Rokio

Je možné vykonat prospěšný skutek se zlým úmyslem?

Když jsem byl na OA, tak jedna spolužačka mě požádala, abych se učil na každou hodinu, abych se mohl nechat vyvolat místo ní, pokud by učitel chtěl vyzkoušet jí. Pan učitel totiž obvykle souhlasil s tím, když se někdo chtěl obětovat.

Já jsem s tím nesouhlasil. Pokud bych ale kývl, tak daná žákyně by tím způsobila, že bych byl připraven na každou hodinu, ale nedělala to pro mé dobro, ale pro sebe.

Nejlepší odpověď
annas

Rokio,

zkuste se zamyslet nad svými otázkami. Pravidelně některé opakujete. Na tuto příhodu si pamatuji, jenže změníte i částečně formulaci a otázku není možné najít.

Řekla bych, že dobrý skutek je prospěšný, ale to, co jste uvedl není dobrý skutek, ale egoismus spolužčky, snaha manipulovat s vámi, přikazovat, co máte dělat apod.,

Je správné, že jste odmítl,. možná byste získal pěknou známku, ale stejně by to nešlo donekonečna. ,Kamarádka by se jednou naučila a přihlásila, zřejmě by i jejío výkon byl odměněn pěknou známku, ale … . Nerespektovala by daná pravidla, ale sama si je upravila – jednala nečestně, když se na vás obrátila.

Z „dobrého skutk“ by se vyklubal podvod.

Ale ani učitel nevedl žáky k tomu, aby se pravidelně učili, ale zkoušel je jen tehdy, když se předem připravili. Ustupoval žákům, nešlo mu o jejich vědomosti, návaznost učiva, ale aby měl ve třídě pěkný průměr.

Určitě se vám to líbilo, ale pak se není čemu divit, že se žáci ve škole nudí a že jejich znalosti jsou minimální. a chybí jim návaznost. Samozřejmě neplatí všude. .

Další odpovědi
anonym

Zlý úmysl v tom nevidím. Dotyčná jen chtěla pomoci oběma současně, sobě v krátkodobém horizontu (tzn. může si doma hrát na tabletu, nemusí se učit, ale za pár let bude makat u pásu jako hloupá usmolená dělnice co nedotáhla ani maturitu) a tobě v tom dlouhodobém (tzn. budeš drtit a studovat ale tvůj plat díky vzdělání bude pravděpodobně na úplně jiné úrovni). Vlastně se nevědomky obětovala a navrhla strategii společného zájmu která ale ve skutečnosti díky její krátkozrakosti v případě naplnění měla poškodit ji samotnou. Samozřejmě záleží na tom zda náhodou nekalkulovala i s tím, že jejím zájmem není vzdělání ale péče o vzhled a talent klofnout boháče, pak mohla mít pocit že vzniklý handycap vyrovná tím, že se někomu talentovanému prostě jen nabídne jako družka a bude mu po zbytek života na krku 🙂

Kepler

Věčné dilema dobra a zla. Nějakému hajzlovi propíchneš pneumatiku a uděláš tím radost spoustě slušných lidí…

Dochy

Nejde o dobrý skutek, jde o dobrý (přínosný – ale jen pro Tebe, ne pro ni) vedlejší efekt (však se i říká: všechno zlé je pro něco dobré)