Michal Kole

Kdo odvádí daňě z „brigády“? Zaměstnavatel nebo brigádník ?

Vycházím z článku:

http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/Vysokosko­lak-je-podle-zakona-dite-Brigady-ale-musi-zdanit-jako-dospely-235425

Hlavně v odstavci „Peníze na ruku“

Odpovědi
arygnoc

pokiaľ sa jedná o legálnu brigádu, tak zamestnávateľ (zo zákona) je povinný strhnúť tzv. zálohu na daň.
Pokiaľ si podáte daňové priznanie a ste zárobkovo nie činný (napr. študent), myslím, že daň (či časť) by Vám daňový úrad mal vrátiť (ale TOTO neviem naisto, nie som ekonóm ani účtovník).

anonym

Brigádu může mít člověk uzavřenou jako student i jako dospělý.
Vždy záleží na podmínkách, jak jsou uvedeny v pracovní smlouvě. Pracovní smlouva musí řešit i otázku způsobu proplácení mzdy.
Způsob odměňování je záležitostí dohody mezi oběma smluvními stranami.
Daň z brigádnické činnosti je srážková a má ji správně odvádět zaměstnavatel. V případě, že se ale obě smluvní strany domluví jinak, může si podat daňové přiznání brigádník sám.
Odpočty ze základů daně uplatňuje za zaměstnance zaměstnavatel tehdy, když zaměstnanec (brigádník) vyplnil za aktuální daňové období Prohlášení. V případě, že toto Prohlášení zaměstnanec nepodepsal, nemůže uplatnit ani zaměstnavatel při výpočtu daně odčitatelné položky a potom musí vyúčtování provést zaměstnanec sám s tím, že si podá daňové přiznání. Toto daňové přiznání může brigádník podat s ohledem na to, že mu nebyly odečteny odčitatelné položky z daňového základu, nebo také v případě, že dostával za dobu brigády hrubou mzdu a tuto je povinen zdanit.

Syd

Zaměstnavatel, to dělá i v případě zaměstnanců.

Vseznalek88

Strašně záleží na tom jaký mezi ssebou budete mít pracovněprávní vztah.
Pokud budeš pracovat na dohodu o provedené práci, tak za tebe bude zaměstnavatel odvádět zálohy ve výši 15%.. Pokud jsi student tak máš ale slevy na daně, takže ty zálohy dostaneš na konci roku na základě daňového přiznání zase zpět. A nebo můžeš se zaměstnavatelem podepsat prohlášení k dani a on slevy uplatní rovnou.