Avatar uživatele
Registrovaný

Testament

Je možné napsat společný testament (druh a družka), který by byl neodvolatelný a právnicky uznaný? Objektem je společně postavený dům, který partneři stejnými díly financovali a vyloučení ostatních dědiců dokud jeden z partnerů žije.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ano.

Problémům po smrti druha (družky) lze v oblasti dědických nároků předejít sepsáním závěti, kterou zůstavitel ustanoví druha (družku) buď jediným (univerzálním) dědicem, anebo určí jeho dědický podíl nebo věci a práva, které mu mají připadnout – vlastnoruční závěť musí být vlastní rukou napsána a podepsána, musí v ní být uveden den, měsíc a rok, kdy tak její pořizovatel učinil.

Více na odkaze ;-)

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/pril ohy/paragrafy/index_view.php?i d=177505


Avatar uživatele
Pokročilý

samozřejmě že lze, notářsky ověřit


Avatar uživatele
Pokročilý

předejít sepsáním závěti, kterou zůstavitel ustanoví druha (družku) buď jediným (univerzálním) dědicem, anebo určí jeho dědický podíl nebo věci a práva, které mu mají připadnout – vlastnoruční závěť musí být vlastní rukou napsána a podepsána, musí v ní být uveden den, měsíc a rok, kdy tak její pořizovatel učinil.

Na jednoduchých příkladech si ukážeme význam závěti:

1) Zůstavitel po sobě zanechal manželku, s níž se nerozvedl, zletilého syna, nezletilou dceru, a družku. Jestliže nepořídil závěť, zdědí každý z nich, krom družky, 1/3 majetku. Pokud zletilého (a řekněme bezdětného) syna platně vydědil, zdědí pozůstalá manželka a nezletilá dcera každá 1/2. Pokud zůstavitel pořídil závěť (a nikoho nevydědil), přičemž veškerý majetek odkázal družce, dostane dcera 1/3 majetku, neboť její podíl nemůže být zkrácen. Podíl zletilého syna se zkrátí na polovinu, dostane tedy 1/6. Manželka vyjde naprázdno, jelikož nepatří mezi neopomenutelné dědice. Testamentárnímu dědici (družce) připadne podíl, který by jinak připadl manželce (1/3) a polovina podílu, jenž by náležel zletilému synovi (1/6), dohromady tedy 3/6 neboli 1/2. (Manželka ovšem vždy získá vzásadě 1/2 majetku z vypořádaného společného jmění manželů; druhá polovina společného jmění je předmětem dědictví spolu s majetkem z individuálního vlastnictví zůstavitele. Mezi mužem a ženou v nesezdaném partnerském svazku nevzniká žádné majetkové společenství obdobné institutu společného jmění manželů. I když druh a družka spolu žijí v dlouhotrvajícím vztahu, nabývají majetek každý do výlučného - individuálního vlastnictví anebo do podílového spoluvlastnictví, zatímco manželé nabývají takto za trvání manželství majetku výjimečně, např. v případě darů.)

2) Zemře-li naproti tomu zůstavitel bezdětný a svobodný (či rozvedený), který žil nejméně 1 rok s družkou a má dva sourozence, přičemž jejich společní rodiče již zesnuli, pak družce a každému ze sourozenců připadne po 1/3 dědictví. Pakliže by jeden ze sourozenců zůstavitele již nežil a zanechal po sobě dvě děti, zdědí družka 1/3 majetku, žijící sourozenec také 1/3 a každý z potomků zesnulého sourozence 1/2 z 1/3, tedy 1/6 majetku. Pokud by zůstavitel za jediného dědice v závěti označil družku, připadlo by jí celé dědictví, neboť nikdo z pozůstalých nepatří mezi neopomenutelné dědice.

Postačí testament napsaný vlastní rukou

Vedle testamentu, který sepíše zůstavitel vlastní rukou, dále může závěť zřídit:

* buď v jiné písemné formě (na psacím stroji či na počítači) za účasti svědků nebo

* ve formě notářského zápisu.

Notářský zápis tedy není povinnou formou závěti! (Toliko nezletilí, kteří dovršili 15. rok věku, mohou projevit poslední vůli pouze v notářském zápisu; osoby mladší patnácti let pak nemají žádnou způsobilost k pořízení ohledně svého majetku pro případ smrti. Notáře potřebuje také ten, kdo má tolik majetku, že chce ustanovit správce dědictví, neboť k tomu je potřeba listiny sepsané ve formě notářského zápisu.)

V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána.

V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout. (Nejsou-li podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné.) Jakékoliv podmínky připojené k závěti nemají právní následky. (V případě, že je v závěti uvedena podmínka, nezpůsobuje to neplatnost závěti, ale k podmínce se nepřihlíží.) Za podmínku se však nepovažuje pořizovatelův příkaz k započtení darů (které dědic obdržel za života pořizovatele) na dědicův podíl.

Společná závěť více zůstavitelů je neplatná. Proto druh i družka, každý zvlášť, musí pořídit svůj vlastní testament.
Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat. Svědky mohou být pouze osoby, které jsou způsobilé k právním úkonům. Svědky nemohou být osoby nevidomé, neslyšící, němé, ty, které neznají jazyk, ve kterém se projev vůle činí, a osoby, které mají podle závěti dědit.

Závěť se zrušuje platnou závětí pozdější, pokud vedle ní nemůže obstát, anebo odvoláním závěti; odvolání musí mít formu, jaké je třeba k závěti. (I závěť sepsaná ve formě notářského zápisu však může být odvolána závětí vlastnoruční.) Zůstavitel zruší závěť také tím, že zničí listinu, na níž byla napsána.

A kolik stojí sepsání závěti notářem? Výše notářovy odměny za sepsání závěti nebo listiny o odvolání tohoto úkonu formou notářského zápisu činí 900 Kč; za sepsání závěti, obsahující současně ustanovení o vydědění, formou notářského zápisu pak 1.500 Kč.

V dalším pokračování si přiblížíme, jak předejít nepříjemným překvapením po smrti druha nebo družky v oblasti bydlení, jakož i otázky výživného.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2805
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 746
Zlatý led 713
Zlatý Kepler 602
Zlatý JájsemRaibek 549
Zlatý marci1 538
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 515

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.