Gus_Fring

Jste podobně vysocí jako váš rodič?

Pro muže myslím výšku otce, pro ženy výšku matky. Jste podobně vysocí (řekněme ±5 cm), anebo vyšší?

Dokonce jsem viděl syna, který byl výrazně menší než otec. Tak by mě zajímalo, jestli to byla výjimka způsobená např. tím, že se dítěti nedostávalo moc jídla či jeho matka byla velice nízká, anebo se to může stávat častěji.

Nejlepší odpověď
annas

Jsem vyšší než matka, ale menší než byl otec, i když jen o nějaký cm.

Přečtěte si článek,

https://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/dite-nemusi-byt-nutne-vyssi-nez-jeho-rodice/521819

"Dítě nemusí být nutně vyšší než jeho rodiče

Sir Francis Galton, vědec a renesanční osobnost působící ve druhé polovině devatenáctého století, si jako první povšiml zajímavého jevu: zatímco synové menších otců jsou v průměru o jeden palec vyšší než jejich otcové, synové dlouhánů měří průměrně o jeden palec méně než jejich otcové. Tento poznatek a především jeho statistické zpracování dal dokonce vznik dodneška ve statistice velmi běžně užívanému pojmu.

Galton totiž závislost výšky dětí na výšce rodičů označil jako „regression to mediocrity“ neboli „návrat k prostřednosti“. Od té doby se statistická metoda studující závislost jedné proměnné na druhé jmenuje „regresní analýza“.

Výšku postavy tedy kromě dědičnosti mohou ovlivňovat také následující parametry:

  • průběh těhotenství a porodu,
  • případná onemocnění a jejich léčba (například děti s neléčenou celiakií mívají často poruchy růstu),
  • výživa,
  • psychosociální faktory,
  • hladiny některých hormonů. "

Další odpovědi
Srandista

Já jsem stejně vysoký jako otec. (+/-1cm)

Bratr je ale o dost menší a drobnější, podle mě má více genů po matce. (z její strany rodiny jsou menšího vzrůstu.)

aliendrone

Nikdo nedokáže dostatečně přesně odhadnout, jak KONKRÉTNĚ dopadne „genetická ruleta“ u potomstva. Pouze lze predikovat s různou mírou pravděpodobnosti.

S ohledem na fakt, že každé 7. dítě (někteří uvádějí PÁTÉ) NENÍ ve skutečnosti počato svým „papírovým otcem“ v tom hledat nějakou souvislost (pokud jde o genetické dispozice „po otci“) je DOST ošidné. ;) :D :D

Já už dnes „rostu do země“ (vysychají chrupavky), ale pamatuji si, že jsem byl o pár cm vyšší (asi o 3–5cm, nikdy jsme to neměřili), než vati. Ona i mutti byla na ženu vyšší postavy. :)

paul1

Já, i moji sourozenci jsme rodiče přerostli o 5 až 7 cm (já o 7 cm).

Dochy

O chlup jsem otce přerostl. Ale jen o chlup, do Tvé tolerance se v pohodě vejdem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.