JájsemRaibek

Je písmeno X české nebo převzaté?

Vždyť by se mohlo použít IKS, popř. KS. Třeba ve slově Aleksandrovci. Je tedy písmeno X ryze české nebo je převzaté z jiného jazyka?

Nejlepší odpověď
annas

Písmena české abecedy jsou převzatá z latinky. V latině nebylo ch, takže v češtině se zapisuje jako spřežka c + h.

Písmena x, q a ww (i když to bylo i v staré češtině) se užívají ve slovech přejatých.

Jinak jako hláska x neexistuje = ks, kz,; stejně jako q = kvé, w = dvojiité vé. Proto Hus navrhl vypustit x z našeho pravopisu, dohady v době humanismu, kdy se objevovala latinská díla atd. Nakonec bylo zavedeno ve slovech cizího původu.
Doplňuji:
Doplňuji ještě k písmenům, která jsem převzali z latinky. Nešlo jen o x, ale i ostatní písmena – viz bod 1.

Jak je vidět níž, základ abecedy byl latinský, další změny jsou již české.

1. Od 12., resp. 13. století se objevují české zápisy v latince, zprvu se v případě primitivního a spřežkového pravopisu šlo o prostou latinskou abecedu (A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X) obohacenou o u, w, y a z.
Šlo o pravopis primitivní.

2. Pravopis spřežkový – když se čeština stala jazykem písemností a literatury – např. ř = rs, zz = s, ch = c+ h atd. – V češtině 14. st. v latině neznámé kombinace se psaly v češtině pomocí více písmen – spřežkou.

3 .Diakritický – u měkkých souhlásek místo spřežky se objevuje tečka nad písmenem. Délka samohlásek se označuje čárkou Zůstala spřežka ch a písmeno w. . Spřežky byly nahrazeny písmeny opatřenými znaménky tečkou a čárkou nad písmeny, které zapisovaly hlásky s výslovností, která se lišila od latinské – .c ċ, z ż atd.

4. Bratrský – např. místo teček vznikly háčky

6. Novodobý – definitivní česká abeceda vznikla v polovině 19. století.

Další odpovědi
huxa

Jedná se o latinku, tudíž je jistě převzaté. V cirilici bylo písmeno Ѯ [ks], jak správně zmiňuješ v doplnění otázky.

Lamalam

Kolik znáš ryze českých slov s písmenem x? Jasně, že je převzaté.

Nevíteto?

Všechna písmena abecedy, kterou používáme jsou převzatá. 🙂

annas

Zapomněla jsem opravit u x = výslovnost ks a gz – např. /Ksénie x /Egzistence/.