Avatar uživatele
Zlatý

Co si myslíte o velkých písmenech? Řekněte to ÚJČAV Praha!

Ústav pro jazyk český AV ČR dostal grant na výzkum v oblasti velkých písmen, jehož řešitelkou je PhDr. Ivana Svobodová. V rámci výzkumu ÚJČ připravil jednoduchý dotazník, který má odhalit, jak se k této problematice staví lid obecný. Třeba pomůžete úpravě Pravidel.

Dotazník je anonymní, byl zveřejněný 5. 2. 2012 na stránce O češtině.

Jinak dotazník najdete

http://www.ujc.cas.cz/…


Doplňuji:
Názor na psaní velkých písmen může vyjádřit kdokoliv - kolonka Ostatní. Dotazník jsem objevila náhodou, včera vyplnila a odeslala. Chtěla jsem, aby i ti, kteří na dotazník nenarazili, přispěli k úpravě pravidel.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Test jsem měl bez chyby, na pravidlech bych neměnil nic - na ta stávající jsem si zvykl, změny by způsobily jedině zmatky. Některé varianty navrhovaných změny přímo bijí do očí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Tak jsem ten dotazník konečně dodělal. ÚJČAV má asi slabý hosting nebo dotazník vyplňovalo mnoho lidí zároveň. A nějaké změny bych provedl...


Avatar uživatele
Stříbrný

Já si o velkých písmenech myslím, že se hůře čtou a paradoxně nevím proč, se užívají k nadpisům a názvům, upozorněním, kterých bychom si měli všimnout.

Zároveň by se docela hodily na dopravních značkách - návěstích a směrových tabulích. Na západě už na to dávno přišli.


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že je dobré se k takovéto věci připojit, zvláště pokud to pomůže.


Avatar uživatele

Prošel jsem dotazník a souhlasím s quentosem, včetně reakcí v diskuzi.
Co mne jen zarazilo, je vyplnění oborů zcela v závěru, kde je jasně patrné, že dotazník je určen pro bohemisty, redaktory a další odborné profese. Tzn., že subjektivní dikce "pro lid obecný", je poněkud zavádějící a dezinterpretující.
Takže mi jaksi uniká souvislost se zdejší laickou komunitou, kde je jediný emeritní bohemista, který už dotazník (měsíc starý), dávno vyplnil.
ÚJČAV má vlastní adresář respondentů a o Odpovědích.cz není v zadání ani slovo.
(Nebo to má tazatel jako privátní vedlejšák z fondu grantu?)
Doplněna:
ad annas, v závěru je 8 různých jazykových profesí a jako poslední je sice Ostatní (jenže v prováděcím komentáři upřesněno, jako "ostatní jazykové profese ve výčtu neuvedené"). Stejně tak v seznamu a okruhu respondentů odborné veřejnosti, pro něž byl dotazník speciálně vypracován.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Quentosi, zcela s Vámi souhlasím. Psaní některých vícemístních názvů vypadá strašně a nemá žádnou logiku. Jsem zvědavá, zda se některé změny promítnou v připravovaných pravidlech.

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

Díky. Pokud je řeč o "navrhovaném" psaní víceslovných názvů, ano, taky se mi zdálo, že logiku postrádá. Zdá se mi - a doufám, že to není profesionální deformace - jako by se v některých případech inspirovali psaním velkých písmen v angličtině (které je oproti češtině vyloženě primitivní - píše v názvech všechna písmena velká kromě předložek a členů); jako by snad sami neviděli, že češtině by tato pravidla nesvědčila ani v nejmenším...

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Co jsem to udělala, že se text objevil 2x!!! Angličtinu neumím, takže nedovedu porovnat. I když některé vazby převzaté z angličtiny mě štvou - třeba příslovce na konci věty, nebo tvar "je to o počasí", nikoliv "kvůli počasí".

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

ač anglista, taky mě to štve, ovšem méně než zahlcování germanizmy, kterému jsme museli čelit předtím...

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Je to pravda. Němčina ovlivnila víc češtinu v minulosti, nejen v odborných názvech, ale i v běžném vyjadřování.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Quentosi, zcela s Vámi souhlasím. Psaní některých vícemístních názvů vypadá strašně a nemá žádnou logiku. Jsem zvědavá, zda se některé změny promítnou v připravovaných pravidlech.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3208
Zlatý quentos 1421
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1202
Zlatý Kepler 933
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.