Pavla1

Jak vyloučit dítě manžela z dědictví ?

Manžel má nemanželské dítě, bydlíme u rodičů, jak vyloučit dítě manžela z dědictví, pokud by přepsali rodiče na mě dům, máme 2 děti.

Odpovědi
Fidel

Bod č. 1 odpovědi první je totální nesmyls – toto nelze!!! V případě, že by taková dohoda vznikla, bude absolutně neplatná ex lege! A mimo jiné nelze se vzdát práv, která vzniknou až v budoucnu (jedna ze zásad občanského práva)…

K odpovědi 2. s vyděděním – velmi obtížně se to prokazuje a syn by toto mohl velmi snadno napadnout v dědickém řízení.

AndreiRanger

Plně souhlasím s Butani a ještě doplním, že podle zákona lze nespolečného potomka vydědit, pokud s ním váš manžel není v kontaktu a on o něj neprojevuje zájem.

Občanský zákoník § 469a odst. 1 písm. b) umožňuje, aby zůstavitel vydědil potomka, který o něj trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl.