Stingo

Kdy byl vynalezen fén?

Doplňuji:
Taže za druhé světové války už se mohli s fénem doma fenovat?

Nejlepší odpověď
anonym

Cca v roce 1890, inspirací byl vysavač (přesně ohřátý vzduch vysavačem vyfukovaný).
Doplňuji:
Za WWII – pokud neměli zrovna jiné starosti, se klidně mohly holky doma fénovat…

Další odpovědi
Emefej

V roce 1890 ho sestrojil Francouz Alexander Godefroy. V domácnostech se rozšířil až po roce 1920.
Doplňuji:
Ano, už za 2. světové války se mohli doma fenovat.

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ha­ir_dryer

marci1

Fén byl vyvinut na začátku 20. let 20. století v Německu. Vznikl kombinací elektrického ohřívače vzduchu a elektrického ventilátoru. Vzduch se ohříval (a ohřívá dosud) průchodem sítí rozžhavených odporových drátů.
http://www.qu­ido.cz/objevy/fen­.htm

MK44

Postupně. Na konci 19. století se objevují první sušiče vlasů odvozené od principu vysavače, které se začaly používat v kadeřnických salonech – tj. sedí se pod helmou. Určitě znáte z nějaké němé grotesky, jak se milostivé paní začne kouřit z hlavy a uhoří jí vlasy.

Ve dvacátých letech se objevují první ruční fény, ale jsou kovové a těžké. Doma se používají nafukovací helmy, do nichž žene vzduch domácí vysavač (pokud na to rodina má).

S příchodem umělých hmot se ruční fény dostávají do domácností. Tj. asi v šedesátých letech. U nás spíš až v sedmdesátých.

Doplňuji:
Jak kdo. Za druhé světové války se mohli doma fénovat v zámožnějších rodinách. Nebylo to běžné. Pro slečny z chudších poměrů to byl spíš sen, a koneckonců ne ve všech oblastech už byla zavedena elektřina. A ruční fény s vlastním ventilátorem a ohřívačem, které se nenapojovaly na vysavač, byly těžké. Slečna tedy většinou musela být milostslečna a mít zručnou a fyzicky zdatnou služebnou.

Funna

pokud máš na mysli první fén držený v ruce, tak začátkem 20. století (1910–20) díky vynálezu el. ventilátoru…ale první stojanové vysoušeče vlasů na ruční pohon klikou a vytápěné pevnými palivy, nebo lihem a tvarem prřpomínající komín už v 16. století…

arygnoc

1920 – Fén

Ručným sušičom vlasov predchádzalo vynájdenie malých vysoko rýchlostných motorov, ktoré na začiatku 20. storočia navrhol americký vynálezca Chester Beach. Prvé fény boli veľké, ťažké a hlučné, mali kovový kryt a drevenú rúčku a obsahovali motorizovaný ventilátor rozfukujúci vzduch nad vyhrievacím prvkom.

arygnoc

po doplnení otázky:
pokiaľ bola druhá svetová vojna po roku 1920, tak áno.

len tak mimochodom:
vnímaš, človeče, čo čítaš?
asi nie, inak by si v doplnení nenapísal takú stupídnosť.

Stingo

Máš pravdu, blbě jsem to napsala. Spíš mě zajímalo, jestli se mohli fenovat obyčejní lidé nebo jenom honorace. Jinak není třeba jít hned do útoku.