Avatar uživatele
Lukes888

Jak se podařilo Němcům za 2. světové války rozluštit šifry?

Doplňuji: Zajímalo by mě jak se jmenoval ten stroj co dokázal rozluštit šifry. Nejvíce se ale pokouším zamyslet nad tím, jak se Německu v té době podařilo sestrojit a prokouknout šifry např.: které používal Morávek s Mašínem. Dále mě fascinovalo i to, jak dotyční agenti věděli rozeznat hesla, které komu patří. Např.: cituji : ,,Tma na Cimbuří",
,,Kočka leze dírou" , ,,Biskup dal sušenky do krabice". Snad jsem moji otázku popsal správně, a pochopíte ji.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2103 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Různá hesla s šifrováním nemají nic společného. Není mi známo, že by Němci běžně prolomili šifry spojenců. Naopak disponovali šifrovacím strojem Enigma a na druhém konci stejným strojem své zprávy dešifrovali. Na prolomení Enigmy měli největší zásluhy Poláci a britský tým vedený matematikem Turingem. Podobně i Američané prolomili japonský námořní kód a také díky tomu došlo k obratu ve válce v Tichomoří (bitva u Midway).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Enigma – několik dotazů nadjete v archivu. Existuje i stejnojmenný časopis.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Eniogma

Více v odkazech

„Nepokořitelná“ Enigma: K prolomení nerozluštitelné šifry pomohla náhoda"

https://www.sto­plusjednicka.cz/ne­pokoritelna-enigma

„Souboj s nacistickou Enigmou nastartoval éru počítačů“
http://vtm.e15­.cz/souboj-s-nacistickou-enigmou-nastartoval-eru-pocitacu

--

Doplňuji,. To, že Poláci prolomili u Enigmy šifry, Němci nevěděli, ale kryptologové využívali i jiné metody.

Za 2. sv. války se změnila technika. Začaly se vyrábět tak malé a jednoduché vysílačky, že je mohla používat většina vyzvědačů. Němci se pustili i do vývoje metod zaměřování tajných stanic agentů – rozvíjela se radiokontrašpionáž. Zdokonalil se i systém rádiového odposlechu nepřítele – radiošpionáž. Kryptologové používali k lámání cizích kódů první primitivní počítače. Chemici objevili nové druhy tajných inkoustů, metody neviditelného otevírání cizích dopisů, tajné zabezpečení dopisů, objektů a další novinky. atd. "

http://www.ka­relpacner.cz/?str=vyd­&id=18&n=velke-spionazni-operace--prvni-a-druha-svetova-valka---charakteristiky-kapitol

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

To se ti plete všechno dohromady. Kódy prolomili Angličané Němcům, metodou vynalezenou Polákem a s pomocí strojů, které postavili Američané.
Ten německý kódovací/dekódovací stroj vynalezl také Polák a již dlouho před válkou se používal pro zabezpečení obchodní korespondence. Stroj vlastně jen realizuje algoritmus, který je známý. To, co musí kryptoanalytici najít, je tzv. klíč, který je použitý na zašifrování zprávy. Stejný klíč musí mít příjemce, aby mohl zprávu přečíst. Klíč se dá získat různě, třeba hrubou silou, kdy se zkoušejí různé klíče tak dlouho, dokud se neobjeví smysluplný text. Taky je ale možné aby špion ukradl knihu klíčů nebo přepadnout loď a knihu klíčů sebrat dřív, než ji posádka stačí zničit.
Ve skutečnosti se za války podařilo rozluštit jen malou část zachycených depeší, dekódování těch zbylých probíhá dodnes formou distribuovaných výpočtů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Paradoxně enigma nebyla nikdy prolomena v pravém slova smyslu. K jejímu rozluštění došlo vždy jako důsledek porušení pravidel při šifrování, ztráty kódovací knihy, získání nastaveného stroje a podobně. Turingova bomba pak jen dovedla získané poznatky aplikovat na ostatní zprávy. Vždy, když se kód změnil, tak jistá šance na prolomení sice existovala, ale nebyla příliš účinná a prakticky vždy došlo dřív k získání podkladů k dešifrování, než byla šifra skutečně prolomena. Němcům se dalřilo v podstatě totéž. K prolomení prakticky nikdy nedošlo, jen k porušení pravidel šifrování, ztráta kódů, získání agenta…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lukes888

Kepler: A jak tyto heslo fungovaly? Můžeš mi to prosím vysvětlit?

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Hesla se obvykle vysílala v otevřené řeči a jejich význam znal jen zasvěcený. Třeba „odemkl jsem dveře“ znamenalo pronikl jsem tam a tam. Obyčejně se používalo ke zprávám, jak agent pokračuje.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lukes888

díki za vysvětlení.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Rádo se stalo. Pokud chceš používat interní poštu, změň svůj profil. Máš privátní účet.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lukes888

JJ.Zapoměl jsem. :)

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Annas, Lukes se ptá ale na obrácený směr. Enigma byl německý šifrovací stroj, který luštili Angličané.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale Engimu používali Němci, přece netušili, že ji jako první Poláci přečetli. Později Angličané.

To, když něco napíši a někdo to rozluští, jde o můj výtvor.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ale dotaz byl na to jak Německo luštilo šifry spojenců. Enigma byla německým šifrovacím a dešifrovacím zařízením, nikoli německým strojem na luštění spojeneckých šifer…

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Nikdo ji nepořečetl. Jeden polský matematik sice přišel na princip a matematický výpočet, ale to by trvalo děsně dlouho. Až na jeho základech angličani sestrojili stroj, ale zrychlení to přineslo minimální. Důležité vždy zůstalo odhalení klíče získáním knihy, porušením šifrovacích pravidel a podobně.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Přečetl mělo být v uvozovkách.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

OK… to už ano… 🙂

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lukes888

ano.

před 2103 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek