Avatar uživatele
Registrovaný

Může zástavní právo dvou osob (manželů) zrušit jen jeden?

Chci koupit dům, na kterém je zástava dvou lidí (manželů) a jeden z nich zemřel.....tak bych ráda věděla zda je možné zástavu po vyplacení zrušit jen jendním zástavcem, nebo musíme čekat na průběh dědického řízení??

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Vůbec nejsem odborník, ale myslím si, že musíte počkat, protože v dědickém řízení se to přece může převést na někoho jiného, kdo to nebude chtít prodat.


Avatar uživatele

Pokud není v zástavní smlouvě stanoveno jinak, je zástavní právo součástí dědictví (smrtí zástavního věřitele nezaniká) - takže musíš počkat na ukončení dědického řízení a pak jednat s novým/i zástavním/i věřitelem/i.


Avatar uživatele
Bronzový

Opravdu jsou zástavní věřitelé manželé? (ne že by to nebylo možné, ale ještě jsem to neviděl). Mluvíme o "vyplacení", tudíž předpokládám, že zajištěný dluh zanikne, tedy zanikne i zástavní právo (§ 1376 NOZ). Zástava nemovitosti se zapisuje do katastru (KN), takže nastupují § 1378 a 1379. Zaniklá zástava zapsaná v KN je závada, zástavní věřitel má bez zbytečného odkladu žádat o výmaz. Podle 1379 může podat návrh na výmaz i dlužník, "prokáže-li zástavní dlužník zánik zástavního práva listinou potvrzenou zástavním věřitelem nebo rozhodnutím soudu nebo jinou veřejnou listinou".
Prakticky je první otázka, jak bude vůbec vyplaceno mrtvému (spolu-)věřiteli do doby projednání dědictví. Do úschovy? To by asi šlo ... Správce úschovy (notář, advokát) vyhotoví listinu, která dokládá složení peněz a zánik dluhu a touto listinou by mohlo jít zástavu vymazat. Ale ruku do ohně za to nedám ;-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1984
Zlatý standa 1250
Zlatý ivzez 786
Zlatý mosoj 666
Zlatý gecco 534
Zlatý led 502
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 417
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.