Druh a družka

Dobrý den, rozešli jsme se s mým dlouhodobým druhem a vzala jsem si věci, které si myslím že mi patří, jenže, některé věci jsme měli na splátky a samo, že na něj. Bohužel to nahlásil na policii, je možné že ten soud mohu vyhrát? A jestli ne, jaké budou sankce. přítel o dohodě nechce ano slyšet i když jsem mu peníze nabízela. Děkuji za odpověď, Kratinová Eva

Nejlepší odpověď
Q

Věci, které mi patří.. na splátky.. byla li ta věc na splátky, nepatří zatím asi nikomu jinému než leasingové společnosti. Vlastníkem věci se stane ten, kdo ji splatil. Vztah druh-družka co se týče peněz není dobře ošetřen ani pro jednu ze stran. Bavíme-li se o věcech movitých (lednička, TV, počítač atp.) tak tam je právo docela snadné – vlastnické, jsi-li vlastníkem. Jsi-li spoluvlastníkem, pak polovina. Jsi-li spoluvlasníkem, tak i spoluvlastníkem dluhu na dané věci (no na čem by to dnes bylo výhodné to tedy netuším, ale budiž) Takže doporučuji, pokud již není 90% splaceno, nech mu co žádá a pořiď jiné, vyjde to levněji. Pokud je již většina věcí splacena, doporučuji všechny předměty sepsat, napsat ceny dlužné, dnešní reálné – nezapomeňte.. viz aukro.cz, že TV před dvěma roky za 20000 má hodnotu třeba 2000,–; domluvit se s nějakým společným známým jako prostředníkem a v klidu tento problém vyřešit. Těžko říci, jaké budou sankce. Pokud přítel nahlásil „krádež“ můžou být i v ""letech natvrdo", záleží na mnoha okolnostech. Každopádně to chce třetí a pokud možno nestrannou osobu – i manželská poradna v nejhorším…

Další odpovědi
standa

Přestože neznám souvislosti, tak jsem si téměř jist, že Policie ´případ´ odloží, neboť nebude naplněna skutková podstata žádného úmyslného TRESTNÉHO činu (Policie je totiž orgánem činným v TRESTNÍM řízení…)

Na druhou stranu je jasné, že bývalý druh se evidentně domáhá svých vlastnických práv. A protože je prokazatelné, že zmíněné věci financoval (splácel) on , na rozdíl od obtížně prokazatelné skutečnosti, zda vám byly tyto věci darovány a nebo zda jste je jen používala, ale vlastnictví na vás nepřešlo.

Nevím jak jsou věci staré, ale doporučuji je dobrovolně vydat, protože o jiném řešení bývalý druh nechce ani slyšet a vám se nevyplatí absolvovat občansko-právní spor o náhradu škody, který byste nejspíš prohrála.