Avatar uživatele
Bronzový

Co je podle NOZ výhodnější? Dar, nebo odkaz v závěti.

Jedná se o byt. Chci, aby byl v budoucnu majetkem mého vnuka.
Jaké jsou poplatky a)při darování
b)při odkazu v závětiDoplňuji:
Doplňuji: vnuk je již plnoletý.
Problém je v tom, že do své smrti chci bydlet sama.
Bohužel darováním asi vnuk získá okamžité právo k užívání. Nebo ne?
Díky za radu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele

Vynechám poplatky.
Jde o to, že při závěti nelze vyloučit vlastní děti (výjimka - hýří, žije nemravně apod), přináleží jim 1/2 a dospělému 1/3 dědictví.
Při daru lze směřovat na vnuka, nejlépe za života, s věcným břemenem, nechat v bytě dožít.
Tím obejdeš povinné dědictví vlastním dětem a byt bude kompletně vnuka, který ale bude mít správce do plnoletosti, zpravidla rodiče. Rodiče s ním musí dobře hospodařit, pokud ne, lze určit správce.
-
Výhodný je dar bez ohledu na poplatky.
Doplňuji:
Takže při darování se neplatí žádná daň, protože vnuk je v 1.skupině, jediné poplatky budou na katastrau (od t.r. 1000 Kč a asi nějaký kolek, částka určitě nepřevýší 1500 Kč). U dědiství se to tuším pohybuje 7-40% z ceny nemovitosti + poplatky notáři, tedy desetisíce a více.
-
Darovací smlouva ještě není užívací právo nemovitosti, to vznikne až zapsáním na katastru, tam i uvést osobní břemeno dožití a užívání celé nemovitosti.
Smlouva je od slova smlouvat, lze tedy uvést ve smlouvě, že obdarovaný musí i něco strpět, třeba nesmí pronajmout, prodat a nebál bych se tam i napsat užívat nemovitost po dobu tvého života. Samozřejmě se ale taky nebude podílet na údržbě. Vše záleží na smlouvě, nejlépe se poradit s právníkem, já jím nejsem. Uvědom si taky, že podle NOV je problém zrušit darovací smlouvu. Řádně si to nech projít hlavou.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

V případě závěti jsou děti neopomenutelnými dědici. Když dáte byt až do závěti, vnuk ho nedostane, budou se o něj dělit vaše děti. I když vnuk získá nějaký podíl na bytě, bude muset Vaše děti vyplatit z poměrné části ceny bytu. Pochybuji, že byste mu tím udělala radost a může se rozrůst boj o byt do úctyhodných rozměrů..
Obávám se, že Vám nezbývá jiná možnost, než byt darovat vnukovi a zřídit si v darovací smlouvě v něm "věcné břemeno" vůči Vám, abyste v bytě mohla klidně dožít.
Bojíte se, že se vnuk hned nastěhuje? To snad záleží na vašich vztazích a vysvětlení mu, že si nepřejete, aby tam bydlel.
Nehledě na to, že i dar bytu se dá vzít zpět soudně, pakliže by Vám vnuk neprojevoval náležitou úctu, choval se k Vám nactiutrhačně, byl na Vás zlý, opomíjel by Vaše požadavky, neposkytl by Vám potřebnou pomoc např. v nemoci apod.


Avatar uživatele
Bronzový

Doporučuju zajít za právníkem. Poradí ti ohledně výměnku, správy majetku, předkupního práva (třeba ve prospěch dalších příbuzných) a všech dalších náležitostí.


Avatar uživatele
Zlatý

Možná nejlepší řešení by bylo darovat vnukovi byt a v darovací smlouvě si "ošetřit" možnost doživotního bydlení, tzv. "věcné břemeno".

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Chybička se mi vloudila "a nebál bych se tam i napsat užívat nemovitost po dobu tvého života",
správně má být "neužívat nemovitost ..."

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2233
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 999
Zlatý mosoj 685
Zlatý led 546
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 419

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.