johana 56

Jaký je původ slova „prézlové“ knedlíčky do polévky?

Název mě zaujal u jednoho z receptů v programu Prostřeno.Děkuji.

http://www.ipri­ma.cz/prostre­no/soutezici/jit­ka-petrickova
Doplňuji:
Děkuji za všechny odpovědi.

Viděla jsem přípravu,strouhanka je i v receptu.Zajímal mě spíš původ slova.Nabízí se dvě možnosti,alovenská a německá a já v tom plavu ))

Nejlepší odpověď
anonym

Nebudou dělané ze strouhanky?
Doplňuji:
http://slovnik­.azet.sk/syno­nyma/?q=pr%C3%­A9zle

Další odpovědi
talka

Broesel=drobky – říkalo se tak i strouhance

annas

Zajímavé. Nikdy jsem neslyšela. Na netu se nedá název riovněž najít. Proto jsem použila knižní zdroje – např. Naše příjmení od D. Moldanové a Malchkův Etymologický slovník.

Myslím si, že původ názvu souvisí se slovem Presl – hláskovou úpravou Prezl. Je to příjmení, které pochází z němčiny, zkomolenina z místního jména Vratislav, německy Breslau.

Takže česky bych řekla : Vratislavovy nebo vratislavské knedlíčky. Určitě starší krajový název, který se dostal i k nám.

Dívala jsem se do polských zdrojů, město Vratislav je totiž proslavené vratislavskými „knedlíky“ či nočky. Zřejmě byly knedlíky převzaty z německé kuchyně, když bylo Polsko součástí Pruska.

V češtině slovo knedle pochází z jihoněmeckého Knödel,, v polštině byl výraz knedel, knydel. Nevím, ale zřejmě jde o jiný knedlík, než je český, .

V Německu se vaří podobné knedlíčky či nočky. Možná pro některého Vratislava,, po němž je pojmenované město, připravoval stejné knedlíčky kuchař a název zůstal po něm.

Těžko říct. Možná je název nejistý, jak často uvádějí i etymologové.

Doplňuji:
prézla = moravsky strouhanka, takže nepochází ze slovenštiny, ale z němčiny. Jiný název brezle. německé Brösel – strouhanka, to zdrobnělé od drobků chleba = Brosam, staré germánské Brusmon, drobky, malé kousky, tomu odpovídá latinské frustum – t/v. Němcům však Bro- připomíná chléb.

Podle jiného zdroje je další možnost, že knedlíčky se začaly dělat ve Vratislavi, protože slovo Presl – hláskovou úpravou Prezl. Je to příjmení, které pochází z němčiny, zkomolenina z místního jména Vratislav, německy Breslau. Knedlíčky byly převzaté z německé kuchyně, když bylo Polsko součástí Pruska. Takže byly to vratislavské knedlíčky ze strouhanky.

Prezlovy knedlíčky z prezly. Zůstala jen „strouhanka“.

D. Moldanová: Naše příjmení, Slovník nespisovné češtiny, V. Machek: Etymologický slovník.

marci1

Strouhankové knedlíčky.
http://slovnik­.dovrecka.sk/na­recovy-slovnik/pr%C3%A9zle
Doplňuji:
Recept : 🙂
http://www.ipri­ma.cz/prostre­no/recepty/ho­vezi-polevka-s-prezlovymi-knedlicky-domacimi-nudlemi

dědapetr

V Brněnském hatýrce strouhanka,tvrdý rohlík a nebo stará ženská.Původ bude pravděpodobně Slovenský.

mamouška

Moje babička narozená 15.10.1895 říkala ,,prézle,,strou­hance.Ve škole měli tuším jen němčinu a měli doma 3 německý chlapce na vychování-po 1 světový válce,tak asi německý název.Další název byl ,,kunerol,,který odmítala dát do čehokoliv v jídle!Vždycky říkala,že putra je putra(máslo) Že kdyby kunerol namazala na chleba psovi tak ju zato pokouše:-) a to bylo před hrůzou let,co by na dnešní kunerol řekla babi?Asi by pokousala taky:-( všechny kdo má co do činění s chemickým zahuštěním rostliných olejů a ještě se ohání vitamínama ☹ Přeji pěknýden:-)

ed_edy

Dobrý den
Správně by asi mělo být brezlové knedle 🙂. Brezlemi je v německu nazývána strouhanka. U nás v nářečí (i má babička i otec) neřekli strouhance jinak než brezle 🙂. Pěkný den.

Heidy

Prézle jsou zkomolený německý název, používaný u nás pro strouhanku.

johana 56

Sypu si popel na hlavu za nehorázný překlep v doplnění ..slovenská.

annas

Doplním původ slova.
prézla = moravsky strouhanka, takže nepochází ze slovenštiny, ale z němčiny. Jiný název brezle. německé Brösel – strouhanka, to zdrobnělé od drobků chleba = Brosam, staré germánské Brusmon, drobky, malé kousky, tomu odpovídá latinské frustum – t/v. Němcům však Bro- připomíná chléb.
SNČ

johana 56

Annas
moc děkuji.Ale proč v diskuzi?Zajímal mě původ slova a ten jste uvedla.

Agneta

možná byla Talka první, pak nemá cenu psát to samé…

johana 56

Jako stará sukolka se řídím heslem,že není důležité být první,ale zúčastnit se a jednat férově.Původní odpověď annas jsem vůbec nezaregistrova­la,četla ji až dnes v diskuzi,pár minut nato v info mejlu od admina.Slovenštinu znám i s pravopisem,pro­to mi nějak neseděla.K položení otázky mě vlastně inspirovala poznámka jedné soutěžící,že na netu nenašla,já potom rovněž nic.Odpověď je z jazykového hlediska zajímavá a podle mě by měla být mezi ostatními.

annas

Ad Agneta nebyla talka první, dá se zjsitit podle zdrojového kódu. Navíc nemá celý původ, jen naznačila. ?-))

annas

Ad Johana, napsala jsem jednu možnost, ale místo doplnění jsem omylem smazala. Takže celá moje odpověď.

prézla = moravsky strouhanka, takže nepochází ze slovenštiny, ale z němčiny. Jiný název brezle. německé Brösel – strouhanka, to zdrobnělé od drobků chleba = Brosam, staré germánské Brusmon, drobky, malé kousky, tomu odpovídá latinské frustum – t/v. Němcům však Bro- připomíná chléb.

Podle jiného zdroje je další možnost, že knedlíčky se začaly dělat ve Vratislavi, protože slovo Presl – hláskovou úpravou Prezl. Je to příjmení, které pochází z němčiny, zkomolenina z místního jména Vratislav, německy Breslau. Knedlíčky byly převzaté z německé kuchyně, když bylo Polsko součástí Pruska. Takže byly to vratislavské knedlíčky ze strouhanky.

Prezlovy knedlíčky z prezly. Zůstala jen „strouhanka“.

D. Moldanová: Naše příjmení, Slovník nespisovné češtiny, V. Machek: Etymologický slovník.

anonym

tady je to správně…

johana 56

Děkuji.