Damiana

Co je správně: workoholik nebo workaholik?

Často se setkávám s oběma variantami. Která z nich je tedy ta správná?
Díky za odpovedi a pokud chcete vědět, jak jste na tom v tomto směru právě vy, přidávám test. 🙂

http://www.psyx­.cz/testy/tes­tworkhol1.php

Nejlepší odpověď
annas

Slyšela jsem jen slovo workoholik, proto hledala.

Jazykovědci v časopise Naše řeč, ročník 79 (1996), číslo 2 uvádějí :

Problém je v tom, že se v anglických slovnících s takovou podobo (workoholik) nesetkáme. Dostupné prameny jednotně uvádějí slovo workaholic [‚wə:kə’holik] se stejným významem jako v češtině (přes malé obměny výkladu); je-li uvedeno workaholism [‚wə:kə’holizm], pak je bez výkladu zařazeno pod workaholic. Z hlediska stylistického je workaholic charakterizováno jako slovo neformální, s malou frekvencí, vyjadřující negativní hodnocení[4]. Jeho vznik se odhaduje na léta 1965–1970 a je shodně pokládáno za amerikanismus. Spojovací -a- (neobvyklé i pro angličtinu) se vysvětluje tím, že slovo vzniklo podle analogie s alcoholic [‚ælkə’holik]: stavba je znázorněna buď [112]jako work + a(lco)holic, nebo jen work + aholic, anebo prostě work + holic, aniž by se věnovala pozornost spojovacímu vokálu.

Podoba workholik (ať už převzatá z anglického textu, nebo uměle vytvořená) působí při vyslovování největší potíže, protože hlásková kombinace -kh- je pro češtinu neobvyklá. Zjišťujeme, že i takto napsaná slova bývají vyslovována se spojovací samohláskou, která má podporu jak v dvojici alkoholik, alkoholismus, tak i u dvojice workoman, workomanie.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7309

Další odpovědi
beer

Já znám jen workoholik, považuji to za správnější.
Navíc i Wiki mně při zadání slova workaholik zobrazí stránku s workoholikem ))

anonym

Damiano, domnívám se, že pojem workaholik odpovídá lékařskému pojmu a je označením chorobné závislosti na práci. (U hemoroidů většina veřejnosti také spíše hovoří o hemeroidech, ačkoliv pojmenování medicinsky správné není.) Workoholik je spíše pojmenováním široké veřejnosti pro stejné příznaky této choroby, není to však lékařsky správný výraz.

Johny_r

Osobně si myslím, že z logiky původu tohoto slova není správně ani jedno. Přípona, které by tam měla patřit není -oholik nebo -aholik, ale pouze -ik. Ono -oholik vzešlo ze slova alkoholik – tedy závislý na alkoholu, nikoli na alku. Tedy po vzoru alkohol-ik by člověk závislý na práci měl být work-ik.

ReHu

Znám jen workoholik. Workaholik jsem ještě neslyšela.

briketka10

děkuji za testík jsem na tom hodně špatně, proto mám doma nyní klid :DD

Damiana

🙂