Michala11

Jsme jako olivy; teprve když jsme drceni, vydáváme ze sebe to nejlepší?

TALMUD
Souhlasíte?
Nebo je to právě naopak?
A co znamená drtit člověka?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Drtit člověka můžeš mnoha způsoby, obvkle vysoce nadprůměrným očekáváním/po­žadavky na něj kladenými v extrémních podmínkách i časových lhůtách.

Neplatí to pro každého na 100%, většina lidí pod vyšším tlakem sice podá o něco lepší výsledek, ale pokud se to s tím tlakem přežene, tak se hroutí/jsou k ničemu. Naopak „zátěžákům“ takový přístup vyloženě svědčí, za extrémních okolností podávají až neuvěřitelně fantastické výkony. Lidé takového ražení by měli tvořit samostatné pracovní skupiny, je radost (přinejmenším pro mě) s takovými pracovat. Naopak – přimíchání „těch ostatních“ je velmi kontraproduktivní, téměř zničující.

Ale pokud by sis myslela, že „zátěžáci“ jsou „dokonalá volba“, tak BACHA! Trochu to připomíná porovnání modelíny s ocelí. Modelínu si můžeš běžně tvarovat jak je ti libo, ocel nejdřív musíš strčit do výhně, rozpálit do červena a teprve PAK s ní šup na kovadlinu! Za normálních okolností jsou „zátěžáci“ spíše k ničemu – a to JEN v lepším případě, v horším máš starostí nad hlavu! :)

Takže ano, obvykle to ve větší či menší míře platí, bohužel existují i tací (A je jich nemálo, dokonce mi to připadá, že je jich čím dál tím více!!!), které ať je budeš drtit nebo hýčkat, pořád budou jen k NIČEMU! :(

Další odpovědi
Kepler

To je dost těžká otázka. Nejlepší panenský olivový olej je lisovaný za studena a pomalu. Rozdrtíme-li olivy náhle bucharem, nic nám nedají. Podobně člověk, když je podrobován nepřízní osudu a má dost času, má šanci stát se tou nejlepší esencí lidství. Záleží jen na něm, jak statečný a odolný je. Někdo se stane spravedlivým člověkem, někdo zlomeným zločincem.

annas

Sloveso drtit ve vztahu k člověku má přenesený význam = přemáhat se, donutit se, ukázat, co umí. Nespisovně pak učit se,. šprtat at

Tento citát je z Talmundu. Je to pravda,. nebo je to naopak?

Mám pocit, že slova řekl i Haňta, který pracoval ve Sběrých surovinách a poznal mnoho knih. Hrabalovo dílo.

.Myslím si, že je to 50 na 50. .Záleží na tom,. z kterého úhlu poheldu se na slova díváme.

Existují lidé, kteří ze sebe vydají něco jen tehdy. když jsou drceni,. když sami sebe překonají, ukáží,. co umí, tedy překonají třeba " nepřítele"

Nebo je může dritil tdruhý, když je jistým způsobcem trápí,. chce je udolat, ubít. .

Napadá mě, když někoho čeká zkouška, pohovor,. dotyčný se připravuje,. ale neuspěje. Pak je zklamaný. Někdy se pokusí znova,. jindy to vzdá. Taklže v tomto případě vlastní „drcení“ nepomohlo. Protějšek ho „udolal“.

Kolik spisovatelů v době totality. nemohlo psát, ale přemohli se a vydali svá díla, třeba pod jiným pseudonymem, negbo je zasadili do jiného prostředí. Režim je drtil, ale oni zvítězili, možná vydali to nejlepší jako olivy když jsou po tlakem lisu

Nebo když někdo dělá něco na poslední chvíli, zpravidla musí vydat ze sebe to njejlepší, aby úkol zvládl, tedy uspěl. ..

Kelt

Určitě tady nějaká metafora existuje, ale jen obrazná. Za mimořádných podmínek dokáže někdo neuvěřitelné výkony, jiný podlehne.

EKSOT123

Promiňte, že trochu odbočím mimo otázku, pěkné odpovědi už jste dostala. Mezi lidmi se šíří historka o neplodné jabloni. Zahradník se prý rozzlobil a zmlátil ji rýčem. Přitom kůru na kmeni dost poškodil. A světe div se, jabloň začla plodit. Osobně jsem ochoten připustit praktické fyziologické důvody, ale vedle toho i duchovní vliv.(viz Ježíšovo prokletí fíkovníku) Příběh sice věrohodný, ale v praxi spíš jen pro duchovní zpestření. Rostliny, které se šíří spíš vegetativně, tak v méně příznivých podmínkách vytváří více semen. Typický příklad – pýr plazivý.

Marek66

Lidská energie se rodí z euforie nebo frustrace. Toho nejlepšího lze dosáhnout drcením i nadšením.