Avatar uživatele
Zlatý

Je nějaká souvislost mezi kreatinem a kreatininem?

Doplňuji:
Pak mě ještě zajímá toto, když někdo bude dodávat do těla kreatin monohydrát, může se mu stát že mu hladina kreatininu stoupne na neúnosnou míru a nebo tydle dvě věci spolu vůbec nesouvisej?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kreatin /Creatine/ a Kreatinin /Creatinine/ jsou v našem těle v rovnováze. Spolu udržují zdravý svalů v těle.Vzhledem k tomu, že se jedná o odvozené sloučeniny bílkovin je hladina kreatinu a kreatininu vyšší v mase. Proto je hladina těchto látek vyšší u ne-vegetariánů

Kreatin je látka, která se přirozeně vyskytuje v těle obratlovců. Je to dusíkatá sloučenina, která patří do carboxylové skupiny.

Kreatinine je sloučetina s chemickým vzorcem: C4H7N3O . Je to pevná látka s bílými krystaly

Kreatin versus Kreatinine

Kreatinin má cyklickou strukturu zatímco kreatin má strukturu lineární.
Kreatin je syntetizován z aminokyselin, kreatinin je vyráběn z kreatinfosfátů.
Kreatin je organická kyselina zatímco kreatinin není.
Kreatin je ukládán ve svalech čímž pomáhá ke zvýšení svalové hmoty, produkce kreatininu jej naproti tomu svalovou hmotu redukuje.
Kreatin a Kreatinin jsou v rovnováze.
Lidé užívají kreatin jako doplněk výživy, aby získali svalovou hmotu a sílu, kreatinin je indikátorem správné funkce ledvin.
Kreatin je důležitý pro tělo, zatímco kreatinine není. Kreatinine je složka, která se vylučuje.

http://blog.suplement-zone.cz/…

Více podrobností
http://ciselniky.dasta.mzcr.cz /…


Doplňuji:
Samozřejmě patří "zdraví svalů". Omlouvám se za nepozornost při kopírování.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kreatin ( zdroj energie ) se velmi rychle spotřebovává při zvýšené fyzické námaze. Uvolní se energie a molekula kreatinu se přemění na odpadní produkt-kreatinin, který se vylučuje z těla výhradně ledvinami.
Doplňuji:
Pokud dojde k suplementaci kreatinu, samozřejmě dojde ke zvýšené produkci kreatininu. Při užívání kreatinu se jeho koncentrace v moči zvyšuje až 90krát a má potenciál, obzvláště při snížené hydrataci poškodit ledviny touto zvýšenou koncentrací, buď přímo nefrotoxicitou, nebo tendencí k tvorbě močových kamenů. Kreatinin je indikátorem správné funkce ledvin. Zvýšený kreatinin může způsobovat křeče, nevolnost.
Místo suplementace bych raději volila kreatin ve stravě : maso, ryby.
http://www.svet-vyzivy.cz/…

Zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/ kreatin/


Avatar uživatele
Pokročilý

Jak píše uživatel výše - kreatin je látka, která vzniká ve svalech štěpením kreatinfosfátu. Sval tím získává energii pro svalový stah (tahle zásoba se ale rychle vyčerpá do několika sekund).

Ta reakce je kreatinfosfát + ADP = kreatin + ATP, kde ATP je zdroj energie. Tahle reakce probíhá v organismu neustále a hladina kreatinu je tak v podstatě konstantní. Kreatinin je odpadní produkt kreatinu, který se vylučuje močí a je to důležitý parametr pro sledování funkce ledvin (spolu s močovinou).

Pokud budete do těla dodávat kreatin monohydrát, může hladina kreatininu v moči stoupnout nad fyziologické hodnoty, protože se přebytečný kreatin, který tělo nedokáže využít přemění na kreatinin a ten bude vyloučen močí.

Než začnete užívat jakýkoli preparát, tak se o tom poraďte s lékařem. Kreatin by vám sice neměl ublížit nicméně doporučuji neužívat nic bez doporučení lékaře.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

marci1: takže pokud někdo do těla dodává uměle kreatin, bude mít při svalové zátěži ještě vyšší hodnoty kreatininu v krvi?

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Na další část třeba odpoví někdo zasvěcenější. Znám jen to, co jsem našla. :-))

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1157
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 634
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.