VMF

Je tlak vakua 0 ?

V úloze mám nádobu o objemu V1, ve které je vzduch o tlaku p1. Tato nádoba se spojí s druhou trubicí o zanedbatelném poloměru a objemu V2, ve které je vakuum. Jaký je výsledný tlak p2 vzduchu o stálé teplotě ?
Je to úloha na jasný izotermický děj, čili podle rovnice p1V1=p2V2, jak je to ale s tím tlakem ? Takto je výsledek 0 :ú Děkuji za pomoc.
Doplňuji:
Děkuji moc, jsem trouba. Stačilo si to jen představit.

Nejlepší odpověď
gecco

Platí
p1.V1 ≠ 0 a současně p . V = konst.
Takže si tu rovnici napiš jinak (p1V1=p2V2 je ´blbost´)…
😉

Další odpovědi
Quimby

Pleteš si proměnné ve vzorečkách.

  1. nádoba : tlak P1, objem V1
  2. nádoba : tlak 0, objem V2

Vzoreček ale tahle nefunguje, ten funguje že máš jeden stav a pak změněný stav. Tys ten stav změnil tak, žes zvětšil objem a zajímá tě změna tlaku. To, že je tam vákuum je jen pro ulehčení počítání abys právě mohl použít čistě jednoduchou rovnici. ( Kdybys přidával objem a nenulovej tlak, tak to tam musíš zahrnout)

Výsledná nádoba = 1. nádoba
Objem: V1 + V2 = V3, tlak se dá dopočítat pomocí V1*P1= V3 * P3
Doplňuji:
Tlak se sice značí malým, ale je to přehlednější v textu pro mě.

Jinak abych odpověděl na otázku, tak tlak je síla přepočtená na plochu a ve vakuu nejsou žádné částice, které by sílu vytvářely. Takže ano, tlak na stěny ve vakuu je nulový.

lexx

tak jest, tlak vyvolávají molekuly vzduchu, je kladný nebo nulový (ve vakuu) záporný nikdy

mosoj

Nějak jsem nepostřehl, že by se jednalo o nádoby ve vakuu.
Co se týká tlaku uvnitř nádob, tak se v tomto případě jedná o podtlak, nebo jinak vyjádřeno o absolutní tlak !!!! a ten bude stejný na Zemi i ve vakuu. Pokud budou nádoby v atmosféře, bude na povrch nádoby působit atmosférický tlak a uvnitř zase bude působit absolutní tlak ( nebo podtlak). Tlaky působí proti sobě. Pokud by byly nádoby ve vakuu ( absolutní vakuum nebylo dosaženo a není ani ve vesmíru) bude uvnitř nádoby stejný absolutní tlak ( podtlak) jako ve vakuu.
Výpočet je správný ten od Quimby.
Doplňuji:
Podtlak je vlastně záporný tlak a je jedno kde.
Ve výpočtech se ale počítá s absolutním tlakem !!