co je kreatinin ?

creatininv ledninách

Nejlepší odpověď
panenka

Kreatinin je metabolitem (anhydridem) kreatinfosfátu, který slouží jako zásobní zdroj energie pro svalovou práci. Hladina kreatininu v séru je poměrně stabilní, závisí na množství svalové hmoty, eventuálně na dietě (maso, masové vývary). Jeho volné propustnosti glomerulární membránou se využívá k ověření funkci ledvin (clearance kreatininu). Zvýšené hodnoty jsou spojovány s renální poruchou, chronickým zánětem, obstrukcí, fyzickým přetížením. Snížené hodnoty jsou při začínajícím diabetes mellitus, svalovou dystrofií, těhotenstvím.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-kreatinin-jak-a-proc-ho-telo-vyrabi-jake-jsou-priciny-nedostatku-kreatininu-v-tele

Další odpovědi
Bumbes

Kreatinin je vedlejší produkt odbourávání kreatinu. Kreatin se rozkládá ve svalech za účelem tvorby energie. Sportovci, atleti i kulturisti by měli užívat produkty s kreatinem, který je zcela stabilní v tělních tekutinách a neodbourává se na kreatinin (ten je zodpovědný za křeče, zažívací problémy, bolesti svalů apod. a musí být z krve odstraněn ledvinami) L-karnitin je látka tělu vlastní, která je nepostradatelná při odbourávání tuků. Přenáší mastné kyseliny do mitochondrií, kde jsou přeměněny na energii. Kreatinin je cyklická dusíkatá organická látka. Vzniká ve svalech jako konečný produkt degradace kreatinfosfátu, který je energetickou rezervou pro svalový stah. Jeho množství v organismu je přímo úměrné množství svalové hmoty. Kromě endogenní syntézy se kreatinin dostává do organismu také potravou. Vylučován je převážně ledvinami, do moči přechází glomerulární filtrací a tubulární sekrecí, zpět do krve se nevstřebává.

Zdroj: www.odpovedi.cz/o­tazky/co-je-kreatinin-jak-a-proc-ho-telo-vyrabi-jake-jsou-priciny-nedostatku-kreatininu-v-tele