Ametyst

Je onemocnění covidem sezónní onemocnění?

Jen se tak ptám, protože novináři přinesli zprávu, že králova choť Camilla se nezúčastní jakési slavnostní akce, protože má sezónní onemocnění. O několik hodin později se dozvíme, že je pozitivní na covid.

Nejlepší odpověď
elkon

Nemůže být sezonní, když se lidé nakazí průběžně.

Další odpovědi
aliendrone

Záleží na terminologii/de­finici. Velmi často jsem zde kokovida přirovnával chřipce (průběhem onemocnění). A stejně jako chřipka je i kokovid četností výskytu vázán na chladnější období (dle dostupných údajů).

Ergo ANO, JE to sezónní onemocnění (stejně jako chřipka), o tom žádná a NIC na tom nezmění fakt, že i v létě se lze kokovidem nakazit (jakož i chřipkou). Zkrátka neřádí ani zdaleka tak, jako když je zima. To podle mne JASNĚ NAPLŇUJE znaky vlivu sezóny na výskyt onemocnění. Jenže…

Jde přeci o „STRAŠLIVÝ KOKOTVID!“ A k němu se přeci nálepka „sezonní onemocnění“ NEHODÍ (po tom všem zbytečném humbuku a promrhaných prostředcích). Ale to je již „o něčem jiném“. 😉

Filip84

Ano i ne.

Je to kapénková virová infekce, přičemž viriony se (primárně) šíří sekrety dýchacích cest. Primárně, lze se nakazit např. i ze stolice nemocného.

Kapénkové infekce se šíří v každém ročním období, a v každém prostředí. Pokud jsou však pro to vhodné podmínky, šíří se rychleji, a to je zejména v chladném období roku.

Tedy, ta choroba není vysloveně saisonní onemocnění, ale v chladném období roku jsou pro její šíření vhodnější podmínky, proto se šíří rychleji, a proto je více nemocných, a proto je větší risiko epidemie.

da ny

Ano i ne-
Virozy, virová onemocnění a chřipka mají svou sezonu, kdy se jim „lépe daří“. Tedy i covidu..
Řádit mohou celoročně.

„Chřipka a sezonní respirační onemocnění“

https://www.prak­tickelekarenstvi­.cz/pdfs/lek/2010/05/08­.pdf

aevul

Ne, onemocnění covidem je báchorka.

zjentek

Tak ono těžko říct, jak působí na modrou krev a vůbec na šlechtu.