Sarrow

Kdo je to Darmoděj?

Prvním rokem hraji na kytaru a jednou z mých nejoblíbenějších folkovek je právě Darmoděj od Nohavici, pečlivě jsem si z koncertů okoukal a naučil se vybrnkávací originál, ale teprve teď jsem si položil otázku, kdo to ten Darmoděj vlastně je… :D

Wiki praví že název Darmoděj Nohavica převzal z Šiktancovy básnické sbírky Adam a Eva (1968)
Doplňuji:
http://www.you­tube.com/watch?v=E­aadAK72kWs

Nejlepší odpověď
annas

Darmoděj je Šiktancův neologismus – v básni Adam a Eva zacyhcuje svůj obnovující se milostný vztah, který si autor vyvzdoroval ve svém vyprahlém nitru, i když v něm už jako by žádné city nebyly. Pomohl mu ke vztahu i „darmoděj“ = vnější svět, který mu marně kladl různé překážky.

U Nohavici jsou slova:
Darmoděj. Nevděk svět.
Nehřeje. Nezebe.

Zde trochu posun – co dělá, jako by dělal zbytečně, svět je nevděčný. Zůstává mu jen strach … další verše …

stejně další
„Darmoděj!“
řekl (pro sebe).
A ona vzhlédla do nebe:
„Jsme dva! Ach, vše se začíná
a končí od začátku!“

--
Darmoděj nevyhrál – překonal vnější překážky, našel svou Evu stejně jako Adam u ŠIktance.

Doplňuji:
Další ukázky s Darmodějem jsou Šiktancovy – přepsala jsem se.:
Darmoděj. Nevděk svět.
Nehřeje. Nezebe.

atd.

Přečetla jsem si Nohavicova Darmoděje a doplňuji jeho význam. .

Skladba vyšla v roce 1988, tedy v době, kdy Nohavica prožíval osobní i společenskou krizi.
Nohavica převzal motiv Šiktancova Darmoděje jako tuláka, potulného podomního prodejce, jehož přinutily okolnosti vykonávat tuto práci, i když je umělec. Darmoděj je vlastně jakési osobní zlo, svědomí, které autora pronásleduje a donutilo ho žít jinak, než si přál.
Jak jsem již napsala, zatímco Šiktanc zachycuje věčný vztah mezi mužem a ženou a stručným dialogem odhaluje jejich vnitřní svět, který je ovlivněn světem vnějším = Darmodějem, Nohavicův Darmoděj je osobním vítězstvím nad sebou samým.

Ve písni spojuje různé motivy, krysy, flétnu od Hieronyma Bosche, vznešenost – věci zdánlivě nespojitelné. Nohavica napsal, že Darmoděj je jeho chápání exupéryovského velkého řetězu. Věří, že Darmodějové byli, jsou a budou. Saint-Exupéry totiž řekl, že všichni jsou součástí řetězu, a když přetneš jednu jeho část v čase, je konec.

Tak to bere i Nohavica. Něco se porouchá a skutečnost se změní, ale nesmí zůstat stát. Nakonec se autorův Darmoděj ztotožní s Darmodějem vnějšího světa.

Darmoděj nevyhrál – autor překonal vnější i vnitřní překážky, našel svou Evu (pomyslný čllánek v řetězu) stejně jako Adam u ŠIktance.

Tamdydam

Opravdu jsem se pobavil po přečtení „vědeckého“ rozboru Nohavicava darmoděje a následném výkladu k této písni od samotného autora:

http://www.no­havica.cz/cz/tvor­ba/archiv/dar­modej/darmodej­.htm

Na jednu stranu mě tyhle popisy baví číst. Hlavně když si s textem nevím rady. Je to prostě pohled na věc, s kterým se buď mohu ztotožnit, nebo ne. Každopádně mi příjde úsměvná představa, že můžeme nějakým vědeckým zkoumáním vlézt autorovi do hlavy a vykládat jeho slova naším výkladem jako prostý fakt

Sarrow

Aha, omlouvám se pokud jste měli něco rozepsaného, netušil jsem že nominací uzavřu otázku :D

Sarrow

annas > moc děkuju za podrobnou odpověď :)

annas

Není zač.