Ametyst

Jak funguje kolektivní imunita při chřipce?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to jako u každé ochrany před infekcí, podstata a princip je v očkování. To má dvě základní funkce – individuální a kolektivní. Na individuální úrovni chráníme před infekcí sebe. Pokud je očkováním chráněna většina jedinců v populaci, nemohou se infekční agens šířit, takže onemocněním nejsou ohroženy ani osoby, které nemohou být z různých důvodů očkovány (věk, zdravotní stav, chronická onemocnění, imunodeficit). Tento stav označujeme jako kolektivní imunitu.
http://www.szu­.cz/tema/vakci­ny/kolektivni-imunita

Další odpovědi
zjentek

Já bych si dovolil doplnit příspěvek Keplera.

  1. mám zkušenosti z praxe, kdy se staří lidé 70+ nechali OPAKOVANĚ očkovat proti chřipce (důvod: někdy okolo 2013 – 2015 masmediální masáž) a ačkoli předtím na chřipku nikdy netrpěli a ta se jim vyhýbala (měli snad 1× za pět let), po očkování začali s chřipkou marodit pravidelně. Jde o lidi z mé rodiny a taky nějaké sousedy z okolí, kteří se tehdy pro očkování rozhodovali jaksi hromadně způsobem slovo dalo slovo a šlo se. Dodnes HLUBOCE LITUJÍ!
  2. co napsal SAMOZŘEJMĚ neplatí například pro kovid, zde účinná vakcína dosud neexistuje a účinnost těch existujících rychlokvašek nebyla jakkoli prokázána, ani potvrzena.

aliendrone

Krásná otázka, počítám, že za ní sklidíte SPOUSTU (přinejmenším) nevrlých komentářů od bezmozků. Kepler sice popsal princip kolektivní imunity, nedodal však, že u chřipky očkování k dosažení kolektivní imunity POSTRÁDÁ smysl s ohledem na rychlost mutace viru. Stejně tak u Covidu. Kdyby šla chřipka opravdu vakcinací zlikvidovat (podobně jako Variola aj.), tak by se už DÁVNO (s ohledem na každoroční neskutečné výdaje a ztráty spojené s chřipkovými epidemiemi) zafinancovala MEGAAKCE stejná, jakou vidíme dnes ohledně Covidu. Jediné, co by se takovou antichřipkovou megaakcí dosáhlo (s vynaložením neskutečných nákladů – podobně jako u Covidu) by byl ODKLAD do následujícího roku (virus očkováním nezmizí, jen se nebude šířit vzrůstající měrou napříč populací), kdy začne řádit JINÁ chřipková mutace – a jsme přesně na začátku, jen řádně chudší. (A je třeba dodat, že NĚKTEŘÍ zcela MIMOŘÁDNĚ bohatší na účet „těch ostatních“!) :(

Bohužel je tento mechanismus pro bezmozky natolik komplikovaný k pochopení, že ho nezvládají pojmout v celé jeho „gigantické šíři“. A to prosím v této argumentaci počítám s takovou „drobností“, že vakcína je 100% spolehlivá/účinná. Existují i mnohé jiné argumentace, byly již mnohokrát vyřčeny, ale co už.

Já mám jediný problém v této kauze. To když tupí vymaštěnci začnou direktivně VYŽADOVAT, aby se povinně očkovali i ti, kteří nemusí, či ti, co s ohledem na rizika invalidity či SMRTI nechtějí. Snad se mi nebudete divit, že na takové vymaštěnce bych nelitoval vynaložit prostředky k vybudování rekreačně-vzdělávacích zařízení s nápisem „Arbeit macht frei“ nad branou. Dokonce si dovolím tvrdit, že by tento počin udělal svět o trochu lepším místem k žití. ;) :)

