Avatar uživatele
anonym

Měla by být bible brána jako povinná školní četba?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56, Kajdamajda, Miyukii před 3594 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že pro první seznámí stačí dětská bible. Informace poskytnou rovněž Biblické příběhy od I. Olbrachta. Teprve později se postupně seznámit s celou biblí.

Je to jedno z nejtarších literárních děl, umožňuje pochopit význam různých výroků a v pozdější literatuře, obahuje různé moudrosti. I když nejde o fakta, ale seznámí čtenáře s jiným pophledem na vznik světa, s mýty atd.

Bbiblické Desatero jsou pravidla morálky, která mají (či měla by mít) trvalou platnost i v dnešní době i pro nevěřící (neberu ta přikázání, která vyjadřují vztah k Bohu).
Doplňuji:
Třeba Bible kralická patří k našemu kulturnímu dědictví. Její překlad svědčí o vyspělosti českého jazyka v době humanismu.

Proč autoři volili název svých děl např. Na východ od ráje;; Absolone, Absolone; Hrozny hněvu; použili biblické motivy v díle Stařec a moře, Divoké palmy atd…?

Nebo básníci proletářské poezie užívali biblické citáty, takže čtenář text pochopil bez dalšího vysvětlení …

Bez znalosti bible někdy dílo nesnadno pochopitelné …

Případně diskuse.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz, vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ano – bez ohledu na náboženství jde o významné filosofické dílo.
Ale určitě není nutné ji číst na ZŠ, číst cokoli – nejen Bibli, bez (jejího) pochopení je nesmyslné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Stingo

Ne. At si ji přečte každý dobrovolně, když je věřící. To bysme tady byli za chvíli jak v některých islámských zemích, kde vládnou duchovní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

povinná školní četba? To je vtip :D ? A co takhle Korán nebo Rámajána nebo Popol Vuh??Nechtěl bys to jako povinnou školní četbu?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Quimby

Pokud Bible, pak i Korán a ostatní náboženské knihy, ale nechápu proč by měla? Učí se o ní stejně jako o jiné literatuře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
badisko

Urcite ne !!! tato kniha dokaze zblbnout i dospele jedince natoz deti …
Musim vsak dodat se tam nejdou uplne vsechny myslenky tak blbe …ikdyz jsem Pagan …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
NikkiHeat

NE!!!! Rozhodně NE!!!! A proč taky,že. Nejedná se o žádnou exaktní vědu ani o žádné poznání či potřebné vědomosti. A člověk jenž není věřící by byl diskriminován.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Snad ano, ale pouze jen Genesis /První kniha Mojžíšova/, která je první knihou židovské i křesťanské bible. Také proto, že pro zvídavé může být pojata jako atraktivní cestopis.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
4154

Ne! Kdyby se pokusili mě ve škole nutit číst bibli, korán nebo něco podobného tak bych školu klidně opustil. Radši bych byl nevzdělaný než si nechal vymývat mozek takovou hloupostí jako je náboženství.
Naštěstí školu už mám za sebou, takže do tohohle mě nikdo nutit nebude, ale ani vlastní děti bych do toho rozhodně nenutil.
Vždy když mě někdo do něčeho nutí tak na truc udělám přesný opak. Může mě danou věc nabídnout a já zvážím jestli chci nebo ne, ale nesnáším nucení do něčeho.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek