Rokio

Jde se dobrého skutku dopustit i neúmyslně?

Zde jsou příklady činů, kde někdo někomu pomohl, ale nebylo to záměrně:

1. příklad
Bohatý člověk ztratil tisícovku, kterou našel chudý člověk. Tento chudý člověk touto částkou nasytil svou hladovou rodinu.

2. příklad
Prodavač se nechal ošidit ve prospěch někoho, kdo danou částku dal do kostela.

3. příklad
Ředitel jaderné elektrárny se dozvěděl, že stará věznice odebírala elektřinu a nic neplatila. Tento podnikatel vypnul přívod elektřiny do vězení, čímž zachránil starostu, který byl zrovna zkušebně na elektrickém křesle.

Nejlepší odpověď
still

Logicky je to nesmysl. Neúmyslný dobrý skutek je blbost. Pokud člověk nekoná dobrý skutek ÚMYSLNĚ, pak to není dobrý skutek, ale jen prostý skutek, který si někdo jako dobrý vyložil bez znalosti pravé motivace, či situace.

Další odpovědi
ivzez

O neumýslném konání dobrých skutků jsem ještě
neslyšela → lidé konají dobré skutky vědomě a záměrně.

Dobrých skutků se nikdo nedopouští.

Všechny tři uvedené příklady jsou nesmysl → ani
jeden z nich není dobrým skutkem.

pepe88

Dobrého skutku se osoba dopustí i když to měla myšleno opačně.