da ny

Kolektivní imunita je aktivní (očkování) nebo pasivní (sérum, imunoglobuliny, mateřské protilátky). U infekčních chorob je vhodná 85% – 95% proočkovanost. Pak se daří zabránit šíření infekčního agens. To je v každém státě jiné.
Kolektivní ochrana proti chřipce u nás díky nízké pročkovanosti asi není.. Těch, kteří opravdu chřipku prodělali je málo nebo hodně??? Často je zaměňována s nachlazením a virózou. Nic (četné angíny v dětství několik operací, onko léčba) mne tak nepoložilo, jako 2× chřipka (z toho 1× po povinné vakcinaci zdravotníků). Je možné, že ochranu předaly matky svým dětem ?! Nevím, nezkoumám to, nezajímám se o to.
Itálie aj. neočkuje děti proti spalničkám (českým, ještě neočkovaným dětem a těm, které nemohou být živými vakcínami očkovány a přibývá jich /např. u ABKM, hrozí nákaza).
Od určitých ročníků se u nás neočkuje proti „neštovicím“ apod. (teoreticky sem mohou být v budoucnu zavlečeny, ale ochrana chybí).

U virových nákaz shledávám, problém Viry chřipky mutují. Vakcíny proti chřupce jsou na virus z předešlého roku. Nekonečné, do kola se opakující vakcinace nemusí být vždy účinná.
Jsou známy vedlejší účinky vakcín (ničí klouby aj.). Očkují se zdarma hlavně senioři (ti už mívají opotřebený pohybový aparát, tak se to neřeší, nemluví se o tom) .
S covidem to bude podobné. Vrus mutuje. Vakcína má krátkou dobu účinnosti. Očkovaní, kteří budou chtít být „chráněni“ se dočkají další 5., 8. 13. injekce….. Co to v budoucnu s populací bude dělat nikdo neví. I prof. Primula je proti očkování dětí mladších 12 let. Přesto kampaň u nás běží.
Nejvíce mne mrzí mlžení, lži, nedostatek informaccí. Na kovidových lůžkách nejsou jen neočkovaní, ale i zdraví očkovaní (bez onko a metabolických chorob).
V mnoha vakcínách je látka (díky které se nekazí). Hliník vystřídal grafen (těžko soudit, co je horší). Je to složité téma. Vakcíny se zpravidla aplikují preventivně ne v sezoně…Snáze se dodržuje u ochrany před infekcí.

Pepa25

Jednoduše, jako v případě jakéhokoliv jiného očkování, kterého se účastní dostatek lidí. U nás se proti chřipce moc neočkuje, takže efekt kolektivní imunity není dosažen a chřipkovou epidemii máme poctivě každý rok, spolu s tisíci zbytečných úmrtí navíc.

Dochy

Nefunguje. Pokud se nemýlím, tak proti chřipce nefunguje pořádně ani imunita po prodělání chřipky. Obecně kolektivní imunita je o tom, že je imunních dostatečný počet jedinců ve společnosti, aby se nákaza nemohla hromadně šířit a je jedno zda imunita vznikne přirozeně, nebo očkováním. U chřipky jsou pokud vím tyto potíže:

  • získaná imunita je jen krátkodobá
  • chřipky je mnoho kmenů, které dále mutují (kmeny se liší takovým způsobem, že protilátky proti jednomu kmenu nechrání proti druhému)
  • některé kmeny se šíří i prostřednictvím zvířat, tudíž je není možné zlikvidovat tím, že se zlikviduje nemoc mezi lidmi
  • očkování i podle běžně zveřejňovaných informací je jen sezónní a připravuje se podle odhadů proti kmenům, které by se v nejbližší době asi tak mohli šířit. Tudíž je to tak trochu alchymie.

A dovolím si vymezit se vůči některým chybám v dalších odpovědích:

zjentek: Pokud vím, tak vakcína na covid existuje, dokonce několik, a jejich účinnost byla prokázána v různých studiích. Dostupné vakcíny pokud vím, jsou účinné proti všem zatím známým variantám Covidu. Žádná z vakcín není účinná na 100% (podle typu vakcíny a varianty viru se uvádí účinnost cca 50–95%) O čem se může diskutovat je dlouhodobá bezpečnost těch vakcín – k tomu jsou jen předpoklady, nikoli data z dlouhodobých pozorování.

Alien: viz výše, podle aktuálních dat se zdá, že jsou všechny kmeny Covidu očkováním pokryté. Souhlasím s tím, že to přešlapování kolem očkování je fraška. Nesouhlasím s tím pragmatismem v diskusi 😉

Pepa: Pokud se nemýlím, tak dosáhnout té kolektivní imunity očkováním proti chřipce zkrátka nelze. Důvody výše.

dany: očkování proti neštovicím: Pravé neštovice byly vymýceny a od r 1980 se proti nim neočkuje. Proti planým neštovicím se snad ani nikdy povinně neočkovalo. A vlny neštovic republikou běžně procházejí. (jakožto vlastník menších dětí mám zkušenost a vím že v posledních cca 8 letech prošli kolem nás minimálně 3 vlny jedna přes nás)
O tom, že se Covidem může nakazit i očkovaný, se běžně mluví, tak nevím o jakém mlžení mluvíš. Oxid grafenu ve vekcíně – podle všeho HOAX

Ametyst

Aliendrone: Bojím se, že rodiče obětují své děti, aby sami měli klid. Dětí je mi líto, těch se covid moc netýká. Stejně jako se mnoho lidí neočkovalo z důvodů zdravotních, ale aby měli klid, mohli cestovat a žili zdánlivě jako před rokem 2020. Iluze.

aliendrone

Ametyst>>> Chápu Vaše obavy, byť je nesdílím. Nemám natolik vyspělé etické standardy. Popravdě je mi to fuk v souladu s heslem "Co mi není rovno, po tom je mi …! " a venkoncem podle mne je ŽÁDOUCÍ, aby ti nedostateční (ať již zdravotně či mentálně) vychcípali. Starám se pragmaticky jen o sebe a o ty, na kterých mi záleží. Ideály jsou pěkná věc (zvláště když se o nich jen hovoří!), ale snaha spasit svět je iluze, chiméra od které nelze nic dobrého očekávat.

Naneštěstí je mezi námi TOLIK individuí, kterým „leží na srdci mé blaho“, že značnou část života promrhávám SEBEOBRANOU, před jejich „laskavou péčí“. :(

Ametyst

Aliendrone: S posledním odstavcem naprosto souhlasím. Dobroserové jsou nebezpečný druh.
Nemyslím si, že mám kdovíjaké etické standardy- možná mě štvou pitomé, předražené a nelogické věci, které všichni platíme, a které jsou nanic, nebo na škodu. Schovávají se za vědu, a přitom vědci k tomu nesmějí nahlas mnoho říct.

Ametyst

Kolektivní imunita může skvěle fungovat u infekčních chorob, které dostaneme jednou za život, jako třeba plané neštovice nebo zarděnky. Ale u každoročně se opakujících chřipkových epidemií mi to nějak nesedí. Prostě mám, jako vždy, své pochybnosti.

Pepa25

Proč si myslíte, že jen u ifekčních onemocnění, které „dostaneme jednou za život“. Jaká v tom má být logika?

da ny

Možná má Ametyst na mysli to, že preventivní a kolektivní vakcinace proti infekčním chorobám má velkou účinnost a může být celoživotní. Nebo na několik let.
U chřipky (virus) kdy stále dochází k mutacím, vychází „ochrana“ z viru předešlého roku. Je nutné očkovat neustále, dokola. S tím, že lze doufat/předpokládat slabší průběh chřipky.

Pepa25

Proč jen doufat ve slabší průběh chřipky? Pokud se očkování „strefí“ do správného kmene, tak chřipku vůbec nedostanu!