Avatar uživatele
Damiana

Co je správně: workoholik nebo workaholik?

Často se setkávám s oběma variantami. Která z nich je tedy ta správná?
Díky za odpovedi a pokud chcete vědět, jak jste na tom v tomto směru právě vy, přidávám test. 🙂

http://www.psyx­.cz/testy/tes­tworkhol1.php

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, rynek878, iceT, Andělé, Illines, anonym před 4363 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Slyšela jsem jen slovo workoholik, proto hledala.

Jazykovědci v časopise Naše řeč, ročník 79 (1996), číslo 2 uvádějí :

Problém je v tom, že se v anglických slovnících s takovou podobo (workoholik) nesetkáme. Dostupné prameny jednotně uvádějí slovo workaholic [‚wə:kə’holik] se stejným významem jako v češtině (přes malé obměny výkladu); je-li uvedeno workaholism [‚wə:kə’holizm], pak je bez výkladu zařazeno pod workaholic. Z hlediska stylistického je workaholic charakterizováno jako slovo neformální, s malou frekvencí, vyjadřující negativní hodnocení[4]. Jeho vznik se odhaduje na léta 1965–1970 a je shodně pokládáno za amerikanismus. Spojovací -a- (neobvyklé i pro angličtinu) se vysvětluje tím, že slovo vzniklo podle analogie s alcoholic [‚ælkə’holik]: stavba je znázorněna buď [112]jako work + a(lco)holic, nebo jen work + aholic, anebo prostě work + holic, aniž by se věnovala pozornost spojovacímu vokálu.

Podoba workholik (ať už převzatá z anglického textu, nebo uměle vytvořená) působí při vyslovování největší potíže, protože hlásková kombinace -kh- je pro češtinu neobvyklá. Zjišťujeme, že i takto napsaná slova bývají vyslovována se spojovací samohláskou, která má podporu jak v dvojici alkoholik, alkoholismus, tak i u dvojice workoman, workomanie.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7309

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vito Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
beer

Já znám jen workoholik, považuji to za správnější.
Navíc i Wiki mně při zadání slova workaholik zobrazí stránku s workoholikem ))

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Damiano, domnívám se, že pojem workaholik odpovídá lékařskému pojmu a je označením chorobné závislosti na práci. (U hemoroidů většina veřejnosti také spíše hovoří o hemeroidech, ačkoliv pojmenování medicinsky správné není.) Workoholik je spíše pojmenováním široké veřejnosti pro stejné příznaky této choroby, není to však lékařsky správný výraz.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Johny_r

Osobně si myslím, že z logiky původu tohoto slova není správně ani jedno. Přípona, které by tam měla patřit není -oholik nebo -aholik, ale pouze -ik. Ono -oholik vzešlo ze slova alkoholik – tedy závislý na alkoholu, nikoli na alku. Tedy po vzoru alkohol-ik by člověk závislý na práci měl být work-ik.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Znám jen workoholik. Workaholik jsem ještě neslyšela.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

děkuji za testík jsem na tom hodně špatně, proto mám doma nyní klid :DD

před 4363 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

🙂

před 4362 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek