botička

Je možné uplatnit daňový odpočet na vysokoškoláka, který už jednou ukončil školu a za rok znovu začal studovat?

Dcera ukončila vysokou školu v lednu. Udělala přijímačky na jinou vysokou školu a od záři bude znova studovat. Je možné zase od záři uplatňovat odpočet i když je dospělá? Děkuji všem za odpověď

Odpovědi
Drap

Myslím že může, pokud nepřesáhla 26 let.

da ny

Ano, do 26 let.
Studium může být prezenční , při dalším studiu též kombinované.
U kombinovaného studia nemůže být zaměstnána, DPP vykonávat může v průběhu celého studia (každá smlouva je max. na 300h v roce, může jich tedy být několik)..
Bude moci využívat veškerých výhod, vyplývajících ze statutu studenta.
Na studijním odd. vyplní a získá razítko na potvrzení o studiu pro Vás a jedno bude muset donést na zdravotní pojišťovnu.

autacek

Z čeho DaNy usuzujete, že by nemohla být zaměstnána?

https://www.ak­tualne.cz/wiki/fi­nance/danova-sleva-na-dite-bonus-zvyhodneni/r~i:wi­ki:1170/

da ny

ad auťáček:
Odpověď je ve Vašem odkazu:
„Slevu tedy lze uplatnit například i na dvaadvacetileté "dítě“, pokud standardně studuje vysokou školu – nezávisle na tom, že si při studiu přivydělává. Podmínkou však je, že žije v domácnosti s tím, kdo si slevu uplatňuje"
Přivýdělkem se rozumí zejména DPP. Student VŠ v prezenčním a kombinovaném studiu, jehož rodič využívá daňovou slevu nemůže být „zaměstnán“. Čímž se logicky rozumí HPP. Pokud je zaměstnán v HPP, nemají rodiče na slevu nárok.
Nesmí být soustavně zaměstnán, může si přivydělávat po celou dobu studia v DPP.
DPP pak může mít během roku několik, vždy po 300h/rok.
Vím to na 100%, dcera studuje 2. bakalářský obor v kombinovaném studiu
na ZSF. Zároveň následný magisterský obor na PřF. Proto stihne jen přivýdělek = DPP a proto máme daňovou slevu na dítě (do 26 let). Pokud by měla zaměstnání /HPP/, na slevu nemáme nárok.

autacek

Ale to si jenom myslíte 🙂, nebo to můžete vyargumentovat zněním zákona? Nebo to jsou informace JPP (jedna paní povídala)?

odpočet na děti:
http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-danich-z-prijmu/cast-3-paragraf-35ca?full=1

soustavná příprava:
http://zakony­.kurzy.cz/117-1995-zakon-o-statni-socialni-podpore/paragraf-12/

da ny

Slevu uplatňuje otec OSVČ (bývalý partner). Je tedy možné, že má zbytečnou obavu, že pokud dcera bude zaměstnána (HPP, DPČ), nepřijde o statut studenta a on o daňovou slevu? A to i v případě, že by studium bylo jen kombinované?
Předem děkuji za případnou odpověď a radu ;).

autacek

Ano, máte zbytečnou obavu. Musí však být splněny i ostatní podmínky, společná domácnost, ještě loni, resp. letos nemožnost paušálu, věk apod.