Rokio

Je horší ten, kdo šíří pomluvy, nebo samotný tvůrce pomluv?

Člověk, který šíří něco, co není pravda, za to třeba ani nemůže, nebo se klidně může jednat o nedbalost, protože neví, že je to nepravda (neověřil si to), ale tvůrce pomluv dělá vědomé úmyslné zlo.

Kdo je podle vás horší?

Nejlepší odpověď
annas

Už několikrát jsem zde zmiŇvala Sokratova síta, ale nikdy neuváděla jejich znění. .

Tři síta – pravda, dobro a potřebnost

"Staří Řekové věděli, že si Sokrates velmi váží znalostí..
..

  • Jednoho dne ho potkal jeden známý a povídá:

“Jestlipak víš, Sokrate, co jsem se zrovna dozvěděl o tvém příteli?”

“Počkej chvilku,” odpověděl Sokrates. “Než mi cokoli řekneš, rád bych tě podrobil zkoušce. Říká se jí zkouška tří sít.”

“Tří sít?”
“Přesně tak,” pokračoval Sokrates. “Než mi začneš vyprávět o mém příteli, možná bude dobréna chvilku zkusit prosít to, co mi řekneš.

První síto se jmenuje Pravda. Máš naprostou jistotu, že to, co mi chceš říct, je pravda?”

“Ne,” odpověděl ten člověk, “vlastně jsem to jenom slyšel a….”
“Dobře,” řekl Sokrates. “Takže ty opravdu nevíš, jestli je to pravda nebo není.

Teď vyzkoušejme druhé síto, síto se jmenuje Dobro. Chceš mi o mém příteli říct něco dobrého?”

“Ne, naopak…”
“Takže,” pokračoval Sokrates, “chceš mi o něm říct něco špatného a nejsi si jist, jestli je to pravda.

Ale pořád ještě můžeš zkouškou projít, protože zbývá ještě jedno síto. Jmenuje se Užitečnost. Je to, co mi chceš o mém příteli říct užitečné?”
“Ne, moc ne.”

“Dobrá,” uzavřel Sokrates, “to co mi chceš říct není ani pravdivé, ani dobré, dokonce ani užitečné, tak proč bys mi to měl vyprávět?”

  • To je důvod, proč byl Sokrates velký filosof a všichni si ho vážili.

Více zde: https://www.pro­krasnyden.cz/pro­ducts/sokrates-tri-sita/

Myslím si, že horší je ten, kdo pomluvu převezme než ten, kdo ji vymyslel.

Pověst se šíří, vinní jsou ti, kteří u toho nebyli, ale uvěří a šíří nepravdu dál. Měli by reagovat jako Sokrates a „pomlouvače“ umlče

Autor pomluvy se rád přezentuje se svou tzv. subjektivní pravdou, zvláště má-li posluchače. Toho využívají nejen bulvání časopisy, ale často zvědavost, , snaha ublížit, když je někdo třeba lepší atd.

Vždy se najde nějaká příčina či důvod.

Další odpovědi
led

Pozrite si medializované výroky „politikov a novinárov“, ktoré často vychádzajú z ohovárania „konkurenčných politikov a novinárov“… sú horší, než tí, čo skrytí pred verejnosťou im ch pripravujú?
Tvorca ohovárania, pokiaľ nehovorím o tých v predchádajúcom odseku, veľakrát tak činia,buď z nenávisti, vnútornej zlosti, závisti, alebo z obyčajnej neznalosti problému.
Šírenia ohovárania z neznalosti problému často nájdeme aj tu. Stačí trocha listovať v príspevkoch. Sú preto títo užívatelia odpovede.cz horší, než zdroje, z ktorých čerpali? Myslím, že nie, skôr dôverčivejší voči niektorým médiám, politikom a iným svojim zdrojom.

Takže vidíte, odpovedať jednoznačne na vašu otázku nemožno.

Kepler

Myslím, že to vyjde na stejno. Zlý člověk pomluvu vymyslí a blbec ji bez mrknutí oka šíří dál. Takže za zlého člověka dělají medvědí práci. Obě sorty nejlíp zastřelit bez soudu, jako škodnou. No jo, ale kolik by nás tady zbylo?

anonym

Vyjde to na stejno, kdo si neověřuje fakta a dál nějaké falešné doměnky ať už své či někoho jiného šíří jako poplašnou zprávu se dopouští téhož… Je naprosto jedno že za to nemůže, protože neví … takoví lidé obvykle své doměnky ochotně šíří jako nesporná fakta (a ani neočekávají že se může objevit někdo kdo by jim to mohl rozmluvit, jsou už o tom zkrátka přesvědčení), takže je v tom jistá dávka přidrzlosti a vědomé manipulace. Viz některé pokřivené zato sebejisté názory na šíření AIDS skrze běžná očkování, chemtrails, kulatost země, alternativní medicínu která bez jakýhkoliv klinických studií spasí svět apod 🙂