Rokio

Je stejný rozdíl mezi Bohem a člověkem jako mezi člověkem a zvířetem – otázka pro věřící (myslím postavení)?

Nejlepší odpověď
eleonnore

propast mezi Bohem a člověkem je daleko větší než mezi člověkem a zvířetem

Pokud Bůh čistě hypoteticky existuje, pak je tento rozdíl propastně rozdílný. Zásadní biologický či psychologický rozdíl mezi člověkem a zvířetem ale pořád hledám. Lišíme se opravdu jen v drobných detailech (inteligence), které nám pomohly vybudovat a objevit věci, které zvířata nedokázala. Objevování vesmíru, digitální technologie, a další.

Člověk není a nikdy nebyl zvířatům nadřazen. Lišíme se pár věcmi, ale jinak jsme úplně stejní. Vědci už bylo mnohokrát dokázáno, že to, co dělá člověka člověkem bylo prokázáno i u zvířat. Ať už jde o to, že poznáme svůj odraz v zrcadle (tuto schopnost mají i leckteří primáti, krkavcovití nebo delfíni), máme touhou zkoumat a objevovat (kdybych našla jedno nádherné video, hned bych připojila – velký primát zkoumal housenku a pak ji vrátil na původní místo, bylo zcela jasné, že nad ní přemýšlel), máme emoce a sny (majitelé psů si jistě vybaví, jak jejich zvířata projevují radost a jak sebou ve spánku při noční můře škubou), nebo pracujeme s nástroji (to umí opět i krkavcovití, ostatní primáti a další zvířata). Doporučuji mimochodem tohle skvělé video: https://www.stre­am.cz/slavned­ny/10011262-den-kdy-jane-goodallova-zahajila-svuj-vyzkum-simpanzu-14-cervenec#!.
Je tedy mezi námi a ostatními zvířaty nějaký zásadní rozdíl? Já myslím, že hlavně štěstí a souhra různých okolností, který náš rozvoj odstartovala.

Další odpovědi
klumprt

propast mezi Bohem a člověkem je daleko větší než mezi člověkem a zvířetem

Cokoli jiného by znamenalo výsadní postavení člověka před Bohem. A nechtějí toho lidé trochu moc? Tak si to vezmeme popořadě:

  • Bůh stvořil vesmír. (Ostatně proč ne, nějaká příčina tam asi byla, tak jí můžem říkat Bůh.)
  • Bůh se zvláštním zřetelem stvořil Zemi a život na ní. (To už je trošku troufalejší. Ale dejme tomu, že Bůh má třeba několik takových „farem“ různě po vesmíru, takže jsme jedno takové jeho terárko.)
  • Bůh usměrňoval vývoj života na Zemi tak, že vznikl člověk. (A na to jste přišli jak? Ale budiž, dejme tomu. Třeba tím něco sleduje.)
  • Bůh dbá o člověka více nežli o jiná zvířata. Do nebe jde jenom člověk. Nesmrtelnou duši má jenom člověk. (Nezačínáte to trochu přehánět s tím antropocentrismem?)
  • Člověk jediný může modlitbou jednak přesvědčit Boha, že si zaslouží jít po smrti do nebe a jednak ho může o něco požádat a Bůh mu to může vyplnit. (Spadli jste z višně?!?!)

Drap

jiná odpověď

Nelze srovnávat nesrovnatelné.

dubraro

rozhodně ne

Není, již proto, že Bůh stvořil zvířata i lidi.

Nuk nuk

jiná odpověď

Bůh má k člověku rozhodně osobnější vztah než člověk ke zvířatům. My, snad s výjimkou domácích mazlíčků, nedokážeme komunikovat se zvířaty tak,abychom si navzájem rozuměli, a už vůbec se příliš nestaráme o jejich prospěch.
Bůh má vztah nejen k člověku, ale i ke zbytku stvoření, tedy ke zvířatům. Rozdíl je v tom, že my máme rozum, poznání, city (ty mají zvířata také,ale ne tak hluboké, jako my) a hlavně, na rozdíl od ostatních živočichů, strašně tvrdou palici, takže s námi musí jednat jinak, než s nimi.

anonym

rozhodně ne

Zvířata jsou skutečná, bůh nikoli, proto rozhodně ne.

Mc Merkurion

jiná odpověď

… jestli jste věřící, tak přeci víte, že jste všici tvory božími – tak jaký rozdíly? tak co srovnáváš Boha a člověka x člověka a zvíře …

hapiky

rozhodně ne

Bůh ví vše, člověk jen ví, že nic neví, (v poměru k Bohu)