Avatar uživatele
Tibca1

Může brigádník platit daně?

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat, zda kdyby jsem měl výplatu 10120 Kč, můžu platit daně? Nebo si vezmou 120 Kč a nechají mi 10000 Kč?

Zajímavá 0 před 2813 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Žádný brigádník není. Pracovní činnost zná několik druhů zaměstnání, ale ne brigádu. Pracovní poměr, dohodu o provedení práce atd.
Co se týče daně, z otázky není jasné, zda částka 10120 je hrubého nebo k výplatě, tedy již po odečtení zákonných srážek. Dále není známo, zda jsi podepsal prohlášení k dani-tzv. růžový papír a zda uplatňuješ slevu na dani, popř. slevu na studenta, dítě atd.
Jinak obecně daň z příjmu je 15%.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Ano, i brigádník může platit daně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
atlas

Ano může.Nejspíš más smlouvu DPČ tam nad 2500 odvádíš 15% ale pokud jsi podepsal prohlášení můžeš potom uplatnit slevu.
Ještě je jedna smlouva a tam daně neplatíš ale je to do 300 hodin.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Tato částka je nevýhodná, pokud máte pracovní smlouvu na DPP.
Z DPP (nesprávně brigády, do 300h v roce) se platí 15% daň pouze do 10 000 . Nad tuto částku Vám zaměstnavatel musí strhnout i ZP a SP, což je pro něj velmi nevýhodné, on musí za Vás také odvádět zdravotní a sociální pojištění. Vyrostly by mu mzdové náklady…
Obvykle se vyplácí max. 10 000, odvede se 1 500 daň, k výplatě obdržíte 8 500.
Částka nad 10 tisíc se může převést do dalšího měsíce (měsíců).
Pokud jste student (statut), podejte v únoru/březnu 2017 daňové přiznání a daně se Vám v květnu na účet vrátí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek