Fallen Angel

Jak to mám udělat? 2 brigády – jak platit SP, ZP a daň?

Chodím na brigádu, kde mi plati ZP, SP a odvádí za mě daně (nevydělávám moc a jelikož uplatňuji slevu na poplatníka a na studenta, tak daň je 0,–). Kdybych si k tomu ale vzala další brigádu, budu si to všechno muset odvádět sama, že? Prosím, poraďte, jaký by byl postup – co nejdetailněji. + nejlépe i odkazy. Děkuju mnohokrát.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

To se divím Fallen Angel, že se na to ptáte 🙂 to, co píše Miroslavst není tak docela pravda.

  1. Vzhledem k tomu, že jste student, jak píšete, platí za vás zdravotní pojištění také stát.
  2. SP platit nemusíte, neboť se vám studium započítává do odpracovaných let i bez úhrady.

To jsou základní údaje. A teď záleží na tom, o jaké pracovní poměry se jedná.

  1. dohoda o provedení práce, z té se neodvádí nic, kromě daně
  2. dohoda o pracovní činnosti nebo hlavní či vedlejší pracovní poměr apod.

Pokud budete mít 3 nebo více brigád, mohou být statuty těchto činností různé, z některé odvody jsou, z některé být nemusí.

Je pravda, jak píše miroslavst, že prohlášení můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Avšak narozdíl od uvedeného názoru, je pro vás výhodnější podepsat prohlášení u toho, který vám platí nejméně.

Pokud totiž máte několik pracovních poměrů z nichž není odváděna srážková daň, t.j. nad Kč 5000 hrubého (konečně ta vytoužená částka 🙂, jste povinna při příjmech nad 6 tis kč ročně podat daňové přiznání, a to právě potřebujete.

A teď to nejdůležitější. Srážková daň je pro vás velmi nevýhodná, protože je nevratná a nezúčtovává se. Vzhledem k tomu, že jste studentka a máte vysoké odpočty, neměla byste pak od čeho je odečíst.

Takže finální rady zní:

  1. Vůbec se nestarejte se o SP a ZP, to za váš vyřeší zaměstnavatel, kterému předložíte potvrzení o studiu.
  2. Pro vás je důležité pouze ušetřit více peněz na dani a proto se pokud možno vyhněte srážkové dani a to i za tu cenu, že byste dostávala mzdu třeba za delší období aby to bylo alespoň 5001 Kč daňového základu.

Na studenta máte roční odečet Kč 4.020,–-,
na poplatníka Kč 24.840,–-, tedy celkem Kč 28.860,–-. Tato částka ve výsledku znamená, že pokud budete mít daňový základ Kč 192.400,–- za rok, nezaplatíte z něj ani korunu daně.
Pokud však některý z vašich příjmů bude zdaněn srážkovou daní, řekněme pro příklad třeba polovina uvedeného, pak 96.200,–- krát 15% sazba daně činí 14.430 Kč, které vyhodíte do kanálu 🙂

Tomu se říká optimalizace daně 🙂

Co se týká daňového přiznání, pak máte 3 možnosti, buď ho spácháte sama, nebo můžete požádat finanční úřad, nebo se obrátíte na nějakou účetní, cena za takovéto jednoduché přiznání se bude pohybovat od 500 do 1000 Kč.

Doplněno: Pokud tomu nerozumíte, což chápu, protože to není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, můžete mi odeslat soukromou zprávu s popisem vašich druhů příjmů a jejich výše. Uvidíme, co se na tom dá vymyslet 🙂.

Další odpovědi
Miroslavst

Takže asi takto:

  1. zaměstnání (pojem brigáda zákoník práce nezná): Zde se odvádí SP, ZP a daň, která je však 0, protože se uplatňuje sleva.
  2. zaměstnání: zde se odvádí SP, ZP a daň.

Nic si sama odvádět nebudeš, jelikož to je povinností zaměstnavatele.
Prohlášení můžeš podepsat jen u jednoho plátce mzdy a zde uplatnit slevy.
Doporučuji toto prohlášení podepsat u toho plátce mzdy, kde je mzda vyšší.