dohodu
1.9.1939 Německo napadlo Weistrplate v Polsku
17.9.1939 Sovětský svaz obsadil východní část Polska
podle rakouského historika začala 15. 3. 1939 při v pádu do Čech, poněvadž Německo mělo obsadit jenom Sudety
když jsem byl v roce 2018 na Zakarpatské Rusi, několik domorodců mělo názor, že válka začala 14. 3. 1939 při okupaci maďarskou armádou tehdy u nás jako součást Československa, bylo tam několik pamětních desek a pomník na památku zabitých českých četníků a vojáků / možná už jsou odstraněny /
V. Putin má názor, že válka začala Mnichovskou dohodou v roce 1938 za pomocí Anglie, Francie a Itálie
Česká eurokomisařka došla k závěru, že druhou světovou válku začal Sovětský svaz.

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Důležité je podle mě rozliovat to, na co se skutečně ptáme a podle toho vyvodit odpověď (příčin je je spousta). Kdo začal plánovat válku a spolčovat se (s jinými), kdy oficálně došlo k pvnímu VÁLEČNÉMU konfliktu a kdy skutečně začala SVĚTOVÁ válka (tedy nejen válka – nebo napadení někoho, ale zapojení několika států).

Druhá SVĚTOVÁ válka začala 1. 9. 1939. Proč? Protože Německu napdalo Polsko a pak (3.9.) Německu vvyhlásilo válku několik státu současně. Světovou válku „začaly“ státy (a jejich vládní představitelé). To byl pouze důsledek počátečních příprav Hitlera, Nacistického Německa a vůbec státy Osy. Tzn. Spojenci vs Osa = Světová válka. Podstatné je to slovo světová. První začaly invaze, samostatné války atd. ale to vše už je součástí 2. světové – nebyla to jen předzvěst enbo tak. Už to byly války a oficiálně spadjí pod druhou světovou (která se skládá z mnoha dalo by se říct válek – i když spíš bitev, protože zapojených států bylo hodně… NAKONEC skoro celý svět).
Všechno začalo už když se chopil moci Hitler – a ještě předtím, kdy si připravoval, podobně v Itálii Mussolini a kdy Japonsko taky dostalo „dobyvačnou“ náladu a válčilo ještě před 2. světovou. Příčiny bychom mohli hledat r. 1918 (konec první světové, vznik republik, anarchie, nestabilita, zranitelnost, diktatury, posléze totality) a roky po tom až po skutečné vypuknutí 2. světové.
Česko bylo Německem napadeno-zabráno (se „souhlasem“) už 1938 a odehrálo se toho víc, nemluvě o Asii, kdy Japonkso dělalo větší problémy v Číně už roky předtím, ale nic z toho není počátkem 2. světové. Polsko bylo napadeno 1. září 1939 a pak byla hromadně vyhlášena válka. Takže tu máš počátek/vypuk­nutí/zahájení, kdy se ovšma válka zpočátku odehrávala hlavně v Evropě (ale i v Asii) a chvíli na to se to „rozjelo“ všude.

Zde máš i docela dobrou chronologii https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chronologi­e_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov­%C3%A9_v%C3%A1lky
Tady zase příčiny druhé světové. I když bych to bral s rezervou.. něco jsou podle mějen subjektivní domněnky/teorie. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99%C3%AD%C4%8Di­ny_druh%C3%A9_sv%C4%9Bto­v%C3%A9_v%C3%A1lky
A zde druhou světovou všeobeně:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Druh%C3%A1_sv%C4%9Bto­v%C3%A1_v%C3%A1lka

Další odpovědi
Pepa25

Dlouhodobě a všeobecně rozšířený výklad je, že Druhá světová válka začala 1.9.1939 a skončila 2.9.1945.
S tímto výkladem souhlasí i Rusové, akorát období 17.9.1939 – 5.10.1939 nazývají „Польский поход Красной армии“ nebo dokonce „освободительный поход“ a nepovažují se za agresora.
Česká eurokomisařka neříká, že válku začal SSSR, ale že se vpádu do Polska (což je začátek války) zúčastnil také.

NARWYY

Hitler

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

plebs

Podle mého názoru začala válka v Evropě Maďarskem napadnutím Československa v únoru a březnu 1939 bez ohledu na arbitráž ve Vídni. Ohledně Německa byla provedena kapitulace, ale nikoliv pro Maďarsko.

xiperio

Pokud mám být přesný, tak světová válka začala, až kdy se do toho vložili Američané, po napadení Japonskem. Do té doby to byla válka evropská.

PepasAvalonu

Aha, Asii, Afriku, Australii nepočítáš. 😂 Japonsko, Čína a další – jasná Evropa, Rusko je přece taky hlavně Evropa 😂 Itálie napadající Afriku je taky Evropa… a vůbec celý Commonwealth je taky Evropa, vůbec nezasahuje (a hlavně nezasahoval do Afriky, Austrálie, Asie, Ameriky…).
Jasně, že „světová válka začala až se do toho opřeli USA“ 😂 kdy už dávno válčil celý svět. Taková Kanada taky vůbec neleží v Americe… Jžš