Avatar uživatele
Sarrow

Kdo je to Darmoděj?

Prvním rokem hraji na kytaru a jednou z mých nejoblíbenějších folkovek je právě Darmoděj od Nohavici, pečlivě jsem si z koncertů okoukal a naučil se vybrnkávací originál, ale teprve teď jsem si položil otázku, kdo to ten Darmoděj vlastně je… :D

Wiki praví že název Darmoděj Nohavica převzal z Šiktancovy básnické sbírky Adam a Eva (1968)
Doplňuji:
http://www.you­tube.com/watch?v=E­aadAK72kWs

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, iceT, johana 56, fcoop, ponovotny, gagaga, marci1, Franta Jetel před 3895 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Darmoděj je Šiktancův neologismus – v básni Adam a Eva zacyhcuje svůj obnovující se milostný vztah, který si autor vyvzdoroval ve svém vyprahlém nitru, i když v něm už jako by žádné city nebyly. Pomohl mu ke vztahu i „darmoděj“ = vnější svět, který mu marně kladl různé překážky.

U Nohavici jsou slova:
Darmoděj. Nevděk svět.
Nehřeje. Nezebe.

Zde trochu posun – co dělá, jako by dělal zbytečně, svět je nevděčný. Zůstává mu jen strach … další verše …

stejně další
„Darmoděj!“
řekl (pro sebe).
A ona vzhlédla do nebe:
„Jsme dva! Ach, vše se začíná
a končí od začátku!“

--
Darmoděj nevyhrál – překonal vnější překážky, našel svou Evu stejně jako Adam u ŠIktance.

Doplňuji:
Další ukázky s Darmodějem jsou Šiktancovy – přepsala jsem se.:
Darmoděj. Nevděk svět.
Nehřeje. Nezebe.

atd.

Přečetla jsem si Nohavicova Darmoděje a doplňuji jeho význam. .

Skladba vyšla v roce 1988, tedy v době, kdy Nohavica prožíval osobní i společenskou krizi.
Nohavica převzal motiv Šiktancova Darmoděje jako tuláka, potulného podomního prodejce, jehož přinutily okolnosti vykonávat tuto práci, i když je umělec. Darmoděj je vlastně jakési osobní zlo, svědomí, které autora pronásleduje a donutilo ho žít jinak, než si přál.
Jak jsem již napsala, zatímco Šiktanc zachycuje věčný vztah mezi mužem a ženou a stručným dialogem odhaluje jejich vnitřní svět, který je ovlivněn světem vnějším = Darmodějem, Nohavicův Darmoděj je osobním vítězstvím nad sebou samým.

Ve písni spojuje různé motivy, krysy, flétnu od Hieronyma Bosche, vznešenost – věci zdánlivě nespojitelné. Nohavica napsal, že Darmoděj je jeho chápání exupéryovského velkého řetězu. Věří, že Darmodějové byli, jsou a budou. Saint-Exupéry totiž řekl, že všichni jsou součástí řetězu, a když přetneš jednu jeho část v čase, je konec.

Tak to bere i Nohavica. Něco se porouchá a skutečnost se změní, ale nesmí zůstat stát. Nakonec se autorův Darmoděj ztotožní s Darmodějem vnějšího světa.

Darmoděj nevyhrál – autor překonal vnější i vnitřní překážky, našel svou Evu (pomyslný čllánek v řetězu) stejně jako Adam u ŠIktance.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Sarrow Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Tamdydam

Opravdu jsem se pobavil po přečtení „vědeckého“ rozboru Nohavicava darmoděje a následném výkladu k této písni od samotného autora:

http://www.no­havica.cz/cz/tvor­ba/archiv/dar­modej/darmodej­.htm

Na jednu stranu mě tyhle popisy baví číst. Hlavně když si s textem nevím rady. Je to prostě pohled na věc, s kterým se buď mohu ztotožnit, nebo ne. Každopádně mi příjde úsměvná představa, že můžeme nějakým vědeckým zkoumáním vlézt autorovi do hlavy a vykládat jeho slova naším výkladem jako prostý fakt

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sarrow

Aha, omlouvám se pokud jste měli něco rozepsaného, netušil jsem že nominací uzavřu otázku :D

před 3895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sarrow

annas > moc děkuju za podrobnou odpověď :)

před 3894 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Není zač.

před 3894 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek