Ametyst

Je dobré, aby se děti seznamovaly s příběhy z Bible?

V jistém věku se děti na všechno vyptávají a nasávají informace velmi snadno. Je dobré je jednoduchou a populární formou seznámit s biblickými příběhy? Patří to k základním znalostem v naší kultuře?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že by to neměla být jen bible, ale seznámení se se všemi světovými náboženstvími a filosofiemi. Jako pevná součást výuky ani ne, spíše jako nepovinný předmět. Od středních škol povinný na humanitních směrech.

Další odpovědi
Edison

Nejen děti by měly znát Bibli. Podle mě patří k základům naší západní kultury, práva a dalších věcí. Ač se to nezdá, můžem o tom polemizovat, můžem s tím nesouhlasit, ale to je asitak všechno, co se proti tomu dá dělat. Nemluvě o tom, že je dobré znát co nejvíc… i o tom, co se mi nelíbí, abych si mohl udělat správný názor, abych o tom mohl správně přemýšlet, argumentovat a vůbec… A to neplatí jen o křesťanství. Lidé by měli znát základy mnoha náboženství, čím víc, tím líp. A ne jen náboženství.

Doplnění: Když jsem byl malý, maminka mi vyprávěla některé příběhy místo pohádek. A to byla těžká ateistka. Existuje mnoho písniček s biblickými příběhy. Pokud jsou dobře sestavené texty, jako třeba od WVJ, snadná cesta k poznávání.

annas

Několikrát zde podobná otázka byla. Např. jedna podobná otázka
„Měla by být bible brána jako povinná školní četba“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mela-by-byt-bible-brana-jako-povinna-skolni-cetba

Je vhodné ěti seznámii s biblickými příběhy přístupnou formou. Dají se brát jako pohádky. Jsou dokladem toho,. jak se předkové dívali na svět a jak řešili různé problémy.

Bible je knihou knih, někdy ji nerozumí ani dospělí, takže bible pro děti či Biblické příběhy od I. Olbrachta mohu vysvětlit třeba pojem dobra a zla.

Až dítě získá víc informací o starém světě, vytvoří si ik bibli ztah třeba jako k příběhům z pohádek .

  • Ale v dospělejších věku se jako školácí setkají s příběhy z bible v literatuře, biblické postavy jsou symbolem např. proletářské poezie Snadněji symbolům porozumí. .

Podívejte se na mou otázku. Třeba neznalost postavy z bible zklamala maturanty

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jidas-opet-zradil-ale-letosni-maturanty-myslite-si-ze-znat-jidase-iskariotskeho-nepatri-k-vseobecnym-vedomostem

Rokio

Křesťanství, konkrétně katolická církev, je hlavní náboženství České republiky. Jsem názoru, že rozhodně není na škodu seznámit děti s biblickými příběhy. Kulturně je to obohatí. Domnívám se též, že alespoň základní znalost náboženství patří k základním znalostem v naší kultuře. Člověk by měl vědět něco o křesťanství, ale i o jiných náboženstvích (alespoň těch základních).

Drap

Svým způsobem to k naší kultuře patří, myslím že by se s tím měli seznámit děti jak věřících, tak nevěřících.

Kelt

Samozřejmě, tady se jedná o kulturní záležitost, ne náboženskou. Přispívá to k všeobecnému rozhledu.

anonym

Pokud jim přitom nebudete bránit v otázkách slovy „neptej se tomu musíš prostě jen věřit“ tak by to problém být neměl. Děti nejsou hloupé a pokud jejich otázkám bránit nebudete, sami přijdou na to, že jsou to jen pohádky a získají na tu věc spíše racionální pohled než ten tvrdě vsugerovaný, se kterým jsme se tu setkávali v minulosti.

Mc Merkurion

… a tak děti se všeobecně rády zajímají o pohádky …

Pepa25

Samozřejmě. Proto existují i tzv. dětské bible, obrázkové, které biblické příběhy popisují jednoduchým jazykem. Moje děti je mají.

elkon

Je to zbytečné, proč jim oblbovat hlavu. Můžou se do toho podívat v dospělosti, až budou mít rozum a případně zájem.

anonym

Rokio, Česká Republika „díky bohu“ žádné hlavní náboženství deklarováno nemá. Nic takového tu stanoveno není a tedy ani povinnost to vyučovat. Při sčítání lidu se v dotazníku pravidelně ptají na příslušnost k nějaké náboženské doktríně, v roce 2011 se ke katolické církvi hlásilo jen 10.3% obyvatel (při předchozích sčítáních byl ten vývoj takovýto https://upload­.wikimedia.or­g/… , všimněte si jak tmavě modrý díl koláče mizí a nahrazuje jej světle modrý ateismus) … dnes v roce 2019 to procento bude zřejmě ještě mnohem menší a to má rozhodně velmi daleko k tomu co byste mohl nazývat hlavním náboženstvím Česka.

anonym

zde je opravený odkaz na vývoj mezi roky 1950 (80%), 1991 (40%), 2001 (25%), 2011 (10%), dnes (? %) … https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Náboženství_v_Čes­ku#/media/Sou­bor:Skladba_o­byvatelstva_po­dle_náboženské­ho_vyznání.png