autacek

Považuje se za cizí řeč i slovenština?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, je to sice jazyk příbuzný, ale má svou gramatiku a slovní zásobu, takže je to cizí jazyk, zrovna jako sanskrt.

Další odpovědi
Klaproth

Ano. Pokud to není tvůj rodný jazyk, tak je cizí.

Pospíšil

NE
Podle Správního řádu 500/2004 Sb. můžete jednání před českými úřady vést a podání k nim činit ve slovenštině. Např. tedy i na zkušební otázky na VŠ můžete ústně i písemně odpovídat slovensky i diplomovou práci předložit ve slovenštině.

led

V ČR je len jeden úradný jazyk a to čeština, ale slovenčina má výnimočné postavenie medzi cudzímy jazykmi, ako jediná uznávaná ako reč, ktorou možno komunikovať aj v ofifiálnom, tj úradnom styku (tj bez tlmočníka, pri dokumentácii, na úradoch, ale aj v hospodě)
Preto aj víťaz tohtoročných volieb Babiš má právo aj v oficiálnych vyjadreniach používať slovenský jazyk. Ale to je len nesplniteľný „sen slovenskej menšiny v Čechách“ používať slovenčinu v tých najvyšších sférach…

Neplatí to však pri hre SCRABLE, tam sa musí používať reč, pre ktorú je daná hra vopred určená.

Emefej

Ano, považuje. Stejně jako další jazyky ostatních cizích národů.

Lamalam

Já jí za cizí jazyk považuji. Není to můj rodný, musí tedy být cizí.

Pospíšil > Správní řád 500/2004 Sb. v § 16 povoluje slovenštinu jako jednací jazyk. O tom, že slovenština není cizí jazyk tam není ani slovo. Jedná se pouze o tvůj subjektivní výklad zákona.

Dochy

Ale do životopisu si ji zapsat můžeš. Může to mít smysl – pokud ji umíš opravdu dokonale…

Drap

Ano, třeba v Japonsku. U nás neni považována za cizí jazyk.

led

johana 56,
„Čeština nebude úradným jazykom
Návrh zákona, ktorý by výslovne stanovil, že Čeština je úradným jazykom Českej republiky, vláda odmietla.“ Informácia o tom vyšla 25.11.2015 http://panobcan­.sk/ceska-vlada-odmietla-jazykovy-zakon-cestina-nebude-uradnym-jazykom/
V súčasnosti je Čeština „považovaná“ za hlavný komunikačný jazyk a jazyk používaný v úradnom styku, ale nie s plnými dôsledkami, ktoré by z oficiálneho štátneho jazyka, tj.úradného zo zákona, vyplívali. napríklad, povinnosť povinne dabovať tv programy pre deti (ako to je na Slovensku),
Slovenčina nie je úradný, tj.oficiálný jazyk Českej republiky.
Ale v zmysle zákona č. 500/2004 Sb. má slovenský jazyk výnimku oproti ostatným cudzím jazykom používaných na území ČR:
㤠16
Jednací jazyk
(1) V řízení se jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Účastníci řízení mohou jednat a písemnosti mohou být předkládány i v jazyce slovenském.“ https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-500?text=jazyk

Je to aj recipročné vzhľadom na podobný status češtiny v úradnom styku na Slovensku, kde Jazykový zákon platí.

johana 56

led
Děkuji za upozornění.
Zaměnila jsem ‚oficiální‘ za ‚úřední‘ jazyk.

Všem se omlouvám se za chybnou a zavádějící formulaci svého příspěvku, z tohoto důvodu jsem požádala o jeho odstranění.

led

Prosím prepáčte preklep „komunikovať aj v ofifiálnom, tj úradnom styku ", správne má byť:
"komunikovať aj v oficiálnom, tj úradnom styku“

quentos

Drap: kdes na takovou blbost přišel? Zdroj?

quentos

Drap: kdes na takovou blbost přišel? Zdroj?

led

Môžem mu to potvrdiť, pri práci s Japoncami mi povedali, že žiaľ naša reč (slovenčina aj čestina) nie je v Japonsku zdomácnelá, preto ju neovládajú. Ale ako väčšina Japoncov, boli veľmi učenliví a pri návrate domov niekoľko naších výrazov ovládali. Stačí vlastná skúsenosť ako zdroj?

Čo sa týka slovenčiny, je V ČR uznávaná ako cudzí jazyk, ktorým možno komunikovať aj v ofifiálnom styku (tj bez tlmočníka, pri dokumentácii, na úradoch, aj v hospodě" Neplatí to pri hre SCRABLE, tam sa musí používať reč pre ktorú je daná uhra vopred určená. Ták!