orestez

Jakých nešvarů se dopouštějí přechodci na přechodech? Všímáte si jejich chování?

Někteří na přechodu hledí do mobilu se sklopenou hlavou, na uších sluchátka. Ovšem za nejhorší nešvar považuji, když někomu do sluchátek vede tlustá červená šňůra.

Na otázku, kdo jsme přechodci.
Tak už k pokročilé časové distanci cca 25 dní, je to doba, fakt nelze stíhat vše, ale přeci jen, proč neodpovědět co je, nebo kdo je přechodec? Snad bych měl mít čas. Čeština není jen to, co se smí. Ale čeština je i hra. Ne pouhé převzetí z angličtiny. Ale hraní na písku, i když prší. A po chodníku chodí chodci. Po přechodu přechodci. Tak jako z cyklistů se stanou řidiči. A když sesednou, jsou z nich chodci, těm kteří už nevydrží jsou záchodci. Kdo vychází z domů? Východci. A přitom nic neporušili, nemají ani koloběžku. A ti, kteří se vrací zpět domů pěšky? Jak je lze v rámci skvělé češtiny označit? Domůchodci. Já, přechodec před přechodem se křižuji a babička mi dělá křížek na čelo, abych přešel. Babi, a co vy? Hochu, já už to mám za sebou. Pozor babi auto!

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo všímám a to bedlivě, je to nutnost. Jako každý řidič ti řeknu ten nejhorší nešvar > chodec u přechodu stojí na chodníku, čumí… a NIC! A ty nevíš vocogo, zpomalíš… stále nic, stojí jak kůl v plotě, ještě zpomalíš (pro jistotu – co kdyby)… a chodec pořád stojí jak tvrdé Y, takže usoudíš, že jen debilně stojí, jedeš… a NAJDNOU metr před tebou si chodec vzpomene, že chce přejít! HOP a máš ho před autem!! :(

Tohle je alespoň na 5 let basy – myslím pro řidiče za následný pokus o vraždu! ;) :D :D

Doplnění >
Když já si nikdy nejsem jist významen CO vlastně píšeš resp. CO ve skutečnosti máš na mysli, ale…

Pokusím se aplikovat tvoji logiku na následující příklad > každý začínající řidič by měl mít na autě takovou nálepkou s písmenem „Z“ jako ZAČÁTEČNÍK z MNOHA dobrých důvodů. Plyne z toho tedy, že řidiči na konci kariéry – řekněme nad 70 let – taktéž z MNOHA dobrých důvodů by měli mít auto opatřené nálepkou „K“ jako KONEČNÍK? ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Nenavazují oční kontakt s řidiči, i když mají zelenou. Což by měli. Je ti líto přejeté slepice?

Arne1

Myslím, že černá šňůra je mnohem horší – není tolik vidět a uživatel šňůry je tedy ve větším nebezpečí.

ivzez

Kdo jsou přechodci?

EKSOT123

Jedna nerohodná přechodkyně mě tam vlezla a bylo zrovna náledí. Ale to je spíš problém řidiče, aby zohlednil náledí.
Taky jsem viděl, jak malý klučík se vytrhl mámě a tryskem vběhl do silnice. V zásadě z hlediska pravděpodobnosti moudrá strategie – chtěl nebezpečný úsek co nejrychleji překonat.

Rokio

Já jako chodec se osobně nedopouštím žádných nešvarů na přechodech pro chodce.

Chovám se takto:

  • Před přechodem pro chodce se zastavím, rozhlédnu se a až mi řidič dostatečně zpomalí, tak přechod tryskem přeběhnu.
  • Někdy se mi stane, že řidič zprava nezastaví, tak se slušně vrátím na chodník a zase čekám, poněvadž jsem slušně vychovaný.
  • Jindy se mi stane, že řidič zleva hodně zpomalí, ale nedá přednost, tak to mě naštve a mám chuť řidiči kopnout do kapoty, protože mě málem srazil. Vždycky jsem ale této touze odolal. Pak jsem se vrátil a dal řidiči přednost.
  • Jsou i situace, kdy dávám řidičům přednost, a to hlavně podle pohlaví a věku řidiče.
  • Také dělám pozitivní gesta na řidiče, kteří mi zastavují na přechodu pro chodce, protože mají červenou. Já to beru tak, že červená je pouze morální podpěra, aby chodcům dali přednost, tzv. zastavují kvůli chodcům a červená je má k tomu navést.

Já jsem tedy slušný a ukázkový chodec, protože nenosím sluchátka, řádně se rozhlédnu před přechodem pro chodce, nikdy v životě jsem úmyslně nešel na červenou, přechod přecházím rychle a chodím po něm téměř vždy vpravo. Také skoro vždy využívám přechody, pokud jsou k dispozici.

cukrar

přechodci je co? Myslíte tím chodce? Pro je tak nazýváte?

Kryšpín

Zeptal jsem se řidiče pamětníka, v roce 2000 si paragraf chybně přečetli chytří písalkové a začala mediální kampaň , – chodec má na přechodu absolutní přednost.

Jenže tomu tak nebylo, ani není, – chodec nesmí vstupovat bezprostředně a.t.d.. A výsledek písalkovic pučálky v roce 2000, 7 chodců, v roce 2001, 30 chodců a.t.d. bylo odvezeno havrany. Co s tím mohla by televize, noviny, časopisy částečně pozměnit názor a chování na přechodech řidičů i mistrů, seniorů, neřidičů.

Pokud chodec hledí na přechodu do mobilu, tak má možná důležité jednání na téma prachy-prachy, neb hraje piškvorky a přemejšlý za něj zebra, pokud má sluchadla možná nedoslýchá, neb si ochraňuje sluch před hlukem.

orestez

Eksot321, taky mám strach.

orestez

Tak už k pokročilé časové distanci cca 25 dnů, je to doba, ale přeci jen, proč neodpovědět co je, nebo kdo je přechodec? Snad bych měl čas. Čeština není jen to, co se smí. Ale čeština je i hra. Ne pouhé převzetí z angličtiny. Ale hraní na písku, i když prší. A po chodníku chodí chodci. Po přechodu přechodci. Tak jako z cyklistů se stanou řidiči. A když sesednou, jsou z nich chodci, těm kteří už nevydrží jsou záchodci. Kdo vychází z domů? Východci. A přitom nic neporušili, nemají ani koloběžku. A ti, kteří se vrací zpět domů pěšky? Jak je lze v rámci skvělé češtiny označit? Domůchodci. Já, přechodec se křižuji a babička mi dělá křížek na čelo, abych přešel. Babi, a co vy? Hochu, já už to mám za sebou. Pozor babi!