VampGirl

Je uvnitř klasické žárovky vakuum?

Nejlepší odpověď
Mili @

Našla jsem na GOOGLU:
Argon
Argon ( Ar ) je třetí převládající plyn v atmosféře. V atmosféře zastupuje asi 0,93%.. Argon byl
objeven v roce 1894. Argon je plyn bezbarvý a bez jakéhokoli zápachu. Taje při teplotě – 183,3°C a
vaří se při –158,86°C. Argon se vyrábí a využívá pro mnoho technických účelů. Argonem se
například plní baňky žárovek. Kdyby byl v žárovce vzduch, wolframové vlákno by brzy prasklo.
Pokud je v baňce žárovky vakuum, vlákno má tendenci vypařovat se, a sklo žárovky zevnitř černá.
Argonová náplň je pro dlouhou životnost žárovky ideální. Podobně jako neon, používá se argon
jako náplň do zářivek, akorát s tím rozdílem, že vydává světle-modrou záři a potřebuje nižší napětí.
Argon se také používá v laserové technice. Argon se využívá na vytvoření inertní atmosféry při
sváření (k zabránění oxidace). Přítomnost argonu ve vzduchu předpokládal anglický chemik a fyzik
Henry Cavendish už kolem roku 1785. Izolován byl však až roku 1894

Další odpovědi
Luki

Mám za to, že ne. 🙂

Jednoduchý důkaz:
Rozbijte žárovku pod vodou (například ve vaně). Když z ní půjdou bubliny, tak obsahuje plyn (prvděpodobně dusík, nebo směs nějakých jiných inertních plynů).

Když z ní bubliny nepůjdou, obsahuje vákuum.

mosoj

Je tam vakuum ( podtlak) i Argon. Argonu tam není tolik aby to vyrovnalo atmosférický tlak. Že tam je podtlak poznáte že při rozbití žárovky nedojde k explozi ale implozi.
Ten argon je tam proto jak píše „mili“-

SinceX

Mám za to, že ano…

janek66

Není tam vákuum,používá se "netečný"plyn,viz výše.Je to výrobně levnější.Vákuum se používalo snad jen na začátku výroby žárovek.