jakým způsobem lze odhlásit z trvalého pobytu?

V mém bytě bydlí známý kterého jsem i trvale ke mně přihlásila. Situace se vyhrotila natolik, že známý nemá žádný příjem, tudíž na nic nepřispívá a nechce se mu ve svých 56letech ani pracovat, aby přispíval.Čhtěla jsem se zeptat jakým způsobem známého odhlásit z mého trvalého pobytu? Děkuji Petra Habrová

Nejlepší odpověď
standa

Protože problematika ´odhlášení z trvalého pobytu´ se na tomto serveru opakuje téměř s železnou pravidelností, dovoluji si předložit podrobný návod „jak na to“

1.
Pro odhlášení osoby z trvalého pobytu (TP) v daném místě musí být splněny současně tyto podmínky:

  1. osobě zaniklo UŽÍVACÍ PRÁVO k předmětné nemovitosti na dané adrese
  2. osoba na dané adrese už nebydlí a ani objekt jinak neužívá

2.
v ideálním případě si tato osoba změnu TP vyřizuje sama*), a to tak, že se přihlásí k novému TP, tím dojde automaticky k odhlášení z původní ´adresy´

3.
pokud osoba ´nespolupracuje´ nebo nemá žádnou novou ´adresu´, kam by se přehlásila, pak nastupuje proces, kdy vy podáváte na úřad žádost o odhlášení dotyčné osoby (doložíte výše zmiňované podmínky) a úřad zahájí SPRÁVNÍ ŘÍZENÍ, na jehož konci je zpravidla přehlášení dotyčné osoby na tzv. „bezdomovecký TP“, tj. na adresu konkrétního obecního úřadu.

4.
V rámci správního řízení, pak mohou být předložené dokumenty (např. prohlášení sousedů, že dotyčná osovba již v domě nebydlí ap.) ověřovány svědeckými výpovědmi ap.

*) v součinnosti s majitelem nemovitosti na NOVÉ adrese

Zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel:

§ 10

1. Místem TP se rozumí adresa pobytu občana v České republice , kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání.

Občan může mít jen jedno místo TP, a to v objektu, který je podle zvláštního právního
předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je podle zvláštního právního předpisu určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.

2. Z přihlášení občana k TP nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.

§ 12/1

Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu TP, byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů, nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, anebo na návrh oprávněné osoby, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. bytu nebo obytné místnosti), jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo TP občana, a neužívá-li občan tento objekt.

Další odpovědi
ReHu

Otázka tu padla již několikrát.
Použijte vyhledávač. To je ta modrá lišta nahoře.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zruseni-trvaleho-pobytu

alexandra

Tady máte další odkazy:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zruseni-trvaleho-pobytu-3

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-odhlasit-nezdarnou-dceru-z-trvaleho-bydliste

pondělí

jedině dohodou,protože se musí sám odhlásit,přih­lášením jinde,a nebo soudně,
A ještě by šlo,že mu najdete novou přítelkyni.