Avatar uživatele
Bakalář 51

Kdo patří do Nejsvětější Trojice na sloupu v Olomouci?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2068 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Sloupu dominují pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice doprovázené archandělem Michaelem na vrcholu a Nanebevzetí Panny Marie na dříku pod nimi.

Základna sloupu, tvořená třemi patry, je obklopena dalšími 18 sochami svatých a 14 reliéfy ve zdobných kartuších. Na nejvyšším patře stojí svatí spojení s pozemským životem Ježíše – rodiče jeho matky svatá Anna a svatý Jáchym, jeho nevlastní otec svatý Josef a svatý Jan Křtitel, který připravoval jeho příchod – a spolu s nimi svatý Vavřinec a svatý Jeroným, kterým byla zasvěcena kaple na olomoucké radnici. Tři reliéfy zastupují tři křesťanské ctnosti Víru, Naději a Lásku.

Patro pod nimi je věnováno moravským světcům svatému Cyrilu a svatému Metoději, kteří roku 863 přišli šířit křesťanství na Velkou Moravu (svatý Metoděj se stal moravským arcibiskupem), svatému Blažeji, jemuž byl zasvěcen jeden z hlavních olomouckých kostelů, a patronům Čech svatému Vojtěchu a svatému Janu Nepomuckému, jejichž kult byl i na Moravě velice silný.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/S loup_Nejsvětější_Trojice_%28Ol omouc%29

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Löwe

To máte na mysli Boha, Ježíše a Ducha svatého, nebo co si pod tímto pojmem mám představit? A co konkrétně chcete vysvětlit?
Doplňuji:
Po doplnění otázky dává úplně jiný význam...

http://cs.wikipedia.org/…

Upravil/a: Löwe

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost