Jak je to se slovem tuš?

Vím že se správně píše tuš, ale říkám a slyšim (a vidím psané) od druhých např. „práce s tuží“, nebo „psané černou tuží“ apod. Také se přeci píše tužka a ne tuška. Co je správně a co špatně a hlavně proč? Díky
Doplňuji:
takže „psané tuží“ je špatně, rozumim tomu správně?

Nejlepší odpověď
annas

Význam a psaní slova tuš. Tuš se píše se „š“, na rozdíl od rozkazovacího způsobu slovesa tužit – tuž se.

Tuš: krátká slavnostní fanfára při různých příležitostech (např. na přivítání)…
tuš: sport. řidč. (v šermu) zásah
tuš: nesmazatelná černá barva, nebo výtvarná kressba jí provedená.

Slovo tuš je převzaté z franouzštiny. slovo tužka je odvozené ze slova tuha (hlásková obměmna v češtině – h v ž), která má základ v němčině.
Doplňuji:
Oprava: obměna, kresba, francouzštiny

Ještě příklady:
Malovat tuší, psané černou tuší, tušová technika, tušová kresba.

Pokud jde o etymologii i význam, slova tuš a tužka nemají nic společného. Spojuje je jen to, že se dá jimi psát či kreslit.

annas

Jak jsem uvedla v příkladech, jediné správné psaní je se souhláskou -š- tedy tuší, bez tuše.