paul1

Jsou omega-3 mastné kyseliny rostlinného původu rovnocenné s živočišnými?

Našel jsem u branky zajímavou rostlinu – portulák (šrucha zelná). Jinde se u nás nevyskytla, ale je to prý rostlina, která se řadí mezi plevele. Tak jsem ji přesadil a zkusíme ji pěstovat.
Tenhle zázrak našich babiček je přímo neuvěřitelnou zásobárnou vitamínů a minerálních látek. Obsahuje vitamín C, E, B1, B2 B3, provitamín A, fosfor, vápník, zinek, hořčík, železo a dokonce i koenzim Q10 a omega-3-mastné kyseliny. Tuto kyselinu obsahují i doporučované mořské ryby. Zajímalo by mne, zda jsou tyto kyseliny totožné, tedy jedna původem z rostlin a druhá živočišná.

https://www.cti­doma.cz/zpravo­dajstvi-hobby/2017-03-13-srucha-zelna-zapomenuta-vitaminova-bomba-plna-mineralu-pro-lepsi

Nejlepší odpověď
annas

"Zdroje omega-3 mastných kyselin jsou v živočišné i rostlinné složce. Největší obsah EPA a DHA mají ryby, které žijí ve studených vodách. Jde zejména o ryby – uvedené v odkazu.

Vzhledem k vědecky prokázanému vysokému výskytu zdraví nebezpečných mikročástic plastu v útrobách mořských ryb jsou lepším zdrojem semínka nebo ořechy. Zejména:

lněná, chia či slunečnicová semínka

vlašské, pekanové, burské nebo makadamové ořechy

Výtěžek omega-3 je z ořechů lepší, ale tělo kyseliny EPA a DHA nezískává přímo, nýbrž přeměnou z kyseliny alfa-linolenové (ALA). Semínka nebo ořechy se konzumují buď přímo, mixované nebo se z nich vylisuje olej, který se používá ve studené kuchyni." atd.

https://www.zdra­vyzivot.com/no­vinky/omega-mastne-kyseliny-odkud-je-ziskat-a-k-cemu-jsou-dobre/

Používám rakytníkový olej v kapslích, které obsahují kyseliny omega -.3, 6 a 9.

Další odpovědi
Kepler

Jde o celou skupinu esenciálních mastných kyselin, které savci neumí syntetizovat a jsou prý prospěšné lidskému zdraví, zejména co se týká výskytu kardiovaskulárních onemocnění (není to ale bezpečně prokázáno). Složení těchto olejů se může lišit mezi rybím tukem a rostlinným olejem, tak i mezi rostlinami samotnými. Jejich účinky jsou ale podobné a jaký je zdroj není rozhodující.

ivzez

Ne, nejsou rovnocenné s živočišnými,
ale účinky (snad??) mají být podobné.