ahold

Co je podle NOZ výhodnější? Dar, nebo odkaz v závěti.

Jedná se o byt. Chci, aby byl v budoucnu majetkem mého vnuka.
Jaké jsou poplatky a)při darování
b)při odkazu v závěti

Doplňuji:
Doplňuji: vnuk je již plnoletý.
Problém je v tom, že do své smrti chci bydlet sama.
Bohužel darováním asi vnuk získá okamžité právo k užívání. Nebo ne?
Díky za radu.

Nejlepší odpověď
anonym

Vynechám poplatky.
Jde o to, že při závěti nelze vyloučit vlastní děti (výjimka – hýří, žije nemravně apod), přináleží jim 1/2 a dospělému 1/3 dědictví.
Při daru lze směřovat na vnuka, nejlépe za života, s věcným břemenem, nechat v bytě dožít.
Tím obejdeš povinné dědictví vlastním dětem a byt bude kompletně vnuka, který ale bude mít správce do plnoletosti, zpravidla rodiče. Rodiče s ním musí dobře hospodařit, pokud ne, lze určit správce.
-
Výhodný je dar bez ohledu na poplatky.
Doplňuji:
Takže při darování se neplatí žádná daň, protože vnuk je v 1.skupině, jediné poplatky budou na katastrau (od t.r. 1000 Kč a asi nějaký kolek, částka určitě nepřevýší 1500 Kč). U dědiství se to tuším pohybuje 7–40% z ceny nemovitosti + poplatky notáři, tedy desetisíce a více.
-
Darovací smlouva ještě není užívací právo nemovitosti, to vznikne až zapsáním na katastru, tam i uvést osobní břemeno dožití a užívání celé nemovitosti.
Smlouva je od slova smlouvat, lze tedy uvést ve smlouvě, že obdarovaný musí i něco strpět, třeba nesmí pronajmout, prodat a nebál bych se tam i napsat užívat nemovitost po dobu tvého života. Samozřejmě se ale taky nebude podílet na údržbě. Vše záleží na smlouvě, nejlépe se poradit s právníkem, já jím nejsem. Uvědom si taky, že podle NOV je problém zrušit darovací smlouvu. Řádně si to nech projít hlavou.

Další odpovědi
pusinka50

V případě závěti jsou děti neopomenutelnými dědici. Když dáte byt až do závěti, vnuk ho nedostane, budou se o něj dělit vaše děti. I když vnuk získá nějaký podíl na bytě, bude muset Vaše děti vyplatit z poměrné části ceny bytu. Pochybuji, že byste mu tím udělala radost a může se rozrůst boj o byt do úctyhodných rozměrů..
Obávám se, že Vám nezbývá jiná možnost, než byt darovat vnukovi a zřídit si v darovací smlouvě v něm „věcné břemeno“ vůči Vám, abyste v bytě mohla klidně dožít.
Bojíte se, že se vnuk hned nastěhuje? To snad záleží na vašich vztazích a vysvětlení mu, že si nepřejete, aby tam bydlel.
Nehledě na to, že i dar bytu se dá vzít zpět soudně, pakliže by Vám vnuk neprojevoval náležitou úctu, choval se k Vám nactiutrhačně, byl na Vás zlý, opomíjel by Vaše požadavky, neposkytl by Vám potřebnou pomoc např. v nemoci apod.

Hamon

Doporučuju zajít za právníkem. Poradí ti ohledně výměnku, správy majetku, předkupního práva (třeba ve prospěch dalších příbuzných) a všech dalších náležitostí.

marci1

Možná nejlepší řešení by bylo darovat vnukovi byt a v darovací smlouvě si „ošetřit“ možnost doživotního bydlení, tzv. „věcné břemeno“.

anonym

Chybička se mi vloudila „a nebál bych se tam i napsat užívat nemovitost po dobu tvého života“,
správně má být „neužívat nemovitost …“