Lotus

Exekuce vlastních děti

Prosim Vás muže exekutor zabavit majetek rodičum,když jejich dcera nezplácí pujčku a s penálem je dluh již 150ti?
Trvalý pobyt má dcera v jiném nájemním bytě,od kud byla vystěhována a ted bydlí zpět u rodiču,ale trvalý pobyt jí zustal stále v nájemním bytě a rodiče jí samozřejmě nahlášení zpět nedovolí.Jak se bránit proti exekuci týkající se dětí???
Děkuji Honza

Nejlepší odpověď
standa

Za určitých okolností exekutor MŮŽE ´zabavit´ movité věci, které nejsou vlastnictvím dlužníka, a to tehdy jestliže se tyto VĚCI, nacházejí v místě pobytu dlužníka (přičemž není vůbec podstatné, kde má dlužník evidován trvalý pobyt).

Exekutor totiž nezkoumá vlastnictví těchto věcí, pro něj je podstatné, že se tyto věci nacházejí v místě pobytu dlužníka.

Na druhou stranu, vlastník těchto věcí (např. rodiče dlužníka) má nesporné právo domáhat se svého práva, aby mu zabavené věci, které jsou prokazatelně jeho, byly vráceny.

Pokud už k takovéto politováníhodné situaci dojde a exekutor zabaví „cizí“ věci, je nezbytné podat žalobu… a taky bude nezbytné se obrátit na advokátní kancelář, protože laik takovouto žalobu nejspíš nezvládne.

A jak se bránit, takovéto exekuci ?

  1. zvážit jiné eventuality, kde by dcera mohla bydlet
  2. když už musí bydlet u vás, tak bude vhodné si pro případnou návštěvu exekutora připravit maximum ´důkazů´ (dokladů) o nabytí vlastnictví vašich movitých věcí.

Ještě bych připomněl ,že by bylo žádoucí se věnovat i tématu, jak dceři případně pomoci se splácením dluhu, resp. ji doporučit, aby se s exekutorem pokusila o DOHODU, která by svým způsobem ´zajistila´, že exekutor bude uspokojen jinak než prodejem movitých věcí…

p.s. úplně na závěr: víte, že název vaší otázky je zavádějící k úplně jinému tématu nežli exekuce ´movitých věcí´ ?

Další odpovědi
Fidel

Když příjde exekutor, tvrdit, že je dcera na návštěvě a že jí v bytě nic nepatří. Když něco zabaví nepráve – excindační žaloba. Nic víc dělat nemůžete.

Lenjička

Moje mamka má stejné problémy. I ona dluží, má na sobě exekuce. Babičku nikdy nikdo nekontaktoval, nikod po ní nic nechtěl. Je to problém mamky. Myslím, že to odnést může akorát manžel, nebo ten, kdo paní ručil.