Posspi

Jaký máte názor na Halloween v Česku? Přijde mi to rok od roku slabší a slabší.

Ahoj.

Já vím, že u nás v Česku se Halloween neslaví a že my máme místo toho dušičky, ale překvapuje mě, že dneska jsem nikoho neviděl s nějakou halloweenskou maskou – makeupem na obličeji, že jsem neviděl nikde žádné výzdoby, neslyšel hrát hudbu a zkrátka mi přijde, jako by dnešek byl úplně obyčejným dnem, stejně jako každý jiný – a on i je, jenom v Americe byste poznali, že obyčejný není.

Když jsem ještě chodil na základku, tj. před dvěma lety a dříve, tak jsem po chodbách viděl ty druhačky, třeťačky a zkrátka celý první stupeň (ale překvapivě i druhý), kde mělo 60% holek na sobě alespoň nějakou pavučinu, klobouk, nadkolenky nebo pavouka na rameni a hned jsem věděl, o co jde. Dnes jsem vešel do školy a nikdo nic. Měl jsem dneska vyučování 7 hodin a ani jedna učitelka/učitel se nezmínili o tom, že by byl dneska onen svátek. Když jsem ještě chodil na základku, tak třeba ještě v 7. třídě jsme probírali například speciální matematické příklady, v angličtině a francouzštině jsme brali Halloween jako svátek, takže normální slovíčka k tématu Halloween (mumie, hrob, čarodějnice…), zpívali jsme různé písničky a ty hodiny vypadaly úplně jinak, hned mě bavily více. Je pravda, že tento rok má většina základek volno celý týden, zatímco střední školy jdou na dva dny do školy – ale i tak. Navíc každý 6. ročník na základce (i naše třída tehdá) pořádal odpolední akci pro první stupeň, kde byly různé soutěže, úkoly za bonbony a taky to mělo něco do sebe. Já nevím, ale když se řekne slovo Halloween, tak se mi okamžitě vybaví písničky, sladkosti, cupcaky, kostýmy, výzdoby, figurky, videa, strašidelné historky a horory, takový ten čas oslav a párty (ne, že bych na nějaké kdy byl… No jo, introvert) – zaímco když uslyším dušičky, hned myslím na svíčky a hroby… Zkrátka na něco ne tak „pozitivního“ nebo jak to mám říct.

Možná už jsem starý, možná si to nějak více beru, protože mě to k Americe táhne odjakživa a anglicky se učím v podstatě od školky, ale měl jsem za to, že rok co rok se ten Halloween bude v Česku rozrůstat, to samé výzdoby domků, hudba v obchodech a věci tomu předurčené.
Kdo ví, třeba se za pár let tenhle svátek rozroste, třeba upadne v zapomnění. Tak nebo tak, zajímal by mě Váš názor.

Co si o Halloweenu jako svátku myslíte Vy? Vadí Vám/nevadí Vám? A jak to bylo s kostýmy na základních školách u Vás?

Nejlepší odpověď
Drap

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mate-na-dnesni-halloween-nejakou-vyzdobu-ci-pujdete-vecer-ve-strasidelnem-prevleku-nebo-mate-neco-proti-tomuto-svatku

Další odpovědi
elkon

Americké hlouposti neřeším. Nezajímá mě to.

anonym

Můj názor je takový, že na tom nezáleží. Pokud to slavit chceš, tak to slav, nemůžeš k tomu ale nutit druhé a pohoršovat se nad tím, že na sobě nemají alespoň pavučinu.

Ten svátek mně osobně nijak nevadí, děti se jeden den převlečou za strašidla, rozkrájí pár dýní a vydají se na lov cukroví po sousedsví. Ale nebudu ho nijak silou prosazovat u ostatních, k čemu by to bylo?

iceT

Nevadí, a je mi to celkem jedno. Do školy jsem chodila před čtvrtstoletím a to byl Helloween znám akorát jako metalová kapela.

Nemyslím si, že by se Halloween měl ustálit v našich končinách, přece jen Dušičky jsou podobný svátek, akorát lidi chodí zdobit hroby na hřbitovy a netahají si hroby a pavučiny domů. Koneckonců je to každého věc.

Hele, chodíš do školy a připadáš si starej????? Jak si budeš připadat za 20, 30, 40 let?

nyjono

Jo, taky si myslím, že už jsi trochu starší. Tak asi proto ti to přijde slabší a slabší a slabší a …

Hlada

Jestli tato oslava upadá, je to potěšitelná zpráva. Byl bych rád, kdybychom nemuseli servilně importovat něco, co u nás nemá žádnou tradici a kdyby to zapadlo do propadliště dějin stejně, jako lampiónové průvody k oslavě VŘSR a oslavy jolky.

DoTazatel

Já (u nás v česku) nikho s maskou na dušičky neviděl. Zato hřbitovy jsou vždycky plné (živých), kteří jdou navštívit hroby, dát tam věnce, květiny, svíčky, poklidit tam atd…

Mně jinak dušičky vždycky připadaly jako obyčejný den, nijak zvlášť se nelišil jako třeba nějaké svátky aj. (Velikonoce, Štědrý den).

Já uznávám Samhain. :DD jakožto svátek zemřelých, kdy je svět mrtvých nejblíž světu živých a duše zemřelých nás mohou v tomto jednom dni v roce navštívit.
Ne žebych to slavil, ale prostě se mi líbí původní keltská verze.

briketka10

Zamerikanizovaná blbost u nás!
Neřeším.
Na mé škole se neslavil jsem z dříve narozených.
Jestli se mladým Halloween líbí a dětem zase
Santa, místo našeho Ježucha jejich věc..

Mc Merkurion

… asi lidi dostávaj rozum …