Jaja21

K čemu dochází, když se při bouřce odemkne svévolně auto?

Ahoj, v noci k nám přišla bouřka, která nám odemkla auto a rozsvěcovala v bytě světla.. K čemu při tomto jevu dochází??? Proč se toto stalo? Je toto způsobeno narušením elektromagnetického pole?
Děkuji za odpověď :)
Doplňuji:
Ahoj, v noci k nám přišla bouřka, která nám odemkla auto a rozsvěcovala v bytě světla.. K čemu při tomto jevu dochází??? Proč se toto stalo?
Děkuji za odpověď :)

Nejlepší odpověď
www

Elektronické zamykání vozidla není zase by tak spolehlivé.
K otevření může dojít elektrickým výbojem nebo tlakovou vlnou, což jsou průvodní jevy bouřky. Atomatika vlivem toho může selhat a zloději toho dokáží využít i bez bouřky ☹.
Blikání světel v domech je opět způsobeno reakcí síťových komponentů na krátkodobé přepětí v síti bleskovými vyboji (indukcí).
Doplňuji:
Náchylnost zámků k výše zmíněnému se liší systém od systému.
Automobily jsou navíc vybaveny bezpečnostními čidly, které v zájmu ochrany života lidí uvnitř musí uvolnit zámky. I tato čidla sehrávají v podobných případech svoji roli.

Další odpovědi
jpau

Narušením bych neřek, spíš obráceně. Moje myšlenka je taková, že když se prorazí vzduch (jako dielektrikum – zionizuje), stane se normálním vodičem tak pro něj platí, to co pro každý jiný vodič, že je kolem něj nějaké magnetické pole. Pokud je v blízkosti tohoto mag. pole nějaký jiný vodič (ideálně cívka) – např. v servu ve dveřích auta (pokud má centrál) pak by se tam mohlo něco naindukovat a servo by mohlo sepnout (v tom autě teoreticky může stačit jedno, zbylé dveře obstará elektronika v autě)…

Je to ale jen moje doměnka, možná má někdo lepší řešení.

Ar

Pokud jde o centrální zamykání, tak to se při bouřce jen tak nemůže odemknout. Bouřka může spustit alarm, to jo ,ale odemknout vozidlo ne, Tam je spíš příčina v závadě na elektroinstalaci. Čidla která odemknou auto pří nárazu jsou aktivována jen při zapnutém klíčku.

mosoj

Tak rozsvěcování zhasnutých!! světel v bytě je známkou alektromagnetické indukce a ničeho jiného ! prostě při blesku někdě v okolí, došlo k elektromagnetické idukci a ve vodičích za vypinačem vzniklo vlivem této elmag. indukce dostatečné napětí aby rozsvítilo světla. Není to nic neobvyklého a buďte rádi že napětí bylo jenom tak velké že rozsvítilo světla. Někdy vznikne napětí tak veliké, že dokáže vytrhat vodiče ze zdi. Podobným způsobem se docela dobře likvidují i vypnuté elktrospotřebiče pokud nemají přepěťovou ochranu.
To s tím odemknutým autem slyším poprvé, ale pokud se to stalo, je to zase následek buďto elektromagnetické indukce, nebo spíš vlastního elektromagnetického impulsu, který při blesku vznikl a přijimač dálkového ovládání dveří na něj reagoval otevřením dveří. Opět mohlo dojít k totálnímu zničení přijímače dálkového ovládání.
Doplňuji:
Pokud se jednalo pouze o centrální otevírání, tak je to stejné jako s těmi světly.
Do vodičů vedoucí k elektromagnetům ve dveřích se naindukovalo dostatečné napětí aby stačilo odemknout dveře.Je naprosto stejné jako když klíčkem ve dveřích uzavřete el. okruh. Údery blesku musely být někde poblíž nebo nízko v mracích.

Mapel

Při bouřce – vzniku blesku dochází ke vzniku elektromagnetického pole a následně přenosu elektrické energie indukcí. Tímto dojde k elektromagne­tickým impulsům na všech vodivých částech a může dojít k vytvoření impulzu, který otevře elektrický zámek.

Jako ochranu je proto instalovat hromosvody, na vstupních přípojkách svodiče. Vše však dle platných norem. Mnohé hromosvody jsou jen pro parádu a pro ochranu zcela nefunkční.

www

Ar,
dovolím si oponovat. Čidel je více (teplota, tlak-náraz, voda ap.) Čím modernější auto, tím více čidel!
Pracoval jsem před pár lety v servisu Honda a viděl jsem například jen zapálit noviny pod autem a zámky na ten šup volné! Úmyslně jsem to dál nerozebíral – i tak je toho na netu dost 😉.