hapiky

Je nasnadě, že už jedna ze samozvaných nejmocnějších armád světa dostává na frak od Ukrajiny?

Nebo snad Rusové neumí bojovat proti žádnému státu, který má více obyvatel než má Praha?

Nejlepší odpověď
led

„Nikdy nepodceňuj nepriateľa“, „ak urážaš svojho nepriateľa, urážaš sám seba“, to sú základné heslá každého bojovníka…
Ruská armáda, ktorú zrejme máte na mysli, rovnako ako každá armáda sveta, ktorú riadi vláda daného štátu, nie je samozvaná, ale riadna ozbrojená zložka štátnej moci.

Další odpovědi
Kepler

Je sice obdivuhodné, jak ukrajinská armáda odolává a moc jí fandím, ale Rusové ještě nevytáhli všechna esa. Ale vem si takový Afghánistán – poměrně malá země bez težké výzbroje a nikdy v historii ještě nebyla poražena. Válku vyhrávají především lidé.

Disraeli

Nejmocnější armády jsou propagace nebo mylná domněnka. Za jedno o sobě ty super/velmoci o sobě říkají, že mají nejsilnější armádu, za druhé se to přijímá nejčastěji podle počtů, pak podle postavení ve světě (z hlediska třeba ekonomiky, území a podobné moci/vlivu) a pak podle technologií, inovací a celkové síly té armády (kromě technologií/techni­ky a počtu taky výcvik vojáků, schopnosti a možnosti té armády, kvality generálů a různých velitelů, bojeschopnost/o­bratnost, zkušenosti atd. No a pak pustup strategie/taktika přímo v boji = to jsou ale často věci, které nejsou zahrnuty nebo nejsou zcela známy).

Všimni si, že za posledních několik desítek let, prostě od konce 2. sv., vedly USA (tzv. nejmocnější armáda a „nejmocnější všechno“) několik válek nebo se zapojili do mnoha konfliktů a snad jediná úspěšná byla asi Válka v Zálivu – kde nevyhráli ani tak díky sami sobě. Vše ostatní prohráli, ať už velké debakly nebo „menší“ prohry.
V historii o sobě plno mocností a říší tvrdilo, že mají NEPORAZITELNÉ vojsko (nebo to o nich tvrdili jiní)… každé z nich nakonec prohrálo… ostatní se třeba jen přizpůsobili, změnili taktiku nebo celou strategii nebo přišel lepší velitel s lepším plánem (Perská/Achai­menovská říše, magedonská/řecká falanga, římské legie, Mongolové a Tataři, Janičáři a celá osmanská vojska a plno dalších,… všichni v různých bitvách ale i válkách prohráli). Stačí jedna dobře sehraná bitva anebo promyšlená strategie a z mocnosti a její nejsilnější armády přes noc nic nezbyde… Dobýt a obsadit třeba USA nebo Rusko není nic nemožného. S dobrou strategií a hlavně skvělou taktikou by to dobrá armáda, s dobrou technikou a s dobrým velitelem zvládla… ani by si ty státy pořádně neuvědomily, co se děje, byly by obklíčeny a obsazeny strategické body (centrální, velitelské – armádně i politicky) a dobyto postupně celé území, vojska demobilizována, paralyzována nebo rovnou poražena – a k nějaké mobilizace a k záložníkům/re­zervistům by se ani nestihli uchýlit.

V dobách, kdy byly téměř jako hlavní počty a fromace (no počty nebyly nikdy nejdůležitější), tak nespočetněkrát mnohem menší armády porazily ty, co měly mnohem víc vojáků, včetně několikanásobné přesily. A stejně tak horší armáda (počet ale i výcvik vojáků, ale i třeba technika) porazila s dobrou taktikou mnohem lepší armádu… neporazitelní a skvěle vycvičení Spraťané taky několikrát dostali na prdel, byť třeba měli lepší (tvrdší, zkušenější, obratnější) vojáky a víc mužů… a pověst nezdolné armády.
Třeba takový Izrael se kolikrát ani neřadí mezi top 10 a přitom by dokázali porazit i Rusy, kteří jsou často uváděni jako první (nebo minimálně top 3 – s USA a Čínou) a plno dalších.

aliendrone

Také jsem překvapen, čekal jsem o dost lepší výkon při provádění operací. Ber to z té lepší stránky. Když Rusům trvá tak dlouho rozhodit sandál UK hadrníkům, tak je to přeci jasný důkaz toho, že nemůžou na ÚTOČNOU válku proti NATO ani pomyslet. Tudíž všichni ti analytici, kteří nás straší BUBUBU „zlým ruským medvědem“, který se nás snaží hamiky hapiky „sežrat“ prostě jen kecají. :)

hapiky

Kepler: Nechci tvrdit, že Ukrajinci Rusáky vykopou, ale už teď je velký úspěch, že Rusové ještě nedobyly žádné Ukrajinské město.

led

Vyzerá to, akoby proti mestám nebojovali.

Kepler

Ale dobyli a docela dost, hlavně na jihu a východním příhraničí. Dobré je, že už nijak zvlášť moc dále nepostupují.

Disraeli

A hlavně Krym, že… 😂
A jistou část už okupují (to by jinak ani nebojovali o Kyjev). V první řadě severně od Krymu, západně od Ruska a jižně od Beloruských hranic až ke Kyjevu.
Kyjev je pro ně, coby centrum, hlavní. Dá se předpokládat, že pokud padne mocenské centrum v čele s veliteli a vládou, tak padne celá Ukrajina..

Disraeli

Nemluvě hlavně o separatistech, samozřejmě, o tom východě. Luhanská a Doněcká LIDOVÁ republika.