Trumpeta

Odhlášení uživatele z bytu

Dekuji vam za odpoved. Najemni smlouva je uzavrena na dobu neurcitou, ale bratr je uveden v najemni smlouve jen jako spolubydlici, ne jako najemce, on nema zadnou uzavrenou najemni smlouvu. Na zaklade toho ma trvale bydliste. Institut trvaleho bydliste dnes uz nic neznamena, podle mne. Trvale bydliste muzu mit prakticky kdekoliv. V tomto pripade by to bylo daleko jednodussi ? Dik za odpoved.

Odpovědi
standa

Nejprve muj názor k institutu ´trvalého pobytu´:

  • nemyslím si, že dnes již nic prakticky neznamená
  • je sice pravda, že trvalý pobyt můžete mít přihlášen kdekoliv, ale k onomu místu musíte mít „právní titul“, tj. buď jste vlastníkem nemovitosti, která leží na oné adrese, nebo jste NÁJEMCEM
  • a pozor, v postavení nájemce jste jak Vy, tak i váš bratr…, z čehož vyplývá, že pro účely přihlášení/od­hlášení z trvalého pobytu máte oba dva stejná práva, která vycházejí z toho jaké údaje obsahuje nájemní smlouva
  • no a obsah nájemní smlouvy může být upraven jen se souhlasem vlastníka

Jiné téma je „právo nájmu k bytu“, které máte nepochybně každý (Vy a bratr) jiné. Vy jste ve smlouvě uveden jako nájemce, ke kterému má vlastník povinnosti při případném ukončování nájemního vztahu (tj. zajištění náhradního bydlení) a bratr jen jako spolubydlící (právně sice taky nájemce), ke kterému vlastník nemá žádné povinnosti. Případné ´povinnosti´ můžete mít jedině Vy, ale to by muselo vyplývat ze smlouvy…

Řekl bych, že tyto moje (laické) právní rady jsou už nad rámec smyslu a významu serveru ODPOVEDI.cz a doporučuji návštěvu advokáta, který by svá stanoviska mohl opírat o detailní analýzu nájemní smlouvy.

radka35

odhlásit někoho z trvalého pobytu,pokud sám nechce je problém.Musíte prokázat,že tam minimálně 2 měsíce nebydlí,nemá tam osobní věci a podobně.bratr u mě bydlel 2 roky,neměl smlouvu prostě vůbec nic a byl problém ho odsud dostat.Pokud tu má trvalý pobyt,nemůžete ho ani vyhodit a podobně.V tomhle jsou naše zákony opravdu „skvělé“