Rokio

Je ignorování ironie projev slušnosti?

Tak sprostá slova, dvojsmysly a ironie do slušné mluvy nepatří. Pokud někdo mluví ironicky a já to budu brát doslova, jedná se o projev slušnosti?

Odpovědi
Filip84

Ironie do interpersonální komunikace patří. Stejně tak sarkasmus, například.

Co je slušné, a co není slušné, je velmi individuální a – obecně – věcí konsensu. Nejsi ten, kdo určuje pravidla.

Ber si to, jak chceš! 🙄

Jo, a jen tak mimochodem: Ty nejsi slušný člověk, „barone“, v žádném případě nejsi slušný člověk! Slušní lidé neobtěžují cíleně svý okolí: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktery-je-rozdil-mezi-sikanou-a-cilenym-obtezovanim !

df

Ne, jedná se o nepochopení. A k tomu dochází, pokud spolu komunikují lidi, jejichž úroveň vědomí navzájem neladí, nejsou na stejné frekvenci. A pokud vědí oba dva, že se jedná o ironii a posluchač to přesto bere doslovně, tak to není problém mluvčího. To, jak na to posluchač reaguje vědomě či nevědomky, a jestli je reakce správná, adekvátní či ne, záleží na konkrétní situaci. Takhle obecně bych odpověděl na obecný dotaz

da ny

Ne.
Jedná se o projev nepochopení.
Ironii je možné přehlížet i ignorovat.
Povznést se a zůstat nad věcí 😉
Ironická mluva. rozhodně neznamená že není slušná.
Nemusí být a nebývá „sprostá“ (!)) Do slušné mluvy patří!!!
Především, jako formy kritiky (celá tisíciletí), ZDŮRAZNĚNÍ, UPOZORNĚNÍ NA NĚCO, K UDRŽENÍ POZORNOSTI ČTENÁŘE… ATD.
ÚKOLEM IRONIE, JE I DVOJSMYSLNOST.

Zřejmě jsi Rokio, dobře nepochopil nebo, ani nečel odkaz,
který jsem ti poslala o Ironii, na Wikipedii.