ivzez

Má pro vás význam 17. listopad? Pokud ano, jaký?

Zajímají mne názory těch, kdo jej zažili i názory těch, kdo jej znají „jenom“ z vyprávění.

_________

Děkuju za všechny odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

  1. Slyšela jsem vyprávění přímého účastníka 17. listopadu 1939, který na besedách seznamoval žáky s tím, co se tehdy dělo. Znal dobře Jana Opletala. Mám dojem, že s ním chodil na gymnázium, ale v Praze se jejich cesty rozešly. , každý si vybral jiný obor.
  2. O událostech 17. listopadu 1989 jsem se dovědělala v pondělí ráno od kolegyně. Její syn studoval tehdy v Praze. Telefonoval matce a ta v pondělí poskytla informace o tom, co se stalo.

Ředitel svolal poradu a „přikázal“, že musíme studentům říct jen oficiální sdělení. Ale ti chtěli diskutovat, vědět co a jak.. neučilo se, diskutovalo, srovnávalo, uvažovalo atd.

Až se objevilo víc informací, všichni žáci se shromáždili na chodbách, zpívali a pak jsme společně odešli na náměstí, kde účastníci informovali o tom, co se stalo a co se děje. Opakovalo se několik dní.

Byla to tehdy nepříjmená situace, která rozdělila kolektiv na dva tábory – příznivce a odpůrce …

Opět se mně vybavila slova Karla Čapka:

„Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky. Kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl dříve a vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví. “

..

Další odpovědi
autacek

Ten den, kvůli kterému je 17. listopad Mezinárodním dnem studenstva, byl již dávno ukraden Sameťákem, no a tak nějak příznačně bych řekl, že dopadla i euforie a naivita lidí, která byla nahrazena vystřízlivěním a realitou. Jediné co si říkám je, jak ten čas letí.

ten který je

Před druhou světovou válkou v r.1939 jsem ještě nebyl na světě.Na těch devět popravených a na Jana Opletala by se nemělo zapomínat.

Drap

Ano, má pro mne význam, jako Den studentstva.

anonym

mám narozeniny (:

led

Vo svojom živote som zažila viac 17.listopadov aj 17.novembrov…
Mňa zaujíma nielen minulosť, ale aj schopnosť prijímania a rešpektovania odlišných názorov aj k téme „Nežnej revolúcie“
17.listopad bez udania konkrétneho roku má rovnaký význam ako v ktoromkoľvek roku v histórii človeka. Dobrá zámienka na spomienku a oslavu sa nájde ľahko v kalendári dejín.

15.November 1939 na pohrebe Jana Opletala sa stretli demonštranti proti okupácii Čiech s policajnými silami Pokiaľ ide o 17.November 1939 je to deň, kedy boli zavreté české vysoké školy a začal pohon na českú inteligenciu v zmysle plánu „Sonderaktion Prag vom 17. November 1939“ a do roku 1945 rokov vládla nemčina
Sviatok 17.November je celosvetovo ako Medzinárodný deň študentstva symbolickým sviatkom boja proti totalite a vyjadrením udalostí 28.10.-17.11.1939 a v ČR aj SR aj udalostí 16.11.-17.1989

Rok 1989 a 16.November (Bratislava) a 17.November (Praha) svojim stretom študentov+„štu­dentov“ a vládnej moci odštartovali už dlhšie v úzadí pripravovaný prechod odstránenia vládnúcej KSČ a prechod z riadeného hospodárstva Sovietskeho bloku do hospodárstva voľného obchodu v naivných myšlienkach pokračovania Pražskej jari (1968) cez dlhšiu dobu pootvorené dvere histórie. Rýchlosť verejného „odovzdania kľúčov od štátnej pokladnice a kráľovskej koruny“ prekvapila len prevažnú väčšinu priamych účastníkov aj pozorovateľov zo zahraničia, mnohí z protagonistov tejto tragikomédie už boli pripravení…

Zaujímavá paralela medzi 17.11.1939 a 17.11.1989 je v otázke „mocenskej“ komunikácie
1939 – nasleduje nadvláda nemčiny a nemeckého kapitálu
1989 – nasleduje nadvláda angličtiny a anglo-amerického kapitálu
2039 – nasleduje ?

Mc Merkurion

… má, a velký (padlo mou rukou první prasátko) …

aliendrone

Pokud ano, tak stejný jako kdysi výstřel z Aurory.

zjentek

Tak kdo jej zná jen z vyprávění, těžko vám tady odpoví, pánč mu ještě není ani rok.

plebs

Pokud se jedná o rok 1989 řinčení bojovně, dědoušků, babiček, ta'tuldů, maminek, mladošů i starých struktur klíčemi, nejsme jako oni, i z komunistů budou dobří podnikatelé, láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, nebude chudých ani bohatých bude sociální spravedlnost. Ohromná radost odpoutání od Sovětského svazu a připoutání k USA, Francii, Německu a dalším super kvalitním velmocem.

pusinka50

Nic osobního, ivzez, ale celkem vůbec nechápu význam otázky a proč vlastně byla adminem odznačena za zajímavou?? Vždyť snad všichni víme, co se tu od 17.11.1989 doby děje? A že revoluce byla přichystaná, víme, my informovaní, moc dobře. A kam jsme dospěli, víme a Vy snad taky.

Kelt

Vzpomínky jsou smíšené. měli jsme první dítě r 1987, které opakovalo Havlovo . \milí přátelé/. Pak se to časem měnilo. Ty kecy už neposlouchám, ale letos jsem měl směnu, takže 100 % navrch.

ivzez

Škoda, že jsem si už otázku uzavřela…

Annas, děkuju za odpověď i za připomenutí Karla Čapka.
Čím jsem starší, tím ho mám radši. Jeho slova mi kolikrát
přijdou, jako kdyby je npsal právě teď.

annas

Také ho mám ráda. Vždy si při některých příležitostech jeho slova připomenu. Platí stále …

Stejně o kráse četiny.

Děkuji.

ivzez

@Pusinka50:
Zajímalo mne, jaký význam pro zdejší uživatele má 17. listopad, pokud pro ně nějaký význam má. Co se odehrálo v roce 1939 i 1989 víme všichni, proto jsem
se na to neptala.

Na otázku jste mi neodpověděla, bod jsem dala za snahu.

ivzez

@Led: Rok jsem vynechala schválně → právě proto, že je více
možností, mne zajímalo, co pro koho 17. listopad znamená.

led

Pre mnohých v našich zemepisných súradniciach to môže pripomínať aj sychravé a mokré počasie a o toľko medializovaných udalostiach v rokoch 1939 a 1989 vedia len:
„niečo sa vtedy stalo, ale neviem si spomenúť… Počkaj nebolo to vtedy, keď Jožo spadol do žumpy?“

aliendrone

:D :D :D
A nestalo se mu něco?

led

Médiá to nezachytili 🙂