annas

Poznáte osobnost, která má vztah k Olomouci?

Jde o duchovního, jehož socha je umístěna na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Jedna událost z jeho života souvisí s datem 15. 9. 1859. Co se stalo nejen v tento den, ale i později v Olomouci?
Čím si zasloužil poctu?

Nejlepší odpověď
anonym

foto jeho sochy na sloupu nejsvětější trojice je zde:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­bor:Holy_Trini­ty_Column-John_Sarkander.jpg

Jan Sarkander

byl umučen k smrti, odmítl porušit zpovědědní tajemství. r.1859 byl blahoslaven, r.1995 svatořečen, jeho socha se v rozporu s tradicí objevila na sloupu nejsvětšjší trojice ještě před temito daty, především díky tehdejší síle kultu mučedníka, který mu přísluší.

Zdroj: wikipedia.org