modnar

Mají na vrácení zdaněných peněz právo všichni studenti, když chodí na brigádu?.

Dobrý den,
dnes se mi podařilo sehnat brigádu, podepsal jsem všelijaké smlouvy a papíry a zanedlouho budu nastupovat. Dozvěděl jsem se od kamaráda, že hrubou mzdu má 86 korun, ale potom mu stát vrací peníze odebrané z daní, a že to tak funguje u studentů co mají brigádu. Těmto věcem nerozumím a neporozuměl jsem ani po vygůglení, proto se chci radši ujistit.

Mají na vrácení zdaněných peněz právo všichni studenti? Je potřeba se o tom nějak zmínit a něco podepsat, nebo je to automatické? Pan zaměstnavatel se o tom nezmínil, pouze mi sdělil mou hrubou částku za hodinu.
Díky

Doplnění: Mám dohodu o pracovní činnosti, zhruba 20 hodin týdně

--
Původní neotázka
Studentská brigáda a vrácení daní

Odpovědi
ivzez

Myslela jsem, že studenti vědí, že nemají podepisovat nic,
čemu nerozumí, nebo s čím nesouhlasí. (Jaké smlouvy a papíry?)

Teoreticky ano, prakticky bude záležet na tom, jestli bude co vracet.
Přeplatek daně lze vrátit maximálně do výše odvedených záloh.

Pokud u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani z příjmu
(možná bylo mezi „těmi papíry“) a doložíte-li potvrzení o studiu,
bude Vám zaměstnavatel uplatňovat slevu na dani průběžně.
Potom by po skončení roku už nemuselo být co vrátit.

JájsemRaibek

Hele, zjednodušeně řečeno – ano i ne.
Bereš nějaké peníze což je hrubá mzda. Od té se odečte daň 15%. A nyní úlevy na dani, pokud podepíšeš ten růžový papír – prohlášení poplatníka…
Pokud úlevy převýší daň, tak ti nic nestrhnou a tvá hrubá mzda je i mzdou čistou. V uto chvíli ti nikdo nic nevrací.
Pokud máš však takový výdělek, že i po úlevách se ti daň srazí, tak na konci zaměstnání nejpozději však do konce února následujícího roku ti zaměstnavatel vystaví potvrzení o zdanitelných příjmech, kde je vyčíslena tvá mzda, úlevy a sražená daň.
Pokud ti srazil nějakou daň a v ročním zúčtování (v případě náhodilých brigád) ti vyjde přeplatek tak si podáš daňové přiznání a přeplatek ti finanční úřad vrátí.
POZOR nevrátí ti víc, než jsi zaplatil (tomu se říká do výše daňové povinnosti).
Příklad:
mzda – úlevy=daňový základ a z toho třeba 500 daň. V ročním zůčtování ti vrátí maximálně tu pětistovku a ne že bys úlevy sečetl a vyšlo ti na přeplatku 30.000,–
Ano těch 30 ti klidně může vyjít jak se říká výpočtem od oka. Za rok úlevy budou celkem 30.000Kč a tys zaplatil daň 500. Hurááá, zaplatí mi 29500,– Tak to NE. Vrátí ti jen tu pětistovku.