Avatar uživatele
Registrovaný

K čemu dochází, když se při bouřce odemkne svévolně auto?

Ahoj, v noci k nám přišla bouřka, která nám odemkla auto a rozsvěcovala v bytě světla.. K čemu při tomto jevu dochází??? Proč se toto stalo? Je toto způsobeno narušením elektromagnetického pole?
Děkuji za odpověď :)
Doplňuji:
Ahoj, v noci k nám přišla bouřka, která nám odemkla auto a rozsvěcovala v bytě světla.. K čemu při tomto jevu dochází??? Proč se toto stalo?
Děkuji za odpověď :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Elektronické zamykání vozidla není zase by tak spolehlivé.
K otevření může dojít elektrickým výbojem nebo tlakovou vlnou, což jsou průvodní jevy bouřky. Atomatika vlivem toho může selhat a zloději toho dokáží využít i bez bouřky :-(.
Blikání světel v domech je opět způsobeno reakcí síťových komponentů na krátkodobé přepětí v síti bleskovými vyboji (indukcí).
Doplňuji:
Náchylnost zámků k výše zmíněnému se liší systém od systému.
Automobily jsou navíc vybaveny bezpečnostními čidly, které v zájmu ochrany života lidí uvnitř musí uvolnit zámky. I tato čidla sehrávají v podobných případech svoji roli.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Narušením bych neřek, spíš obráceně. Moje myšlenka je taková, že když se prorazí vzduch (jako dielektrikum - zionizuje), stane se normálním vodičem tak pro něj platí, to co pro každý jiný vodič, že je kolem něj nějaké magnetické pole. Pokud je v blízkosti tohoto mag. pole nějaký jiný vodič (ideálně cívka) - např. v servu ve dveřích auta (pokud má centrál) pak by se tam mohlo něco naindukovat a servo by mohlo sepnout (v tom autě teoreticky může stačit jedno, zbylé dveře obstará elektronika v autě)...

Je to ale jen moje doměnka, možná má někdo lepší řešení.


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud jde o centrální zamykání, tak to se při bouřce jen tak nemůže odemknout. Bouřka může spustit alarm, to jo ,ale odemknout vozidlo ne, Tam je spíš příčina v závadě na elektroinstalaci. Čidla která odemknou auto pří nárazu jsou aktivována jen při zapnutém klíčku.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak rozsvěcování zhasnutých!! světel v bytě je známkou alektromagnetické indukce a ničeho jiného ! prostě při blesku někdě v okolí, došlo k elektromagnetické idukci a ve vodičích za vypinačem vzniklo vlivem této elmag. indukce dostatečné napětí aby rozsvítilo světla. Není to nic neobvyklého a buďte rádi že napětí bylo jenom tak velké že rozsvítilo světla. Někdy vznikne napětí tak veliké, že dokáže vytrhat vodiče ze zdi. Podobným způsobem se docela dobře likvidují i vypnuté elktrospotřebiče pokud nemají přepěťovou ochranu.
To s tím odemknutým autem slyším poprvé, ale pokud se to stalo, je to zase následek buďto elektromagnetické indukce, nebo spíš vlastního elektromagnetického impulsu, který při blesku vznikl a přijimač dálkového ovládání dveří na něj reagoval otevřením dveří. Opět mohlo dojít k totálnímu zničení přijímače dálkového ovládání.
Doplňuji:
Pokud se jednalo pouze o centrální otevírání, tak je to stejné jako s těmi světly.
Do vodičů vedoucí k elektromagnetům ve dveřích se naindukovalo dostatečné napětí aby stačilo odemknout dveře.Je naprosto stejné jako když klíčkem ve dveřích uzavřete el. okruh. Údery blesku musely být někde poblíž nebo nízko v mracích.


Avatar uživatele
Bronzový

Při bouřce - vzniku blesku dochází ke vzniku elektromagnetického pole a následně přenosu elektrické energie indukcí. Tímto dojde k elektromagnetickým impulsům na všech vodivých částech a může dojít k vytvoření impulzu, který otevře elektrický zámek.

Jako ochranu je proto instalovat hromosvody, na vstupních přípojkách svodiče. Vše však dle platných norem. Mnohé hromosvody jsou jen pro parádu a pro ochranu zcela nefunkční.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

www

Ar,
dovolím si oponovat. Čidel je více (teplota, tlak-náraz, voda ap.) Čím modernější auto, tím více čidel!
Pracoval jsem před pár lety v servisu Honda a viděl jsem například jen zapálit noviny pod autem a zámky na ten šup volné! Úmyslně jsem to dál nerozebíral - i tak je toho na netu dost ;-).

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4432
Zlatý Kepler 2212
Zlatý Drap 1819
Zlatý quentos 1637
Zlatý mosoj 1541
Zlatý led 993
Zlatý marci1 990
Zlatý Edison 736
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.